Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

karelkilian: Děkuji MiPol1 za informaci. Dávám disable, situaci prověřím.

More
<

Mestska nemocnice Ostrava

A cache by karelkilian Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/14/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Protože jedním z mých koníčků je odlov "nemocničních keší", nemohl jsem si nechat ujít příležitost k založení keše, která provede kačery největší nefakultní nemocnicí v Česku - Městskou nemocnicí Ostrava. Keš jsem zde připravil mimo jiné i proto, že mám k tomuto zdravotnickému zařízení velmi blízko. Připravte se na procházku dlouhou mezi 1,3 a 1,5 kilometry (podle toho, jak si zajdete), FTFkaři to svižnější chůzí zvládli za 28 minut včetně zalogování finálky.


V roce 1846 začalo město se stavbou první nemocnice, která byla uvedena do provozu v květnu 1848. Byla postavena na místě pozdějšího obchodního domu ASO, dnešní VZP.

Protože jen málokdo čte dlouhé listingy, přeskočím rovnou do současnosti, kdy má nemocnice 30 oddělení a dvě detašovaná pracoviště (Dětský rehabilitační stacionář v Porubě a Léčebnu dlouhodobě nemocných s Domem sociálních služeb v Radvanicích.

Motorizovaní kačeři mohou auto „odložit“ na parkovišti, uvedeném ve waypointech, které je ovšem placené (1. hodina je zdarma).

Mým úkolem bude provést vás takřka celým areálem a ukázat některá zajímavá místa. S ohledem na to, že se budete pohybovat mezi budovami, počítejte s možnou odchylkou GPS v řádu až několika metrů! Tak pojďme na to:

Stage 1 - N 49°49.988', E 18°16.602' (úvodní souřadnice)

Stojíte před hlavním vchodem do areálu Městské nemocnice. V tomto místě vás bude zajímat kovová brána, která bývá po většinu času otevřená. Skládá se celkem ze čtyř dílů, přičemž na horní části je ozdobena černými dekorativními koulemi. A=počet černých koulí na horní části druhého dílu brány zprava (či zleva - počet koulí je shodný). Počítejte pouze koule, které jsou součástí otevíratelné části brány (nikoli ty na pevních sloupcích)!


Stage 2 - N 49°50.034', E 18°16.634'

Dostali jsme se k budově ředitelství, která byla cca před dvanácti roky zrekonstruována a zateplena (původně zde byla porodnice). Pokud se otočíte od hlavního vchodu do budovy zády, uvidíte před sebou parkoviště pro vedení nemocnice. Parkovací plocha je zakončena zídkou, přičemž jedna část zídky je postavena z viditelně světlejšího kamene. Původně zde bylo schodiště, které muselo ustoupit parkovacím místům (nové najdete na boku budovy). B=počet světlých kamenů ve spodní řadě této zídky.

Budova ředitelství Městské nemocnice Ostrava


Stage 3 - N 49°49.976', E 18°16.536'

Třetí zastávka vás provede kolem interny, rentgenu a centrálního příjmu až k chirurgickému pavilonu. Velmi pravděpodobně přitom projdete pod částí budovy, která ční ve výšce asi sedm metrů nad zemí na třech pilířích. Jedná se o jeden z unikátů Městské nemocnice Ostrava - hyperbarickou komoru. Zde se pacienti léčí pomocí hyperbarické oxygenoterapie, což je inhalace 100% kyslíku při zvýšeném tlaku 1 – 2 atmosfér. V Česku je jen třináct takových zařízení, přičemž to v MNO je jediné v Moravskoslezském kraji. C=poslední číslo na malém štítku na dveřích chirurgického pavilonu (E2a.00?)

Hyperbarická komora Městské nemocnice Ostrava


Stage 4 - N 49°49.980', E 18°16.440'

Čvrtá zastávka vás zavede ke gyneokologicko-porodnickému oddělení, konkrétně před příjem porodů. Ročně se v Městské nemocnici Ostrava narodí více než 1600 miminek. I to byl jeden z důvodů, proč byla budova tohoto oddělení rekonstrována jako jedna z prvních. D=počet zvonkových tlačítek na zvonku u dveří příjmu k porodům.

Budova očního oddělení


Stage 5 - N 49°50.045', E 18°16.431'

Dostali jsme se k pavilonu, ve kterém sídlí hned tři oddělení: dermatovenerologie (kožní), otorinolaryngologie (ušní, nosní, krční) a klinická onkologie. Pavilon byl, společně s několika dalšími, zateplen v rámci programu Energetické úspory MNO a získal tak nový, modernější kabátek. E=z tabulky u vchodu ciferujte „Celkové uznatelné náklady“.


Stage 6 - N 49°50.050', E 18°16.482'

Posunuli jsme se k budově patologie. Ač se patrně většině z vás u tohoto oboru vybaví pitevna, vězte, že v první řadě jde o základní diagnostický obor, který v součinnosti se všemi klinickými obory zásadním způsobem přispívá ke stanovení diagnózy. Pro srovnání: za rok je zde prováděno přibližně 200 pitev a 10 000 biopsií. F=počet zamřížovaných suterénních okének na čelní straně budovy.

Areál MNO


Stage 7 - N 49°50.051', E 18°16.545'

Předposlední zastávka vás zavede k nemocničnímu bistru. Mimo jiné je v této budově také nemocniční jídelna, kde se stravují zaměstnanci. G=počet stolů před bistrem (včetně vysokého).


Stage 8 - N 49°50.099', E 18°16.511'

Poslední zastávka vás zavede do dvorany tzv. „Hospodářské budovy“. Zde sídlí například sklady, elektrikáři, zámečníci, malíři, informatici, energetici a další nezdravotničtí pracovníci, bez kterých by provoz tak velkého zdravotnického zařízení nebyl možný. H=počet schodů po pravé straně (od vchodu do dvorany).


Vzorec pro výpočet finálky: N 49°5(A-B-C-F).(E-G-D)(H)(F-D) E 18°1(A-F).(B-C-D)(E+C+D)(H-G+B)

A ještě ověřovač, ať nejdete zbytečně:

Za provedení beta testu děkuji Renovi_6, který celou keš absolvoval v nejhorším možném počasí v čase lehce nad jednu hodinu.

Additional Hints (Decrypt)

Ifr i birebinpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.