After Saint Patrick's Day

18.03.2018 (niedziela) spotkajmy się by świętować Dzień Św. Patryka. Spotkanie zacznie się o godzinie 17.15 w restauracji Lord Jack (Rzeszowski Rynek) i potrwa do godziny 18.30. Współrzędne prowadzą pod wejście, będę tam czekać od 17.00. Przy Dzbanie Patryka porozmawiamy o:
- legendach z nim związanych
- geocachingowych planach
- oraz czy biorąc pod uwagę tradycję i skomercjonalizowanie święta (mając na myśli rozpowszechnienie się picia w ten dzień lagera!! oraz co gorsze (o zgrozo!!!) wlewanie do niego zielonego barwnika) dobrym wyjściem i kompromisem z tej sytuacji jest świętowanie piwem typu whisky stout?
Zapraszam ;)
Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.
Głównym symbolem święta jest shamrock która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem.
Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey – obowiązkową szklankę whiskey zwie się „dzbanem Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda, wedle której święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna.
17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.
źródło: Internet