Skip to content

Julbak och julstök Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Saturday, December 9, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Datum: 9 december 2017
Tid: 13:00-21:00
I din will attend-logg: Ange hur många ni kommer och hur dax samt eventuella allergier.


Det är snart jul och det finns mycket som man vill hinna med. På detta event får du möjlighet att göra det du behöver göra inför julen, dock inte hjälp med julstädningen.

Till detta event är alla välkomna, även mugglare som kommer i sällskap med geocachare. Det finns aktiviteter för alla.

Vi öppnar dörren kl. 13:00 och alla är välkomna fram till kl. 21:00. Det är fritt att närvara kortare eller längre stunder under dagen. För de som vill finns det möjlighet att stanna kvar efter 21 för att slutföra sina aktiviteter eller mingla.

Aktiviteter:
Baka
Pyssla
Slå in paket
Spela spel
Se film
Äta det som bakats
Egen idé

Ta med det ni vill arbeta med. Vi bjuder på lätt fika. Blir man hungrig finns det en pizzeria ca 300 meter från eventet dit man kan ringa och beställa för avhämtning.

Parkering sker vid angivna koordinater. Eftersom det är begränsat antal parkeringsplatser är det bra att samåka eller åka kollektivt för de som kan. Det är gästparkering även om det står på skyltarna att det är förhyrd parkering. Skyltarna är till för att skrämma iväg obehöriga.
Via T-bana: Ta röda linjen mot Norsborg och kliv av vid Alby (gå till höger efter spärrarna) och gå ca 1 km eller vänta på buss 708 mot Tumba Station och kliv av på Alhagsvägen (2 hållplatser).
Via pendel: Åk till Tumba och ta buss 708 mot Rönninge station och kliv av på Alhagsvägen. Bussresan tar ca 11 minuter.

I din will attend-logg, skriv gärna hur många ni kommer och när ni tänker komma. Vi har en fågel, meddela i will attend-loggen om någon är allergisk mot fåglar, så ställer vi undan fågeln i ett stängt rum.

Additional Hints (No hints available.)