Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

Geokopretina team: Dekuji za upozorneni. Cipu zrejme dosly baterky. Cela schranka odstranena. Po vymene aktivuji.

More
<

Marie Provaznikova (057)

A cache by Geokopretina team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/26/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Před delší dobou jsem propadla kouzlu sokolských keší. Vyhledala jsem, že v Nebušicích také funguje tělocvičná jednota.
Na místě, kde nyní stojí sportovní hala, kdysi stávala nízká malá tělocvična, která patřila místnímu Sokolu. V současné době provozuje T. J. Sokol Nebušice fotbal na hřišti a využívá tuto halu k různým sportovním aktivitám. Vlastníkem je ale městská část Praha-Nebušice.
I po intenzivním hledání se mi bohužel nepodařilo sehnat žádné historické záznamy a fotografie, tak jak to bývá u jiných sokolských keší, a tak jsem se domluvila s hlavním organizátorem této série, že bude tento letterbox zasvěcen významné osobnosti, která pro Sokol mnoho znamenala.

Marie Provazníková
Tato významná žena a osobnost Sokola se narodila jako první dítě manželům Kalousovým dne 24. 10. 1890 v Praze. Vyrůstala ve skromných poměrech a snad právě proto vynikala už od mládí cílevědomostí, silnou pevnou vůlí a velkým smyslem pro zodpovědnost. Svoje dětství prožívala v Sokole a celý svůj život mu zasvětila. Byla aktivní cvičenkou a později se stala cvičitelkou v Sokole. Pod vedením Tyršových spolupracovníků Klenky a Zemana podstoupila jako mladší žákyně základní sokolský výcvik. Absolvovala dívčí gymnázium. Hlubší vzdělání v tělesné výchově získala na Karlově univerzitě, kde studovala v letech 1913–1918. Poté učila na Drtinově gymnáziu v Praze.

V roce 1918 se stala členkou náčelnictva Československé obce sokolské. Významně se zasloužila o to, aby byl sport otevřený všem, a postavila se za zrovnoprávnění ženské tělovýchovy a sportu v Sokole. Byla mnohostrannou novátorkou. Vždy však dbala o zachování prospěchu národa a vlasti. Díky jejímu působení a podnětům se v Sokole rozšířily závodní hry, atletika, lyžování, bruslení, kanoistika, vodní sporty, putování a táboření. Zasloužila se také o zbudování první sokolské horské chaty.

Od roku 1927 byla členkou zkušební komise pro učitele tělocviku na středních školách a v uznání svých vynikajících znalostí v oblasti pedagogiky a tělesné výchovy byla jmenována členkou poradního sboru při ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

Své moderní vychovatelské metody uplatnila při výchově své dcery Aleny, která se stala všestrannou sportovkyní, vystudovala medicínu a působí nyní jako lékařka v USA. Jestliže školní výchova byla jejím povoláním, dcera a později vnučky její láskou, byl náplní jejího života Sokol.

Náčelnicí České obce sokolské byla od roku 1932, kdy byla poprvé zvolena, až do rozpuštění Sokola během druhé světové války. V Sokole postupovala do stále významnějších pozic, až se propracovala na tu nejvyšší – stala se náčelnicí žen.
Jako náčelnice České obce sokolské vedla tři slavné všesokolské slety a to IX. slet v roce 1932, X. slet v roce 1938 a XI. v roce 1948.

