Skip to Content

<

Plzenske ctvrte - Bory

A cache by Whiny Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/05/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bory jsou čtvrť na jihu Plzně. Spadají do katastrálního území Plzeň a do městského obvodu Plzeň 3. Bory je lidové označení, tudíž jejich územní vymezení je sporné. Na severu sousedí s Jižním předměstím, na západě se Škvrňanami a Karlovem, na východě s Doudlevci a na jihu je řeka Radbuza odděluje od Výsluní. Obec Bory vznikla ještě dříve než samotná Plzeň, k níž byla připojena při jejím založení roku 1295. Během husitských válek byla obec zničena a poté byla oblast mnoho století využívána jen zemědělsky. Název Bory se odvíjí od borových lesů v okolí. Na Borech nesjou prakticky žádné historické památky, narozdíl například od sousedních Doudlevců. Oblast byla zemědělsky využívána zejména obyvateli Plzně a Doudlevců. Odtud pochází označení pro západní část čtvrtě, industriální Borská pole. V 19. století zde byla převážně pole a začaly zde vznikat osady zejména při cestě (později silnici) na Klatovy. V jižní části Bor byla v letech 1873-1878 vystavěna věznice-Bory. Roku 1899 na Bory vede tramvajová linka, která do roku 1933 vedla až k věznici. V roce 1924 byly Bory připojeny k Plzni. V šedesátých letech bylo vystavěno sídliště. Obrázek zachycuje mapu Bor z 19. století ještě před výstavbou věznice. Obrázek z webu Mapy.cz

Mapa Bor z 19. století z mapy.cz

Čtvrť protíná ze severu na jih velmi dlouhá Klatovská třída, po níž jezdí tramvaje č.4, třída Edwarda Beneše, která vede od Chodského náměstí na jih východně od Klatovské třídy až do Doudlevců. Ze západu na východ vede od Borských polí do Doudlevců Folmavská, Sukova a třída 17. listopadu. Tyto tři třídy na sebe navazují. Sídliště Bory je odborníky označováno za nejlépe vybudované plzeňské sídliště. Narozdíl např. od Lochotína je pokryté parky a zelení obecně. Na sídlišti se nachází jak panaláky (zejména v jihovýchodní části) i kamenné bytovky, které jsou výrazně nižší. Na sídlišti se nachází 11.ZŠ, lidově nazývaná Šedivka, na níž 9 let chodil např. owner této keše, 26.ZŠ, lidově označovaná Růžovka, Hotelová škola, vysokoškolské koleje a speciální ZŠ. U Borského parku se nachází sportovní areál, kde jsou převážně tenisové kurty a také obchodní centrum Luna a policejní stanice. V oblasti u náměstí Míru se nachází několik středních škol a dále na sever Pedagogická fakulta a 10. ZŠ. Na sídliště jezdí tramvajová linka č.4 a trojejbusová linka č.16. Na fotce je letecký pohled na Bory od věznice.

Pohled na Bory ze vzduchu z jihu

Na jihozápad od sídliště se nachází průmyslová čtvrť Borská pole, kde je nespočet továren, nákupní centrum Borská pole a velký univerzitní komplex Západočeské univerzity. Právě kvůli velkému množství studentů se projednává prodloužení tramvajové linky č.4 k Západočeské univerzitě. Na Borská pole jezdí trolejbusové linky č.15,17 a 18, které slouží především pro zaměstance průmyslových podniků. Na jih od Borských polí se nachází vodní nádrž České údolí a na východ věznice Bory. Díky svému specifickému tvaru osmicípé hvězdy bývá lidově označována jako hotel hvězda. Jde o čtvrtou nejhlídanější věznici v České republice. Slouží jak pro vykonávání trestů odnění svobody, tak jako vazební věznice, kde jsou muži i ženy. Za komunistického režimu sem byli umisťováni političtí vězni, například Václav Havel. Dále na východ se rozkládá Borský park, což je největší park v Plzni a je oblíbenou rekreační zónou pro její obyvatele. Jižní částí Bor vede železniční trať z Plzně do Klatov. V severní části čtvrti se nachází náměstí míru s památníkem Obětem světových válek a Fakultní nemocnice Plzeň. Na severozápadě se rozkládá vilová čtvrť Bezovka, kde se nachází například místní sídlo Lesů ČR. Na obrázku je věznice Bory.

Věznice Bory

Ke Keši

Na souřadnicích, na kterých je keš na mapě, se nenachází. Aby jste získali fyzické souřadnice, tak musíte obejít všechny stage. Procházku začnete u školy, kde owner strávil 9 let svého života, projdete se kolem Mulačovy nemocnice k náměstí Míru, dále na západ Sukovou ulicí k sídlu LesůČR, vyluštíte souřadnice a vyrazíte na finálku. Přeji příjemnou procházku a luštění.

Finální souřadnice: N 49° 4a.bcd' E 13° 2e.fgh'

a= Na výchozích souřadnicích vedle hlavního vchodu do 11.ZŠ je bílým písmen na okně napsán text začínající: "ŠÉĎA - název ocenění..." Zjistěte počet slov ve třetím řádku textu. (myslím text nacházející se ze všech nejblíze ke vchodu)

b= Před hlavním vchodem se nachází nápadné velké pastelky. Spočtete, kolik jich je a odečtěte 3.

c= Od počtu slov v první řádce odečtěte počet slov ve třetí řádce. Vše ze stejného textu jako a

d= Na plotu u vchodu do malé budovy zš nachází dvě cedulky se zákazy. Spočítejte počet písmen na cedulce vlevo a vydělte ho dvěma. (na obrázku je pes).

e= Od počtu sloupů před vchodem do Mulačovy nemocnice odečtěte 3

f= Počet slov v posledním řádku na pamětním kameni (řádek začáná za volnost...")

g= Počet slov v předposledním řádku pamětního kamene (řádek začíná čest jenom...")

h= Počet velkých kamenů před sídlem lesů ČR. (Jeden z nich má na sobě cedulku Lesy ČR)

 

kontrolní součet A-H: 26

Série Plzeňské čtvrtě

1. Plzeňské čtvrtě - Bolevec

​2. Plzeňské čtvrtě - Doubravka

​3. Plzeňské čtvrtě - Bory

​4. Plzeňské čtvrtě - Slovany

Additional Hints (Decrypt)

Ir gergvz bq ebuh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.