Skip to Content

<

Zamek Sokolnice

A cache by šarolína Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/1/2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítáme Vás v obci Sokolnice, která se nachází 11km jihovýchodně od Brna. Mé jméno je Šarolína a budu Vašim dnešním průvodcem po jedné z kulturních památek České Republiky, po Sokolnickém zámku.Prvním zastavením naší prohlídky bude vstup do zámku (WP).
Zámek byl v Sokolnicích postaven roku 1560 jako renesanční tvrz, tehdejším majitelem Petrem Sadovským ze Sloupna. Roku 1705 jej koupil Walter Xaver z Ditrichštejna, jehož nástupce František Xaver jej přestavěl na dvoupodlažní barokní zámek s kaplí. Roku 1843 zámek koupili Mitrovští z Mitrovic a Nemyšle, kteří z něj učinili své rodové sídlo a v polovině 19.století jej přebudovali do novogotické podoby.
Po roce 1945 se stal zámek majetkem státu, sloužil jako domov pro běžence, domov odpočinku a domov důchodců, dnes je v něm umístěn domov pro seniory. Veřejnosti je nepřístupný.
Za zmínku stojí,že v době slavkovské bitvy se o zámek vedly prudké boje, jako obranný objekt využilo francouzské vojsko blízké barokní sýpky.

Nyní se přesuneme k zámecké kapli Povýšení svatého kříže v Sokolnicích (WP).
Kaple byla nejspíš již v 16.století části tehdy zbudované renesanční tvrze. Konkrétní zmínka o kapli se však dochovala až z roku 1687, kdy v kapli probíhaly týdenní mše. V 17.století byla kaple v natolik zanedbaném stavu, že došlo ke zřícení jedné z obvodových zdí a muselo se přistoupit k jejímu celkovému obnovení.
Rozkvět panství nastává v roce 1705, kdy je zámek majetkem Františka Dietrichsteina. Autorem přestavby kaple je František Antonín. Nejhodnotnějším dílem , které se dochovalo do současnosti je nástěnná výmalba kaple od malíře Josefa Sterna. Malířskou výzdobu doplňuje hlavní oltář, osázený křížem s Kristem, pod ním stojící Panna Maria se Sv. Janem. Dalšími prvky jsou pánská oratoř se sochařskou výzdobou a boční oltáře.
V této podobě byl chrám 13.9.1750 slavnostně vysvěcen. Událost popisuje latinský nápis nad vchodem do kaple.
V kapli probíhají i v nynější době mše.

Prohlídka bude pokračovat za blízkou bránou, kterou se dostaneme do zámeckého parku (WP).
Park je veřejně přístupný, je upraven v anglickém stylu. Nachází se v něm několik chráněných památných stromů České Republiky.
K parku navazuje zámecká obora. Obora je nyní majetkem Mendelovy univerzity v Brně. Chová se zde Daněk evropský a Srnec obecný . Výměra obory je 53 ha. Zajímavostí je historická zeď obory (WP), která pamatuje napoleonské války v roce 1805.
Obora je zpřístupněna veřejnosti, ale může být kdykoliv majitelem bez předchozího upozornění uzavřena.

Po prohlídce parku se vrátíme zpět k zámku, kde se nachází zámecká zahrada (WP).

Zahrada je nově přestavěna do podoby dětského hřiště. Prioritně je místo určeno k rekonvalescenci a odpočinku seniorů ze zdejšího domova, ale zábavu zde najdou všechny věkové skupiny, včetně malých dětí. Součásti zahrady je jezírko s rybičkami, výběh z kozami a ptačí voliéra.

Před koncem naší prohlídky bych Vás ještě chtěla upozornit na několik zajímavých míst, které stojí určitě za návštěvu. Po procházce parkem a oborou jistě oceníte služby nově obnoveného Pánského pivovaru (WP), který stojí na původním místě pivovaru z roku 1550.
Naproti pivovaru se nachází mlýn (WP). Mlýn je uváděn k roku 1560 a nyní není veřejně nepřístupný.
Za zmínku stojí budovy, které sloužily pro chov koní a dobytka. Na zdech jsou umístěny sochy hlav koní a krav.

Tímto prohlídka zámku končí, děkuji za pozornost.. Věřím, že se Vám zámek a okolí líbilo a někdy se zase uvidíme..
Tak ahoj :)
Šarolína

Podmínky pro zalogování keše :
Jedinou podmínkou pro uznání logu je fotografie Vás, nebo Vaší GPS se zámkem Sokolnice.

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

249 Logged Visits

Found it 245     Write note 3     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 353 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.