Publikovala mnoho knih, řídila cvičitelské školy, kurzy, závody, zájezdy sokolstva do zahraničí. Za jejího vedení dobyla družstva České obce sokolské řadu významných vítězství na mezinárodních tělocvičných závodech a na olympijských hrách.
V roce 1946 byla zvolena náčelnicí Mezinárodní gymnastické federace FIG a spolurozhodovala o přípravách blížících se olympijských her v Londýně.
V březnu 1948 byla zvolena znovu náčelnicí České obce sokolské a připravovala XI. všesokolský slet, který byl uspořádán v Praze v létě roku 1948. Jako vedoucí družstva československých gymnastek na olympijských hrách v Londýně v létě 1948 s nimi odjela, ale už se nevrátila do vlasti. Stala se tak prvním politickým uprchlíkem olympijských her.
V Londýně našla na krátkou dobu útočiště u novináře Rostena a krátce se zapojila i do cvičení v Sokole Londýn.
V prosinci roku 1948 emigrovala do Spojených států, kde vyučovala jako profesorka tělesnou výchovu.
Byla aktivní v zahraničních sokolských organizacích.
V roce 1950 se stala náčelnicí Ústředí čs. sokolstva v zahraničí. Funkci místostarostky zde vykonávala 14 let a 12 let byla náčelnicí ženských odborů.

Napsala nesčetnou řadu odborných článků do časopisů a několik knih. Z jejich děl musím zmínit alespoň Dvanáct cvičebních hodin v tělocvičně (1931), dílo Prostná v příkladech (1933) a i její autobiografii To byl Sokol.
Sokolu věnovala každou volnou chvíli. Věřila v demokracii, svobodu, sokolské bratrství a v návrat Sokola do své vlasti. Nadšeně proto uvítala nástup demokracie v Československé republice v listopadu 1989 a následné znovuobnovení Sokola. Tehdy vlastnoručně napsala pozdrav: "Nazdar Sokolu, Tyršovu a Masarykovu", Vaše Marie Provazníková.
Zemřela 11. 1. 1991 v Schenacaty v USA ve věku nedožitých 101 let.
V roce 2002 ji byl udělen in memoriam Řád T. G. Masaryka III. třídy.


Jak na keš:


Keš velikosti regular je na úvodních souřadnicích.
K tomu, abyste se mohli zalogovat, potřebujete mít zařízení s bluetooth (BT) a z domova nainstalovanou aplikaci v mobilu, kterou si stáhnete zadarmo na Obchod Play.

Doporučená aplikace pro Android (zdarma a bez reklam): zde
Altermativní aplikace pro Android: zde

Aplikace pro iOS: zde
Videoukázka z připojení na Apple iPadu: zde

Přijdete ke schránce, zapnete BT a aplikaci. Vyhledáte BlueGEO a ta vám prozradí čtyřmístný kód zámku k otevření keše. Snadné, že.

Keš je vedena jako letterbox, tudíž razítko, které je uvnitř, neodnášejte. Naleznete zde také samolepky. Ty jsou spolu s razítkem potřebné pro hru, kterou Sokol v rámci projektu připravil. Zájemci si mohou vzít samolepku (1 kus na hráče) nebo si otisknou razítko do hrací karty. Jako ve všech keškách sokolské série, jsou i zde větší dřevěné placky, které si můžete brát bez výměny. Pro každého pochopitelně zase jenom jeden kus.
Dále jsou zde tématická CWG Marie Provazníková. Ta jsou určena k výměně kus za kus.

Pokud se budete při logování pozorně dívat, můžete získat hned dva sokolské kódy trackablů určených k opsání. Po zalogování prosím opět pečlivě zamkněte keš.
Pokud se vám keš líbila, můžete ji ohodnotit posláním favoritního bodu.
Každopádně děkujeme za návštěvu a SOKOLU ZDAR!
Tato keš je součástí série *100 sokolských keší republice*,
kterou zakládá Česká obec sokolská prostřednictvím svých žup a jednot.
Série vzniká ke stému výročí založení republiky v roce 2018.

Sokolská hra je prodloužena do 28.10.2018Additional Hints (Decrypt)

Cerpgv fv "Wnx an xrf", mncav fv OG n zhmrf ybtbing

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

275 Logged Visits

Found it 253     Didn't find it 4     Write note 7     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 6     

View Logbook | View the Image Gallery of 19 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.