park U nadrazi Traditional Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:
 (micro)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Park U nádraží
Celková současná výměra: 1,58 ha
Mezi ulicí Těšínskou a nádražím vznikl textilní podnik Filipa Landsbergera, kterému patřily i pozemky až k silnici vedoucí před nádražní budovu. Na fotografiích hotelu Škrábalek (později hotel Beskyd, dnes budova Komerční banky) z roku 1937 jsou pozemky dnešního parčíku ještě oploceny dřevěnou ohradou. Pozemkem totiž vedl důležitý vodní náhon (tzv.městská strouha, později zatrubněna), který umožnil vznik celé průmyslové zóny v jižní části Frýdku.
Frýdek-Místek byl napojen na železnici v letech 1869-1870, ta pak umožnila další rozvoj této průmyslové zóny, a to v době vzniku zvané „Fabriksviertel“.
Hotel Škrabálek (1937) míval 36 pokojů, ústřední topení, teplou vodu a vyhlášenou kuchyni
Pozemky nynějšího parku byly od Landsbergerovy továrny až za tímto náhonem, a proto zůstaly nezastavěné. Kdy byly pozemky zpřístupněny veřejnosti, není přesně známo, ovšem již v šedesátých letech dvacátého století parčík u tehdejší budovy hotelu Beskyd i úpravy zeleného prostoru naproti nádražní budovy s chodníky k jednotlivým zastávkám autobusů existovaly. Ovšem ještě na počátku devadesátých let tyto veřejně přístupné pozemky (včetně přednádražního prostoru) patřily společnosti Slezan Frýdek-Místek, tedy před znárodněním určitě Landsbergerově továrně. V minulých letech došlo k převodu některých pozemků na statutární město Frýdek-Místek.
V sedmdesátých letech vyvstala potřeba umístit někde v jižní části Frýdku prodejní objekty, které by nahradily ty, které byly zbourány v souvislosti s přestavbou města. Tehdejší vedení města rozhodlo, že budou umístěny do provizorních buněk na okraj parčíku podél ulice Nádražní. Přitom bylo v plánu celý parčík zastavět komerčními objekty. K tomu naštěstí nedošlo, ovšem nevzhledné „provizorium“ prodejních buněk na tomto místě bylo ještě nedávno.
Park U nádraží je malým městským parčíkem, který nemá výraznou rekreační funkci. Má malou výměru a je pod vlivem silného silničního a tranzitního pěšího provozu. Slouží především ke krátkodobému čekání na vhodný vlakový nebo autobusový spoj nebo k setkávání lidí.
Má dvě zcela odlišné části. Dolní část u budovy banky je klidnější, má centrální část s posezením a květinovým záhonem. Lidé zde s oblibou stranou ruchu před nádražím čekají na spojení. Část před nádražím má především funkci komunikační. Zajíždí zde většina linek městské dopravy a linky předměstské autobusové dopravy k výstupu cestujících. Pěší využívají hvězdicové vedení chodníků k jednotlivým zastávkám autobusů a také jako nejkratšího propojení přednádražního prostoru a schodiště vedoucího na ulici Staroměstskou a dále na Slezskou.
Zvláštnosti parku jsou zastávky linek městské a předměstské autobusové dopravy
V budoucnu se plánuje parkově upravit i svahy mezi parkem a průmyslovými a obchodními objekty na ulici Těšínské a Staroměstské a plochy porostů dřevin mezi přednádražním prostorem a přejezdem trati do ulice železniční. Neudržované svahy plné odpadů a usychajících dřevin a náletů plevelů nejsou ozdobou města. Tyto plochy však zatím statutárnímu městu Frýdek-Místek nepatří. Budoucnost ukáže, zda se záměr podaří realizovat. V parku nejsou žádné výjimečně vzácné druhy dřevin ani nijak výjimečně staré stromy. Odhadem mohou mít nejstarší dřeviny u budovy banky 80-90 let, v prostoru před nádražím zhruba 40-50 let.
Zdroj informací: materiál města FM
V logbooku najdeš bonusové číslo, které by se ti jednou mohlo hodit!!
Additional Hints
(Decrypt)
an fzexh