Skip to content

<

Čertovo Hovno

A cache by jamescz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/12/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Čertovo hovno, neboli Rudý je geomorfologický útvar ležící nad městečkem Štramberk. Kolem skály jsou vedeny Lašská naučná stezka přičemž skále je věnována jedna z informačních tabulí, naučná stezka Novojičínská kopretina, a modře značená turistická trasa Štramberk - Kopřivnice. Skála leží v Podbeskydské pahorkatině a na území přírodního parku Podbeskydí.
Skalní útvar získal svůj současný název díky dětské hře. V době, kdy byl populární televizní seriál Čtyři z tanku a pes představoval pro místní děti tank, který v něm hrál hlavní roli. Stejně jako v seriálu na něj napsaly bílou barvou velkými písmeny jméno Rudý. Tento nápis na skalním útvaru dlouho vydržel a název se mezi místním obyvatelstvem vžil.Skála Rudý a další skalky ve svahu nad cestou jsou tvořeny šedohnědými vápnitými slepencovými pískovci až písčitými slepenci bašského souvrství (střední a svrchní křída bašského vývoje slezské jednotky) čímž se odlišuje od ostatních světlých vápencových skal, které jsou v okolí Štramberku běžné. Jejich vývoj je zcela specifický, vázaný na území, ve kterém rovněž nalézáme blokové akumulace štramberských vápenců. Tato tělesa jsou usazeninami podmořských skluzů a sesuvů nahromaděných při úpatí svahu slezské sedimentační pánve. Vznik skluzů a sesuvů provázely pískotoky a bahnotoky. Na některých místech můžeme dokonce nalézt zkamenělé čeřiny bývalého mořského dna neogénu.Uloženiny tohoto typu se usazovaly na mořském dně z hustých suspenzí naplavenin ve vodě, které občas, např. při velkých bouřích, vznikaly v mělkovodních částech sedimentační pánve a pak vlastní vahou stékaly po pánevním svahu do hlubších částí, kde se rozprostíraly po dně. V takto usazených vrstvách naspodu vystupují pískovce, které se do nadloží postupně zjemňují a přecházejí do jílovců. V mezidobí mezi jednotlivými proudy vznikaly uloženiny velmi jemných jílů, jejichž jednotlivé části se velmi zvolna usazovaly z vodního sloupce. V popisovaném odkryvu k těmto horninám patří několikamilimetrové polohy jemných jílovců zelených barev v bezprostředním podloží vrstev vápenců. V sedimentech můžeme nalézt stopy po lezení nebo požírání sedimentů volně lezoucími červy. Úpatní uloženiny Rudého a pánevní uloženiny kamenárek se původně tvořily v sedimentační pánvi na různých, od sebe vzdálených místech. Do bezprostředního sousedství se dostaly při tektonických pohybech.

K uznání logu je třeba zaslat do zpráv správné odpovědi na tyto otázky:
a) Jaké odkryté uloženiny se zde nacházejí?
b) Na jakém geomorfologickém podcelku se nachází Čertovo Hovno? (Není to Bašské souvrství!!)
c) Proč se skále v dřívějších dobách říkalo Čertovo Hovno?
d) V jaké nadmořské výšce se nachází skála?
e) Na výchozích souřadnicích, na hladké straně skály spočítejte zkamenělé čeřiny bývalého mořského dna neogénu.
f) Změřte metrem největší čeřinu (délka x šířka)
g) Nepovinný: Fotografie vás a Čertova Hovna


Pokud něco nebude sedět, určitě se ozvu. Jestliže neobdržím odpovědi do 24 hodin po vašem zalogování, log smažu.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.