Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

Zimní Praděd 2017

A cache by GeoF0X + GeoLuchadora Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Tuesday, 26 December 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zimní Praděd 2017Praděd je se svou vyskou 1492 m nejvyssí horou Hrubého Jeseníku, Moravy, ceského Slezska a Horního Slezska vubec. Celkove jde o pátou nejvyssí horu Ceské republiky. Je zde nejdrsnejsí podnebí, prumerná rocní teplota neprevysuje 1°C. Na slezské cásti vrcholu stojí 162metru vysoký televizní vysílac s rozhlednou, jehoz horní plosina je nejvyssím (byt umelým) bodem v Ceské republice. Hora lezí na historické zemské hranici Moravy a Slezska, v soucasnosti tudy prochází i hranice kraju Moravskoslezského a Olomouckého, a okresu Bruntál a Sumperk. (zdroj Wikipedie)


K eventu :


Zveme Vás na již tradiční povánoční zimní výšlapovku na nejvyšší vrchol Jeseníků. Pojďme se společně protáhnout v tento sváteční den. Mrazíka a Tři oříšky pro Popelku jsme už viděli přinejmenším milionkrát, jídlo a gaučing nám nikam neuteče - ve zdravém těle, zdravý duch!

Sejdeme se v úterý 26. 12. 2017 v 13:00 ve vestibulu vysílače na vrcholu Pradědu.

Program bude klasicky eventový : výměna TB/GC/xWG a tlachání o všem možném i nemožném :) Občerstvit se můžete ve zdejší restauraci, případně z vlastních zásob. Na místě určitě pobudeme do 14:00

CWG budou připraveny (snad) v dostatečném množství klasicky za desetičkačku.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

81 Logged Visits

Write note 14     Archive 1     Will Attend 28     Attended 34     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 91 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.