Skip to Content

<

Frydecko-mistecke reverzni wherigo

A cache by Zi.raficky, Tonda a Kaolin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/08/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Frýdecko-místecké reverzní wherigo


Frýdek-Místek má přibližně 56 719 obyvatel, rozléhá se v podhůří Beskyd, na soutoku řek Morávky a Ostravice (která tvoří historickou zemskou hranici Moravy a Slezska). Od 1. července 2006 je statutárním městem.

Společná historie slezského města Frýdek (německy Friedek), moravského Místku (německy Mistek, též Freiberg) a tří dalších obcí se píše od 1. ledna 1943, kdy na popud okupantů došlo ke sloučení měst nově pojmenovaných Frýdek. Po válce již sloučení zůstalo a začaly dohady o nové pojmenování města.
Ostravsko-frýdlantská železniční dráha byla zprovozněna v roce 1871, trať mezi Frýdkem a Těšínem byla zprovozněna roku 1888. Železnice je vedená po slezské straně řeky, proti čemuž místečané protestovali, proto alespoň nádraží ve Frýdku od počátku nese nadčasově název Frýdek-Místek.

Frýdek - první zmínky pocházejí z první poloviny 14. století, v souvislostech s tvrzí (dnešní Frýdecký zámek) chránící obchodní obchodní stezku z Moravy přes Slezsko dále do Polska.
Místek - nejstarší písemné prameny dokládají jeho existenci v roce 1267 v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku.

Frýdek-Místek je významný nejen jako jediné místo v tehdejší republice, kde se postavili na odpor okupantům, ale od 19. století také svým textilním průmyslem (později SLEZAN) či Karlovou hutí (později Válcovny plechů, Mostárna aj).
Od šedesátých let minulého století propukla urbanizace města, kdy spousta historických budov ustoupila panelákové výstavbě, přesto několik významných budov stále stojí, hlavně v okolí obou náměstí.
Mezi nejvýznamnější stavby mimo již zmíněný zámek, kde sídlí Muzeum Beskyd, lze zařadit chrám Navštívení Panny Marie, který v roce 1999 papež Jan Pavel II. povýšil na basilicu minor či majestátnou budovu bývalé Místecké Spořitelny.

Frýdek-Místek se jistě zaryl do srdcí nejen významným rodákům, ale i mnoha slavným osobnostem majícím s městem co do činění.

Co to je reverzní wherigo?

Jedná se o trošku nestandardní typ wherigo keše - můžete ji začít hrát z jakéhokoliv místa na Zemi. Wherigo cartridge vás k finálce však nenaviguje - v duchu tzv. reverzní cache vám jen ukazuje vzdálenost od ní. Směr ke keši neznáte, počet dotazů na vzdálenost k ní je však neomezený. Pokud chcete, uveďte do logů, kolik dotazů na vzdálenost jste potřebovali - lze doložit i printscreenem vygenerovaných statistik v použitém zařízení.

Toto wherigo vytvořil -Waldmeister- a pokud jej dohrajete, můžete si vytvořit obdobné wherigo také. Univerzální hru je možné odehrát v mnoha jazykových mutacích. Stáhnout si ji můžete tady:


Na čem hrát?

Nejideálnější k odlovu jsou kompatibilní outdoorové navigace značky Garmin Oregon, Colorado nebo Nuvi 500, které mají předinstalovaný software od výrobce, popřípadě aplikace podporující wherigo v mobilním telefonu (na Androidu software WhereYouGo, pro iPhone software Wherigo (Pi-Go)).


Jak začít?

Na úvodních souřadnicích samozřejmě žádnou keš nenajdete, probíhá tu ale hranice Frýdku a Místku. Pokud někdo začne hledat tady, může se hodně zmáčet. Vy můžete s hledáním začít kdekoli, vlastní keš se nachází na pěkném místě pod krásným stromem. Jak je psáno výše, počet dotazů na vzdálenost není omezen, proto do logů můžete uvést, kolik dotazů na vzdálenost jste k cíli potřebovali, případně připojit obrázek vašich statistik.
Vzhledem k povaze tohoto wheriga všechny prosím, aby se v logu vyvarovali nápověd a náznaků o trase či umístění finálky samotné. Takové logy budou neúprosně mazány, stejně tak jako fotografie příliš prozrazující místo finálky, jeho okolí či trasu.

