Skip to content

Vinter-OS #11 - Lillehammer 1994 Mystery Cache

Hidden : 2/5/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


I år är ett vinterolympiskt år. 
I år, 2018, hålls de 23e olympiska vinterspelen i Sydkorea med Pyongchang som huvudort. Spelen invigs 9 februari även om vissa tävlingar startar dagen före. Spelens sista tävlingar, konståkningens uppvisning samt avslutningsceremonin hålls 25 februari.

För att lösa mystarna i serien vinter-os använder du fakta för olympiader före detta år, dvs det som händer under eller efter OS 2018 i Pyongchang används inte för att lösa mystarna. Den blå kartmarkören leder dig inte till gömman, lös i stället uppgiften nedan för att få fram gömmans koordinater.

Lillehammer 1994

Lillehammer var det första OS jag besökte (ja, faktiskt det enda). Jag åkte buss från Jönköping kvällen den 21 februari och kom fram till Lillehammer på morgonen 22 februari. Tog mig upp till skidspåren och såg herrarnas stafett ute i banan. Det mest minnesvärda från den tävlingen var nog Gunde Svan som sprang i skidspåren och hejade på de svenska åkarna - mer eller mindre förgäves. På kvällen gick bussen tillbaka till Sverige.

Ur svensk synvinkel är det inte mycket att komma ihåg från detta OS, Pernilla Wiberg tog guld i kombinationen och Marie Lindberg tog silver i hopp (freestyle). Jo sen var det den där oförglömliga hockeyfinalen några efter skidstafetten. Kommer ni ihåg?

A. För Kanadas lag, summera alla tröjnumren för de som inte gjorde något mål i straffläggningen men som sköt minst en straff

B. Den kanadensiskte målvaktens tröjnummer multiplicerat med antal straffar han räddade (eller svenskarna missade)

C. Summan av tröjnummer för de kanadensiska spelare som gjorde mål i straffskjutningen

D. Tröjnumret för den kanadensiske spelaren som skjöt deras sista straff

E. Så många mål släppte den kanadensiske målvakten in i straffläggningen

F. Två spelare hamnade på frimärke efter straffläggningen ta den positiva differensen av deras tröjnummer, multiplicera med det antal straffmål som den ena spelaren gjorde i finalen

G. För varje straff som Sverige la i straffläggningen, ta produkten av entalssiffran i varje svensk skytts tröjnummer (du ska alltså multiplicera lika många tal som det antal straffar sverige la)

H. Siffersumman av den svenske målvaktens tröjnummer

Gömman finns på N57 (A-B).(C+D+E) E014 F.(G+H)

 

Additional Hints (Decrypt)

Trf v purpxrea

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)