Skip to content

<

Stromy G - K

A cache by amarylka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/10/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na výchozích souřadnicích můžete zdarma zaparkovat. Krabičku tam ale nehledejte.

Připravila jsem pro „kytkomilce“ (a doufám, že ne jen pro ně) čtyři multinky po šesti, resp. sedmi zastávkách s jedním bonusovým odlovem.

Celá série obsahuje : Stromy A – F

Stromy G – K

Stromy L – R

Stromy S – Z

Stromy – bonus Ž

BONUSOVOU KEŠ ODLOVÍTE PO ÚSPĚŠNÉM ZDOLÁNÍ VŠECH ČTYŘ MULTIN. V KAŽDÉ KRABIČCE NA VÁS ČEKÁ JEDNO BONUSOVÉ ČÍSLO. NEZAPOMEŇTE SI HO OPSAT.

Mnozí z vás možná Třeboň znáte. Já bych vám chtěla představit své město z jiného pohledu. Pohled „kytkomilce“, který chce, abyste si při svých procházkách všimli těchto našich zelených přátel. Rostliny nás provází od pravěku, kdy se lidstvo z pouhých sběračů stalo pěstiteli a poté i chovateli. Při procházce také můžete jeden prehistorický strom objevit v další z mých (kytko) keší – Třeboňské stromy GC7CE14. Odlovy můžete samozřejmě spojit dle své libovůle.

Aby to byly opravdu jen stromy rostoucí v Třeboni, musela jsem pro pár jedinců použít jejich latinská jména. Moje výjimka z pravidla je pár kousků z internetu, protože některé stromy tu prostě fyzicky nejsou a několik keřů. Některé odpovědi jsou k dohledání pouze na internetu. Pokud to tak je, je to vždy uvedeno u otázky. Třeboň je rájem cyklistů, každá trať se dá objet na kole. Jen s výjimkou zámeckého parku. Tam prosím svá jednostopá přibližovadla odstavte. Místo X (takový strom jsem nenašla) máte bonusovou zastávku Ž, jinak jsem háčky z důvodu množství zastávek vynechala.

Ještě bych chtěla upozornit botaniky profesiolály, že jsem pouhým amatérem v tomto oboru. Může se tedy stát, že ne všechna rodová jména jsou určena (přes všechnu snahu) úplně správně. Doufám, že mi odpustíte drobné prohřešky, vše jsem dělala jen z lásky k rostlinám v podstatě všeho druhu a k propagaci tohoto krásného oboru. Připomínky- opravy samozřejmě vítám.

Ještě pro úplnost otvírací doba zámeckého parku: jako obrázek v galerii

V parku se prosím pohybujte po svých - nejezděte na kole!

Neberte to prosím na lehkou váhu, již několik nešťastníků musela z parku vysvobozovat městská policie. Vejdete bránou, která je ještě otevřená, ale správce parku už ve směru od zámku park zamyká. A než se dostanete obloukem k jiné výchozí bráně, je již zamčeno a vy jste uvízli jak kapři v síti. Správce většinou cinká na zvonek, ale v tom městském hluku a při zaujetí….(městská policie má tel. 156)

Připomínky-opravy samozřejmě vítám. 

 

G - Gleditsia triacanthos Dřezovec trojtrnný   N 49°00.563   E 014° 45.586

Během ostatních částí roku ho zřejmě minete bez povšimnutí, ale s příchodem chladivých plískanic začne ztrácet listí a na řídnoucích větvích se objeví visící hnědočervené spirálky pokroucených luskovitých plodů, vrtících se ve větru jako myší ocásky. Bývají až 45 cm dlouhé a 4 cm široké a ukrývají řadu tuhých čočkovitých semen, která se dají jíst a mají i léčivé vlastnosti.V čínské medicíně se užíval při dusivém kašli, při otocích apod.a  z opražených seme dělali severoameričtí indiáni nápoj - náhražku kávy. Květy jsou nenápadné žlutozelené hrozny. Semena jsem v nich já osobně ještě nenašla, ale „lusky“ si sbírám do dekorací a aranží.

Hledaná hodnota G: počet stožárů na vlajky se žlutočernými pruhy dole. To vše u budovy v  blízkosti stromu.

 

 

 

 

H - Hloh jednosemenný Crataegus monogyna N 49° 00.313  E 014° 46.320

Hlohů potkáte v Třeboni také více druhů, budete-li se dobře dívat. Je to poměrně bohatě zastoupený rod. Najdete v něm stromy kvetoucí od bílé až po sytě růžovou, jednoduché i plnokvěté. Některé hlohy mají plody velké až jako šípky (N 49°00.285 E 014°45.498), většinou však drobnější červené kulovité peckovičky. Hloh vás může zaskočit různě dlouhými kolci- zakrněnými větvemi, stejně jako trnka. Některý druh je má velmi dlouhé a dokáže dost znepříjemnit sběr květů nebo plodů - hložinek. Hloh řadíme mezi léčivé. Do čajů můžete použít květy,plody i kůru, pomáhá činnosti srdce a krevnímu oběhu,má prokazatelný vliv na srdeční arytmii. Z plodů se dělá marmeláda, sirup nebo víno. 

