Skip to Content

<

NEMECKY - CESKY DUM

A cache by Tonda a Kaolin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/06/2017
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


NĚMECKÝ - ČESKÝ DŮM


Na Hlavní ulici v Místku stojí s číslem popisným 113 omšelý svědek silných národnostních bojů v Místku a pamětník někdejšího bohatého kulturního života v období před rokem 1989: Německý – Český dům. Jeho historie je vcelku neznámá.

Střelci založili spolek
Místecká lepší společnost se scházela v jednom z nejstarších místeckých spolků, ke kterým patřil Misteker–Schützen–Verein (Společnost střelecká místecká). Podle nejstaršího dochovaného protokolu vznikl někdy kolem roku 1852. Předsedou spolku byl Dominik Knesek a jeho zástupcem Franz Fichter. Celkem měl spolek kolem 80 členů z širokého okolí, dokonce až z Hranic na Moravě, Nového Jičína nebo Studénky, několik jich bylo i z řad místeckých Čechů. První střelnici si místečtí ostrostřelci postavili na Kamenci v místě, kde dnes stojí střední požární škola.
Původní měšťanskou střelnici zničila v roce 1875 povodeň, takže spolek si zřídil novou na tehdejší Bahnhofgasse vedle dnešního kina Vlast. V sousedství střelnice – Schiesshausu vyrostla v roce 1899 budova nového střediska místeckých Němců – Deutsches Haus (Das Deutsche Haus in Mistek). Autorem projektu by mohl být místní stavitel Herrmann Ripper, který v té době v Místku projektoval a se svou firmou postavil několik větších soukromých staveb, např. pro sebe a svou ženu nedaleký nájemní dům s kavárnou Avion.
Německý dům byl postaven hned vedle zděné střelnice


Na stavbu přispěli i Židé
O výstavbě reprezentativního společenského střediska rozhodla tehdy převážně německá radnice a na jeho výstavbu přispěly jak německé tak i židovské firmy v Místku, a také soukromé osoby továrníci Johann Elzer, Carl Herliczka, Leopold Czajanek, Johann Rundt, pivovarník Josef Grossmann, hoteliéři Johann Hrachowetz, Rudolf Haas, obchodníci Bayer, Buzek, Lubojatzky, Dvorzak a další.
Hlavní prostory Německého domu tvořily velký a malý sál, oba s bohatou ornamentální výzdobou a s mnoha zrcadly ve zlacených rámech. Dále v něm bylo divadelní pódium, zelený sál, veranda a velká kuchyně. U Německého domu měl své hřiště a cvičiště velmi agilní a úspěšný spolek Deutsches Turnverein. Na sportovní areál navazoval městský park.
Hned vedle Německého domu stála krytá zděná střelnice a za ní další venkovní střelnice. Střílelo se směrem k dnešnímu hudebnímu pavilonku. Střeliště bylo oploceno a obklopovala jej zeleň.
V prvním podlaží Německého domu se nacházely salónky a místnosti, které využívaly další německé spolky. Další malá kuchyně připravovala teplá jídla. Fungovala tam také knihovna, do níž věnoval knihy Alois Rudel. U německého domu se nacházely také tenisové kurty, které se v zimě proměnily v kluziště, o kus dál v parku vznikl hudební pavilon.

Sídlo dalších spolků
V Německém domě sídlilo několik dalších známých spolků, např. Gesang- und Musikverein (jeho členy byli Czajanek, Mrzihlad, Berhard, König, Pfleger, aj.), Deutsches Turnverein (Jelinek, Schneider, Duchek, Pulka, Walla, Sochatzy), místecký odbor spolku Beskidenverein (Dr. Artur Löw, Hikl, Chwostek, Hünle, Hrachowetz), Der Frauenwohltätigkeitsverein, die „Markonia“, der Verein ehem. Soldaten, der deutsche Schulverein, za první republiky jej nahradil Kulturverband, der Verein Deutsch-Böhmen a další.

Dům měl pestrý program
Spolky využívaly budovu k pořádání plesů, koncertů a výstav, konaly se v ní květinové slavnosti, hrálo se divadlo a v Německém domě sídlila také vyhlášená restaurace. V době první republiky se pravidelně každý týden konaly sobotní večery s moderní hudbou a s besedami o hudbě, literatuře, filozofii a dalších tématech. Omladina se scházela u čaje a nad šálkem kávy, bylo možno si zde přečíst noviny, půjčit knihu nebo zahrát kulečník či nějakou jinou hru. Těsně na začátku Protektorátu byla připravována rekonstrukce a zvětšení Německého domu, k čemuž do konce války nedošlo.
Současný žalostný stav českého domu vedle magistrály


Po válce se měnil název
Českým národovcům a vlastencům z Místku byla vždy tato německá bašta trnem v oku. Německý dům a nedaleký český Národní dům vyrostly ve stejné době na konci 19. století, kdy v Místku vrcholil boj o prosazení Čechů a o zřízení českých škol. Proto po 2. světové válce byl celý areál přejmenován na Český dům. Bohužel v divokých revolučních dnech po osvobození byla v Německém domě zničena spousta věcí, včetně archivních materiálů a knih a část mobiliáře lidé rozkradli.
Od konce 40. let minulého století se v přejmenovaném Českém domě opět rozběhl společenský život, konala se v něm spousta akcí a restaurace si získala věhlas. Stavba silně chátrá
Po revoluci v roce 1989 zanikly Beskydské hotely a restaurace, pod které spadal i Český dům a s tímto zařízením to začalo jít z kopce. Naposledy ještě v polovině 90. let minulého století v něm byla v provozu restaurace V sadech, pak už jenom nehezká pivnice v místě někdejší střelnice. V současné době je celý areál silně zanedbaný a zdevastovaný a čeká, až jej koupí nějaký investičně silný a hodně zapálený podnikatel. Bez investic může hrozit celková devastace objektu.
Zdroj informací: místní tisk

Additional Hints (Decrypt)

fvsen: xbhxnf an av
uvag: cb ilyhfgrav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.