Skip to content

Stanovisko / Standpoint Traditional Geocache

Hidden : 04/25/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[EN] You can find more information about this cache at the bottom of this page.

Rod

Úvodem


Pokud keš vidíte na první (nebo druhý) pohled, schránka zřejmě není na svém místě. Nebydlím nyní v Praze, takže pokud to zvládnete, prosím Vás, abyste se vždy pokusili keš dát do funkčního stavu. Může totiž trvat delší dobu, než bych se k opravě sám dostal a keš by musela být dlouhodoběji znepřístupněná. Během znepřístupnění keše mažu všechny "Found It" logy. Nechám pouze tomu, kdo mi zároveň pošle soukromou zprávu s dokumentací keše v opraveném (plně funkčním) stavu. Děkuji!

Nápověda ke keši není až tak marná, jak se může zprvu zdát. Naopak! Víte, co je to idiom? ;) Díky a happy hunt!

Meanders

Většina keší je o něčem zajímavém, některé jsou o něčem méně zajímavém a některé jsou dokonce téměř o ničem. Jako tahle!? :D Eiffelova věž tu nestojí, nicméně minimálně vás keš zavede do jednoho ze zbytků zeleně v Praze, kde může být někdy docela hezky. (Určitě téměř vždy hezčeji než mezi paneláky.) Jedná se o přírodní památku Meandry Botiče. Příroda kolem byla v minulosti divočejšího charakteru, ale v roce 2017 došlo k revitalizaci části koryta potoka od keše dále po proudu. V roce 2018 v blízkosti keše vznikla i atrakce v podobě bosonohé stezky. Jak kvalitně budou prostory udržovány, to ukáže až čas. Buďme optimisté, ale nezapomeňme, že jsme stále v Česku. Zvýšená popularita lokality s sebou bohužel přináší i negativní aspekty v podobě organického i anorganického odpadu všeho druhu. „Údržby“ prostor kolem keše metodou udusání ba někdy i rozhrabání se již zcela dobrovolně ujmulo kačerstvo. ;) Přístup ke keši je nejen standardně od bosonohé stezky, ale při nižší hladině vody také adventure přechodem přes Botič od OC VIVO - bosonohá či botonohá stezka na sucho příp. dobrovolně/nedobrovolně na mokro. :D BYOP je jistota.

Stanovisko!


Ne každý má čas číst dlouhé listingy u tradičních keší, ale něco málo nadhodit musím. Stanovisko v geodézii je podle [VÚGKT]: "Bodově definované místo, v jehož svislici je střed měřicího přístroje (např. centrické, excentrické stanovisko)." Naprostá většina laiků a geodézií nepolíbených lidí však v tomto významu použije neobvyklý termín stanoviště. To mě tak trochu inspirovalo, abych k této keši zaujal stanovisko a vymyslel pro ni stanoviště. :) Ve významu "zaujmout názorové stanovisko" asi chybnou záměnu za "zaujmout názorové stanoviště" udělá málokdo. No ale ještě úplně pro jistotu vezměte prosím na vědomí, že "Stanoviště" neznamená, že si u keše uděláte místo k nápadnému postávání nebo dokonce stanování. Tyto aktivity poblíž keše raději neprovozujte! :)

Critisism

Dám lehký tematický příklad. (Problémy má lidstvo jiné a větší, ale nekažme si teď dobrou náladu.) Kupuji si něco v kamenném obchodě zaměřeném na geocaching. S prodavačem a zřejmě majitelem se dám do volnějšího rozhovoru. Při něm postupně narazíme na nějaké další jeho zboží a prodavač se ode mě dozví, že má v eshopu min. 4 chyby u popisků výrobků, že jeho hlídací pes nefunguje a že na web "naskladňuje" dříve, než zboží na skladě skutečně má. Ale kupodivu prodavač se neurazil, pobavilo ho to a v žertu mi nabídl pracovní pozici kontrolora obchodu. :D V následujících dnech pak došlo k odstranění některých připomínkovaných nedostatků eshopu. Ideální.

Geo_Points

Geodetům jsem již zaslíbil mystery keš Geodetika / Geodesic - GC7KAJC. Tato keš je věnována všem lidem, kteří mají určité pro mě pozitivní charakterové vlastnosti. Jednak těm, kteří vidí chyby, všímají si problémů a nebojí se na ně poukázat a řešit je. To jsou ti, kteří mají svůj názor, dokáží zaujmout stanovisko k dané věci a mají snahu věc napravit nebo zlepšit. A dále je pak keš věnována těm, kteří si dokáží v klidu kritiku vyslechnout, zhodnotit její konstruktivitu a využít ji ve svůj prospěch a ke zlepšení situace. Docela důležité je, aby nezůstalo jen u jedné z obou věcí, ale aby každý měl schopnost jak stanovisko zaujmout, tak i přijmout dobré stanovisko někoho jiného. Bude se vám to hodit vždy a všude, nemluvě o nutné spolupráci s manželkou, tchyní, šéfem, atd. :D

Flag Counter

Závěrem


Po odlovu kešky zauvažujte, co Vás tak nejvíce štve. Permanentně nebo třeba jen v poslední době. K čemu nemůžete být nadále lhostejní, k čemu byste měli zaujmout stanovisko a pokusit se to vyřešit. Podle pravidel GC to od roku 2009 od Vás nemohu závazně vyžadovat, ale pokud budete chtít napsat do logu na web nějakou krátkou zábavnou či podnětnou situaci, kde bude ve hře Vaše názorové (příp. geodetické) stanovisko, tak směle do toho! Pokud potřebujete čas a inspiraci, projděte se kolem meandrů Botiče, přes Toulcův Dvůr, Trojmezí a zastavte se na Slunečném vršku na vyhlídce "U stromu". A pokud je to stále málo, pokračujte na Hostivařskou přehradu, kde té zeleně naleznete ještě "o malinko" více. Ale tudy všude Vás jistě provedou další keše.

FTF

English info


The hiding place of the cache is situated inside a nature reservation called Meanders of the Botic Stream. The idea about this cache is based on two related czech words. The words could be probably translated as the terms Station point and Standpoint. In geodesy, the station point means a place above which a surveying instrument is being centered. A standpoint usually means your attitude, your opinion, your point of view of a situation. Or maybe it can be also sometimes interpreted as a station point. I am not sure about English, but in Czech the words and their meanings can be sometimes unexpectedly swapped. The cache is dedicated to all who are able to think and act individually and also to all who are able to hear and accept others opinions if they are relevant. You are encouraged to write to your log a standpoint to anything you would like to share with us. Thanks and happy hunt!

Rod

Additional Hints (Decrypt)

[CZ - Hledej bez nástrojů a síly.] Arimqáirw gb! [EN - Without tools and strength.] Xrrc vg hc!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)