Díl H: u tohoto starého hlohu (kvete pravidelně sytě růžově a plnokvětě) si na Tylově domku všimnete roku, který je uvedený na reliéfu. Potřebujete poslední číslici z onoho roku.

 

 

22.6.2019 úprava zjišťování indicie H. Infotabule se stala nečitelnou a na mou žádost o nápravu město Třeboň nereaguje...

 

 

 

Ch – Chvojka klášterská  Juniperus sabina L. N 49 00.564  E 014 45.781

Chvojka je také spíše keř, než strom, ale snad mi odpustíte…Jsou to stálezelené jehličnaté dřeviny. Tento poměrně bohatě zastoupený rod, se uplatňuje převážně v parkové, sadové a zahradní výsadbě. K výběru je také více variet, k použití jak pro krásné solitéry, tak třeba do živého plotu. K výběru i mnoho habitů – od vzpřímených až po mini plazivé zakrslé.Pozor, je jedovatý. Jeho silice v létě celkem nepříjemně voní, při vnitřním užití může způsobit záněty a křeče žaludku nebo dělohy.

Při hledání hodnoty CH budete procházet pod silnicí č. 34/E 551 ve směru J.Hradec  -  Č.Budějovice a pod odbočkou z centra na ni. Nad hlavami máte 2 „mostky“, ke keši vás dovede rok výstavby, který je tam zvěčnělý.

 

 

 

 

 

 

I – Ilex aquifolium  - cesmína  ostrolistá N 49°00.394  E 014°45.654

 

Cesmíny jsou poměrně náročné a choulostivé stromky –pro naši zeměpisnou polohu. Naše leckdy suchá a mrazivá zima jim moc nevyhovuje. Častější výskyt je v Anglii, kde ji používají k dekoraci o vánocích.Krásných velkých stromů jsem viděla poměrně hodně v Holandsku a Paříži.  Cesmíny jsou krásné nejen sytě zelenými lesklými listy, ale starší jedince ozvláštní korálově rudé drobné plody. Tento jedinec je má -více či méně- pravidelně. Také cesmíny můžete potkat s listy panašovanými nebo různě kroucenými. Listy cesmíny mají léčivé účinky, upravují cukr v krvi a podporují činnost ledvin, ale plody jsou - až na jednu výjimku (cesmína paraguayská)- jedovaté. A to už 2 bobule!!!

Vaše hledaná hodnota I představuje ciferaci  čp. domu, na jehož pozemku se cesmínka nachází. .

 

                                                                    

 

 

 

J - Jedlovec kanadský Tsuga canadensis N 49° 00.224   E 014°46.137

 

Jeden z poměrně málo známých jehličnatých stromů. Je to stálezelený, neopadavý jehličnan příbuzný smrků a jedlí, ale má měkčí jehličí.Zdobí ho nejen krátké tmavé jehlice, ale i velmi malé, ale o to četnější šišky. Zde můžete vidět jeho převislou varietu, v parku roste na dvou stanovištích. Vás pro zjištění hodnoty J bude zajímat, kolik jich roste zde na obou stranách chodníku.

 

 

 

 

 

K - Kaštanovník setý  Castanea sativa N 49° 00.224 E 014° 46.137

 

Kaštanovníky už jsou poměrně často vysazované do parků a sadů. Jsou to poměrně mohutné široce rozložené stromy, které nejvíce vyniknou jako solitéry. Květy jsou jednopohlavné, samčí „jehnědy“ vydávají v květu celkem nelibou vůni. Plodem je (botanicky) ostnitá číška s nažkami, obsahuje většinou 2-3 . V kulinářství se používají pečené k přípravě krémů a dortů. U nás si na nich můžete pochutnat hlavně v zimním období třeba na trzích, kde je pečou „stánkaři“.

Stage K má souřadnice shodné s předchozím „J“, kaštanovník si můžete prohlédnout také v zámeckém parku, souřadnice jsou v „zajímavých místech“. Jste u  tzv. Břilické brány. Nad průchodem směrem k náměstí najdete letopočet. Nejprve budete ciferovat a pak odečtete 6. 

Výpočet výsledovky::

N 49° [G-H-(2*I)] . [(CH-2) : (4*K)] + (G*H*8)

E 14° (G+I)*9. (2*H+J) CH-1962

Ke keši se dostanete po chodníku! Dbejte své osobní bezpečnosti!

 

 

Additional Hints (Decrypt)

...gb qáš, wá gv ireíz...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.