Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

This cache has been archived.

N_Mogyi: Zalogovaní sme všetci, event môže ísť do archívu.

More
Event Cache

2. Adventná nedeľa

A cache by N_Mogyi Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, December 10, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


2. Adventná nedeľa

 

Advent alebo adventné obdobie (z lat. adventus príchod) je prvá časť liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi vymedzená 4 nedeľami pred sviatkom narodenia Ježiša Krista a obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. V teologickom zmysle sa advent vyznačuje dvojakým očakávaním – sviatku narodenia Ježiša Krista a jeho druhého (eschatologického) príchodu na konci času (parúzia), ale taktiež sa nezabúda na osobitnú úctu Ježišovej Matky napríklad tzv. rorátnou sv. omšou v dňoch do 16. decembra.

Liturgickou farbou pre advent je fialová.

Vianočná doba (= vianočné obdobie v širšom zmysle, t. j. advent + Vianoce) sa od 4. storočia pohybovala medzi 11. novembrom a 6. januárom, na ktorý pôvodne pripadala oslava narodenia Ježiša Krista (dnes slávnosť Zjavenia Pána čiže Epifaneia). Týchto osem týždňov predstavovalo (s výnimkou nedieľ, ktorými si kresťania stále pripomínajú vzkriesenie) spolu 40 dní.

Začiatky adventu siahajú do 4. storočia, kedy sa oslavoval určitý počet (2 až 6) adventných nedieľ. Až rímsky pápež Gregor Veľký († 604) stanovil adventný čas na 4 týždne.

V ľudovej kultúre Slovenska má advent magický charakter začiatku, kedy môžu pozitívne či negatívne ovplyvniť budúcnosť nadprirodzené sily (stridžie dni). S tým súvisia rôzne ľudové obyčaje a povery, ako veštenie, vinšovanie, zatváranie dvier pri rannom zvonení a podobne.

Advent sa začína 1. adventnou nedeľou, teda nedeľou medzi 27. novembrom a 3. decembrom a je zároveň začiatkom cirkevného roka. Končí sa po západe slnka na Štedrý večer (vigília Sviatku Narodenia Pána). 3. adventná nedeľa sa nazýva Gaudete a oproti ostatným adventným dňom tu liturgickou farbou môže byť ružová. Advent trvá do prvých vešpier Narodenia Pána.

Ondrove adventné eventy budú vonku, takže nech nemrzneme každú nedeľu, ten môj bude pre zmenu vo vnútri. Stretneme sa v reštaurácii U Železného grófa na zadaných súradniciach od 14:00 do 14:30 (prípadne aj dlhšie, uvidíme podľa nálady). Rád Vás uvidím, pokecáme o Vianociach, o našich plánoch, o tom čo pekného sme tento rok vďaka geocachingu zažili, vítané sú samozrejme aj rôzne trackovateľné predmety, proste taký klasický oddychový event.

Jedlo a pitie podľa vlastného výberu, cca týždeň pred eventom upresním či je nejaké špeciálne adventné menu a podľa predpokladanej účasti zarezervujem stôl (stoly). SWGčká by mali byť v obvyklej cene 20 centov/kus. Teším sa na stretnutie. 

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

11 Logged Visits

Archive 1     Will Attend 4     Attended 4     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 12/20/2017 12:28:36 PM (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada) (8:28 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page