Skip to Content

<

monty python #4

A cache by dubowski Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/16/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


mp001

Tato keš je určená všem, kteří se pokusili prokousat předcházejícími třemi velmi dlouhými listingy o skupině Monty Python a napsali si o další pokračování. Těm ostatním dám důvod, aby mě zase o něco víc nenáviděli. Ale nebudu vás tentokrát zatěžovat rozsáhlejším textem a známým úvodem (ten si přečtěte v mp#1 - #3). Teď opravdu jen krátce.

Mount Everest - zákeřný, krutý, nevyzpytatelný ... hora s největšíma kozama na světě...pardon, radši začnu znovu. Chtěl jsem říct, že musíte znovu zjistit indicie a1 - f4, které doplníte do tabulky. Do předposledního řádku „Součet“, jak už správně tušíte, zapíšete součet v odpovídajících sloupcích (a1 + a2 + a3 + a4, atd.). To, co vás bude nejvíce zajímat, je poslední řádek „Ciferný součet“, což není nic jiného než jednociferný součet čísel z předchozího řádku „Součet“.

Všechny odpovědi lze bez větších problémů nalézt na ulož.to (v závorce je uveden přímo název skeče). Všichni tedy víte do čeho jdete a co vás čeká. Takže s radostí do luštění. Odměnou vám bude návštěva místa, kam byste se někteří jen tak nepodívali. Místo tak ošklivé, že by tam stěží někdo něco pohledával. A kdyby tam náhodou někdo byl, tak návod na to „jak správně nebýt viděn“ naleznete v listingu keše monty python #3.

 

 

a

b

c

d

e

f

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

Součet

 

 

 

 

 

 

Ciferný součet

A = 

B = 

C = 

D = 

E = 

F = 

 

 mp002

Ve čtvrté sérii Létajícího Cirkusu už nehraje John Cleese s odůvodněním, že již není co nového vymýšlet. Poslední díl série byl odvysílán  5. prosince 1974. Za zmínku ale určitě stojí ještě dvě speciální epizody pro německou a rakouskou televizi, natočené v letech 1971 - 1972, tedy mezi 3. a 4. sérií. První epizoda byla mluvená čistě německy, ačkoliv žádný z členů skupiny německy neuměl, druhá už byla anglicky téměř celá. Po odvysílání byly obě uloženy do archivu, takže od prvního uvedení roku 1977 se objevila jen první epizoda o několik let později na obrazovkách v Austrálii. A tak se teď můžete opět ponořit do oblíbených, většinou neviděných, ale přesto vždy veskrze úžasných satirických skečů, jež si neberou servítky vůči nikomu a ničemu.  A John Cleese jako Červená Karkulka bořící les je prostě dokonalý (Monty Python's Fliegender Zirkus 1 part1 CZ - part 5 CZ). A otázky:

[a1] Za kolik marek prodali dřevorubec a jeho žena svůj příběh?

[b1] Průměrný věk členů Monty Python v první epizodě Fliegender Zirkus?

[c1] Jakou velikost boty nemá ani jeden z členů? 75; 39 ⅓ nebo 48?

[d1] Kolik má farmář ve stádu porodníků a gynekologů?

[e1] Jaké číselné označení mezi americkými kosmonauty má Buzz Aldrin?

[f1] Kolikátá v pořadí byla Volimpiáda v Mnichově 1972?

[a2] Kolik závodníků se postavilo na start maratonu inkontinentních?

mp003

Úvodní znělka u většiny pořadů následuje ihned nebo max. do několika málo minut po začátku pořadu. Vložení úvodní znělky těsně před koncem pořadu není u Létajícho cirkusu nic neobvyklého. Ale jak se jmenuje ona skladba v úvodní znělce Monty Pythonova Létajícího Cirkusu?: [b2=14] Liberty bell; [b2=41] Main theme; [b2=82] Fracture of the tibia.

Další notoricky známou věcí z úvodní znělky je slavná noha, která pochází z malby: Hook, line & stinker [c2=60]; Venuše, Kupid a Čas - Alegorie Touhy [c2=50]; Bitva o Pearl Harbor [c2=9].

mp004

V dalším skeči (Monty Python - Hospital Run by RSM CZ subtitles) se podíváme do severolondýnských nemocnic.  Jaké převratné léčebné metody tam používají?: Zakazují pacientům návštěvy [d2=605]; pouští jim z výšky na hlavu 16ti-tunové závaží [d2=16]; sází na Aktivní zotavovací techniky [d2=59].

BBC v rámci šetření chtěla všechny pásky s Létajícím Cirkusem vymazat a použít je na nové projekty. Terry Gilliam se rozhodl je odkoupit a uskladnit je doma na půdě. Až po několika letech se lidé začali ptát BBC: „Co se stalo s Monty Pythonem, proč je nemůžeme vidět znovu?“ A BBC na to: „No, my je nemáme“. A prosili Terryho, jestli by si ty pásky nemohli půjčit, že by je odvysílali. Dnes by tak těžko někdo uvěřil, co všechno se tehdy dalo odvysílat a o co bychom byli ochuzeni. Např. skeč Lekce létání (Monty Pythons Flying Circus - Flying Lessons CZ subs). Za kolik let [e2= -6] se lze kvalifikovat se na civilního pilota?

V několika skečích vystupuje Graham Chapman jako plukovník britské armády. Ten je zvláštní tím, že přeruší každý skeč, který se mu zdá příliš hloupý nebo cítí, že by se mohl zvrhnout v něco švihlého. Můžete ho vidět třeba ve skeči Mafie (Monty Python - Mafia cz tit.). A já se ptám - za kolik šilinků týdně [f2] se mafiáni postarají o to, že budou všechny obrněné divize v bezpečí. Zajímá mě jejich první návrh.

