Skip to content

Velky Kamen Traditional Geocache

This cache has been archived.

tenisa: Bohužel strom na kterém byla keška umístěna podlehl tomu malém hnusnému broukovi.
Třeba se ji podaří obnovit na jiném místě v jiném čase...

More
Hidden : 08/23/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš Vás zavede na hezké místo nedaleko centra Batelova na tzv. Batelovký Vršek, kde se nachází Velký Kámen.

 

Velký Kámen je zbytek mrazového srubu (2), což je geologický termín pro skalní stupně vzniklé vlivem mrazového zvětrávání a následným odnosem horniny.
Blízko Velkého kamene se nachází i Čertův kámen (1). K němu se váže pověst, jak se vlastně na místo dostal.

Kdysi dávno se batelovský hrabě vsadil s čertem, že mu čert za jedinou noc do prvního kohoutího zakokrhání nepostaví nový hrádek na Čeřínku. V sázce byla pochopitelně duše chamtivého hraběte. Tak se čert dal do práce. Létal přes Batelov s obrovskými kusy kamene z lomu pod Javořicí na Čeřínek. K ránu už se začal hrabě děsit, že čert svojí práci přeci jen stihne a on skončí v pekle. Co teď?! I poradil se tedy se svým správcem, což byl chlapík mazaný a ten vymyslel, že přeci nemusí kokrhat jenom kohout. Sám pak tak mistrně napodobil kohoutí zakokrhání, že čert, který právě opět prolétal nad Batelovem, uvěřil, že sázku prohrál, upustil obrovský kámen, který nesl a s klením se vrátil do pekla. A tak byl chamtivý hrabě zachráněn. Ještě dnes můžete na místě, kromě Čertova kamene, najít i otisk čertova kopyta.

V soucasne dobe Velký kámen obklopuje smrkový les, takže z jeho vršku není žádný výhled. Nebylo tomu tak vždy. Ještě na počátku 20.století byl Batelovský Vršek beze stromů a byl z něj široký rozhled do okolí.
 

I díky rozhledu do kraje si toto místo oblíbyl Karel Havlíček Borovský, který zde trávil prázdiny u své tety Františky, která posluhovala na místní faře. Na tomto místě začal skládat Dumku na Batelovském vrchu, kterou později dokončil při svém pobytu v Rusku. Tuto událost připomíná i pamětní deska, která je do Velkého kamene umístěná.
 

K vlastní kešce:
Keš je umístěna v těsné blízkosti Velkého kamene. Vzhledem k tomu, že je určena i pro děti, tak je určena pro výměnu tzv. "kinderbordelu" - figurek z Kinder vajíček. Jen prosím nevkládejte různé papírky a nálepky např. z Penny apod. Ty teprve dělají z kešky odpadkový koš.

Díky a úspěšný lov.
 

Additional Hints (No hints available.)