Skip to Content

<

Puklinovy pramen Hruby Rohozec

A cache by stanleypaulGC Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/26/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato Earthcache Vas privede na misto, kde muzete spatrit maly pramen, ktery je ukazkou typickeho puklinoveho pramene v podlozi vapnitych piskovcu a slinovcu z obdobi druhohor (stredni Turon).


Zámek Hrubý Rohozec stojí na okraji skalniho bloku vysoko nad rekou Jizerou. Toto uzemi je soucástí Jizerského souvrstvi a patrí samozrejme do Ceského Ráje. Podlozí zdejsí krajiny vzniklo nekdy v obdobi druhohor (Turon), přiblizne pred XXmil. lety, jeji soucasná podoba je vymodelována zejména diky erozivní schopnosti vody a ostatních zivlu prorazit si cestu vrstvami usazených a lehce propustných usazenin.

zamek na skale

Podlozí i soucasná skála je tvorena bloky jemnozrnných, vápnitých pískovců s nepravidelnými cockami tvrdých, jílovito-píscitých vápencu, tzv. slínovcu, ktere se v těchto místech usadily ve velmi silne vrstve. V uvedene dobe zde bylo dno velmi teplého druhohorního more a na nem se postupne vrstvily piscité usazeniny vcetne zbytku tehdy zde hojného mnozství zivocichu. Teplávoda s velký obsahem zivin dala moznosti zít zde velkému mnozství zivocichu, nekteré druhy zde nalezených zvapnelých zivocichu jsou velmi unikatní. V usazeninách je mozné nalézt velké mnozství schránek zivocichu, vcetne az 70cm velkych vylitku schránek ulit amonituLewesiceras peramplum a Scaphites geinitzi, dále napr. lodenky (nautilidi) rodu Eutrephoceras sublaevigatus a Deltocymatoceras rugatus, jezovky Cardiaster anachytis, Micraster michelini a Hemiaster plebeius, pak take raci rodu Protocallianassa a plzi rodu Turritella a Leptomaria. Nálezy schránek amonitu, který se vyskytovali nejhojneji práve v období druhohor jsou typickým dokladem k datování tohoto geologického období. Pokud pujdete na zamek, tak jeden velky exemplar amonitu můžete videt prímo na zameckem prostranstvi.

vznik pramene

Také je zde možno nalézt ramenonozce, serpulidy, mechovky, zivocisné houby a rovnez velké schránky stratigraficky významného mlze Inoceramus lamarcki. Tyto schránky mohou být az 1 metr velké. Postupne se zde tedy vytvorila vrstva usazenin az 400metru silna. Dalsim pusobenim vody (zde zejmena tok reky Jizery a vymíláním a odplavováním snadno rozrusitelných vrstev usazenin) došlo postupne nejen ke vzniku pomerne hlubokého udoli s dnesním tokem reky Jizery, ale i vysoké skály, na které stojí soucasný zámek Hrubý Rohozec.

Pískovcové usazeniny jsou propustné, voda do nich dobře zatéká a pískovec má velkou jímací schopnost vodu udržet. Voda se zbrzdí až na nepropustných jílových vrstvách, po kterých klouže a může vytékat na jejich erozí odhalených okrajích podloží (masivu). V usazeninách masivu došlo erozí (vymýlání, vyplavování, mrazové pukání a zvětrávání) i ke vzniku velkého množství závrtů, puklin a dutin, které prochází různými směry celým masivem usazenin. Pri destích nebo po zime se tyto pukliny plní vodou, která pak postupně vytéká ve forme pramenů. A jedním z nich je práve pramen, na který má tato earthcache upozornit . 


pramen

Pod zámeckou skálou prochazí naucná stezka. Na stezku se můžete dostat ze zámku (zrejme ale jen v otevírací době zahrady, parku), nebo se na ni můžete napojit nekde na trase od Dlaskova statku v Dolánkách. Stezka upozornuje na všechna zajimavá místa okolí. Stezka pod zamkem prochazi velmi uzkym zárezem, který je ohranicen z jedne strany skalou se zámkem a z druhé strany vysokým náspem zeleznicní trati bývalé Jiho-severonemecké spojovací dráhy (SNDVB, tedy Süd-Nord-Deutsche Verbindungsbahn) vedoucí z Pardubic do Liberce. Násep je protkaný několika vysokymi tunely a průchody. V blizkosti jednoho takového tunelu vyverá ze skály docela silný puklinový pramen, který protéká tunelem pod trati a napájí několik malých rybnicku na druhé strane zeleznicního náspu. Vznik pramene a další informace jsou hezky ukázány na informacní tabuli, která stojí hned vedle pramene.

rybnicek

Nezapomeňte navštívit pramen a ani další dvě informační tabule, jedna stojí u skály pod zámkem a další u rybníčku, který je pramenem napájen. Jsou na nich další zajímavé informace i odpovědi na některé otázky. Odpovědi na otázky mi prosím pošlete přes profil a keš zalogujte, pokud bude něco špatně, tak se vám ozvu.

Otázky:


1) Před kolika miliony let se usadily horniny tvořící Český ráj a údolí Jizery na dně tehdejšího druhohorního moře ?(údaj z infotabule)
2) Vysvetlete svými slovy obecně vznik puklinových pramenů, (úvaha)
3) Vysvetlete, jak je mozné, že puklinový pramen zpravidla nevyschne ani v době letního sucha? Kde se bere voda, která z něho vytéká? (úvaha)
4) Za kolik hodin doteče voda ze závrtu u pivovaru v Rohozci do pramene ? (údaj z infotabule)
5) Jaký datum je vytesán do paty portálu tunelu pod tratí u pramene (ze strany rybníčku pod červenou turistickou značkou, měsíc je špatně čitelný, pokuste se jej odhadnout). (zjistit na místě)
6) Na infotabuli u rybníčku je červeně vyznačena otázka. Zodpovězte ji, jde mi zejména o to jméno té zajímavé francouzské postavy (údaj z infotabule).
7) nepovinný úkol - přiložte k logu nějakou zajímavou fotografii Vás, GPS nebo alespoň něčeho hezkého z okolí této keše.

Odpovědi mi pošlete a keš zalogujte, pokud bude něco špatně, tak se Vám ozvu.


tunel

Additional Hints (Decrypt)

cb fpubqrpu qbyh cbq mnzrx.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.