Ke spuštění každého reverzního wheriga musíte zadat kombinaci tří jedinečných šesticiferných čísel, které po vás bude hra na začátku chtít. Abyste se k číslům dopracovali, bude třeba navštívit pár míst spjatých s Frýdkem-Místkem:

MÍSTEK: Hraniční kámen
Co může být více typické, mluvíme-li o spojení dvou měst, než hraniční kámen. Ten, který zajímá vás, najdete v Místku. Ač volně přístupný, možná kolem něj procházíte zcela bez povšimnutí. Tentokrát si ho ale pozorně prohlédněte. Najdete na něm trojčíslí, to si poznamenejte jako AAB. Na jedné z dalších stran najdete písmeno, znamenající také římskou číslici. Jaké písmeno to je?
- jedná-li se o písmeno M, pak CDE=618
- jedná-li se o písmeno L, pak CDE=473
- jedná-li se o písmeno X, pak CDE=801
- jedná-li se o písmeno I, pak CDE=392

FRÝDEK: Nádraží
Jak jste se mohli dočíst výše v listingu, vlaková stanice ve Frýdku bývala už od počátku neoficiálně často nazývána Frýdek-Místek. Dnes tu jezdí do všech třech směrů (Ostrava, Frenštát, Český Těšín) pouze dieselové vlaky, uvažuje se však o elektrifikaci a rozšíření hlavní tratě Ostrava-Frenštát. V době, kdy vlastní Frýdek-Místek vznikl, zde samozřejmě jezdily vlaky parní. A dokonce tu dodnes najdete připomínku jejich provozu, netradičně odříznuté torzo parní lokomotivy 534.0316. Nejblíže se k němu dostanete ze strany autobusového nádraží (reference point). Ze zadní strany vidíte na řezu určitý počet trubek. Těch malého průměru si nevšímejte a spočítejte VŠECHNY trubky větších průměrů. Dostanete liché dvouciferné číslo, které si označíte FG.

POKUD VÁM NEJDE TRUBKY SPOČÍTAT, POSTUPUJTE DLE NÁHRADNÍHO ÚKOLU:
Přemístěte se o cca 240 metrů jihovýchodně ke vstupu do podchodu. Spočítejte schody vedoucí dolů do podchodu, jejich počet si označte Q. Potřebné indicie poté získáte pomocí jednoduchého vzorce Q+9=FG.

FRÝDEK-MÍSTEK: Radnice
Spojení Frýdku a Místku nám symbolizuje magistrát města. Dostavba městské radnice byla provedena v roce 1930 podle návrhu městského stavitele Antonína Grunda. Vznikla funkcionalistická třípatrová budova s osovým průčelím zvýrazněným trojúhelným tympanonem. Dvěma patry budovy prochází dvě symetrické trojice sloupů s iónskými hlavicemi nesoucími tympanon, mezi nimiž je umístěn balkon. Ve vchodu pod ním stojí po obou stranách sochy. Všimněte si jejich detailů. Pokud těmito detaily jsou:
- palice, klasy a košík, pak HI=94
- kytice, ozubené kolo a cihly, pak HI=56
- jablka, hrábě a kladivo, pak HI=80


A máte to! Teď už zbývá jen spustit wherigo cartridge a na začátku zadat následující 3 kódy:

DFGECH
IGGADE
DGIHDE


Toť vše! Nezapomeňte tužku, razítko, CWG či cestovatele a vzhůru na finálku!Additional Hints (Decrypt)

bqcbpvin........

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

107 Logged Visits

Found it 106     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 17 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.