MUDr. Jan Bísek
V hlubokém údolí Dojetřického potoka obohaceného vodou potůčku od Xaverova stojí starodávná notně omšelá vila, připomínající renesanční letohrádek.Tuto vilu před více jak 100 lety nechal postavit tehdejší sázavský lékař MUDr. Jan Bísek.
Pan Dr. Bísek se usídlil jako mladý lékař v Sázavě roku 1880 a brzy si získal velkou oblibu.Tenkrát ještě neexistovala ani nejbližší nemocnice v Benešově, takže takový venkovský lékař musel zvládnout všechny nemoci,úrazy apod..Dr. Bísek se stal obvodním lékařem a po postavení dráhy i lékařem železničním.
V r.1886 koupil od sázavské osady velký pozemek Na Důlích a stráň v Zákoutí, kterou postupně upravil na vinici.Víno se urodilo a to pak dával lisovat a ukládat ve sklepě pod strání u bývalé pastoušky,kterou rovněž od sázavské osady koupil.
V místech, kde kdysi měla obec svoji vápenku, či cihelnu, začal stavět obytnou vilu.Nechal zřídit tři rybníky,do nichž nasadil také ryby.Na zahradě vysázel hodně ovocných stromů a keřů a ve velkém pěstoval zeleninu.Ve velkém také choval králíky.Podnikal i ve výrobě šmolky, která se hodně používala při bělení prádla a do vápna při bílení.V nedostavěné vile vile dovolil p. Mořici Hellerovi sušit len, ten se vzňal,ale velký oheň byl včas uhašen. Pan doktor později vilu dostavěl a ta se stala ozdobou městečka.
Pan doktor byl velice oblíben pro svoji obětavost a lidumilnost.Když pacienti neměli peníze, rádi mu pomáhali při pracích venku, třeli různé masti a prášky.Jeho léčebné úspěchy ho proslavily.Jezdilo za ním hodně pacientů, léčil i rodinu knížete Khewenhülera z Metsche a úředníky z Kutné Hory.Od chudáků nebral peníze a podle starého způsobu jim onikal a říkal pouze: "Až budou moci,přijdou mi udělat něco na zahradě".Tenkrát času bylo dost a tak lidé i několik dní pracovali pro pana doktora.Nepovažovali to za vykořisťování, vždyť mnohým zachránil život.
Bískovi měli jediného syna Jeníčka, opatrovali ho jako oko v hlavě, jak se říká.Paní Bísková byla tehdy fotoamatérkou a díky jejím fotografiím si můžeme udělat představu, jak vila byla krásná, ze zahrady byl přistavěn skleník, či zimní zahrada,vytápěná.
Dr. Bísek se staral i o zvelebení městečka.Na jeho popud došlo k úpravě tehdejší návsi, náves tenkrát zorali a dvěma řadami osadili lípami.Tyto lípy a úprava parčíku vydržely až do 70. let 20.století.
Na popud dr. Bíska se pro různé využití začal používat kámen z Krkavčí skály a tím se otvírala možnost k stavbě pozdější silnice z Černých Bud do Pyskočel.
O panu doktorovi Bískovi se říkalo, že měl svoji vlakovou čekárnu.Protože to měl k vlaku dost daleko,občas potřeboval delší čas na čekání na vlak.Tak si dal vedle Spálenkovy hospody Na zastávce na mírném kopečku,postavit uzavřený altánkový domek.V časech 1. republiky nechal dr. Bísek nechal tuto čekárnu k dispozici jako klubovnu prvních sázavských skautů.
Osud rodiny Bískovy už nebyl později tak pěkný.V 1. válce pan doktor upsal dosti peněz na válečné půjčky, což po válce všechno propadlo, neměl dost prostředků na udržování tak velké vily a zahrady, vinice zarostla, stromy vše zastínily.Jen nad vinicí je dosud studánka s dobrou pitnou vodou, kam si chodí obyvatelé S Vrší pro dobrou pitnou vodu.
Pan doktor byl raněn mrtvicí, bezvládně seděl na pohovce a jeho mohutné tělo paní Bísková s pomocí dalších přenášela. Z tohoto trápení jej vysvobodila 11.4. 1925 milosrdná smrt, na Bílou sobotu a na Velikonoční pondělí byl za velké účasti odvezen do rodinného hrobu v Čakovicích.
V současné době je vila ve značně zchátralém stavu a zasloužila by si aby začala opět žít.Drobné náznaky nějakých prací začínají poslední dobou být vidět.tak třeba...
Zdroj: Sborník Sázavsko IX listopad 2002