Na začátku 16. století udělil papež Pius II. kardinálu Jimenézovi patent, podle kterého se mohl pohybovat po celé španělské zemi za účelem vymýcení náboženského volnomyšlenkářství. Toto temné období je nazýváno Španělská inkvizice (Španělská Inkvizice CZ subtitles). Tento náboženský fanatik měl dva zdatné asistenty.....teda vlastně tři asistenty, ale jeden z nich ve skeči nevystupuje. Je to: kardinál Fang [a3=10]; kardinál Biggles [a3=2]; kardinál Piranha [a3=7].

mp005

Gumpy je postava, kterou hrál buď jeden nebo všichni členové skupiny dohromady. Vyznačuje se omezenou inteligencí a slabou slovní zásobou. Mluví pohotově, nejasně a nahlas. Nosí okrouhlé brýle, vestu, krátké kalhoty a gumáky. Stojí vždy s pevně sevřenýma rukama. Na hlavě nosí bílý kapesník a pod nosem má knír jako kartáč. Setkat se s nimi můžete na začátku Lékárnického skeče (Monty Python Lékárenský skeč). Kolikrát v něm zazní slovo s****ini [b3]?

Jediná epizoda Létajícího cirkusu, která není poskládaná z jednotlivých scének, ale jedná se o ucelený příběh, je Cyklistická výprava (Monty Python - The Cycling Tour 1_3 czech sub). Během krátké projížďky odpovězte na tyto otázky:

[c3] Jak velký náraz v kg/cm2 snese v laboratorních podmínkách sýrový sendvič?

[d3] Kolikátého září bylo, když p. Pither nespadl z kola poblíž Iddesleighu?

[e3] Jaký stupeň tvrdosti má minerál, který zůstal po nehodě na čokoládových košíčcích?

[f3] Jak velké síle v kg byla vystavována lahvička salátové zálivky?

[a4] Číslo silnice na Dawlish (Bxxx), na které došlo k otevření samotěsnícího plastového pouzdra při kontaktu s asfaltem.

mp006

Bratři Hank a Roy Spimovi jsou lovci. Vydáme se s nimi na jeden nebezpečný lov (Monty Python - Mosquito Hunting cz tit.). Dávno před tímto lovem přišel Roy v jednom souboji o levou paži. O tu ho připravil: mravenec [b4=7], škeble rybničná [b4=87], Coccinella septempunctata [b4=7].

A teď něco úplně jiného....Another Monty Python Record je jedna z mnoha nahrávek, kterou Pythoni vydali. Na přebalu desky je číslo jedné Beethovenovi symfonie. Kolikátá je to symfonie [c4]?

Planetka, kterou objevili 7. srpna 1997 M. Tichý a Z. Moravec, byla pojmenována právě po Monty Pythonech. Její katalogové číslo je [d4].

Po rozpadu skupiny se každý vydal svou vlastní cestou. O pozdějších projektech každého z členů jsem se zmínil už v předchozích keších. Teď bych se vrátil k Johnu Cleeseovi. Zahrál si s Rowanem Atkinsonem ve scénce o včelaření (Beekeeping - České titulky). Jaký zvuk udělá R. Atkinson, když J. Cleese řekne slovo „reportér“?: „quack!“ [e4=192]; žádný [e4=18]; „št!“ [e4=6].

Povedené navázání na styl Létajícího cirkusu je seriál Neskutečné historky v podání Michaela Palina a Terryho Jonese. Z první epizody nazvané Tomkinsonova školní léta bude poslední otázka. V jakém měřítku vyrobil Tomkinson svůj model lodě? 1:1 [f4=17]; 1:4 [f4=129]; 1:15 [f4=15].

mp007

Možná se ptáte, proč vás seznamuji právě s Monty Pythony. Je to proto, že jejich humor formoval celý vývoj televizní zábavy a děje se tak v podstatě až dodnes. A taky proto, že jejich skeče v TV ani na internetu časem třeba už neuvidíte. Najdou se totiž tací, kteří zastávají názor, že zábava by měla mít hranice. Jsou to hlavně horliví bojovníci za politickou korektnost, kteří v každém vtípku hned hledají něco, co jim přijde závadné a co by se mělo zakázat. Všimli jste si, že jakýkoliv pokus o vtip na citlivé téma je okamžitě prohlášen za urážlivý a nekorektní a autor vtipu je za něj pranýřován. Proti omezování humoru a satiry politickou korektností se vymezuje i člen Pythonů John Cleese. Ten kvůli ní ukončil své přednášky na vysokých školách, protože často musel od studentů poslouchat, že je rasista, sexista, atd.

Cleese to okomentoval: „Politická korektnost se vymkla kontrole. Začalo to jako dobrá věc na ochranu těch, kteří se nemohou sami bránit, ale dnes je to jen o tom, že určití lidé hledají na všem co řeknete něco závadného. Už si nemůžete dělat legraci z nikoho a ničeho. A to popírá samotný smysl humoru a satiry, které mají být jízlivé a kritické.“ Sami si udělejte obrázek, kam až to dospělo. Co je ještě politická korektnost a co už cenzura...

___________________________________________________________________________________________________________________________________

Teď už byste měli mít všechny indicie. Jen to dobře spočítat a můžete vyrazit do terénu. Nikoho do luštění nenutím a způsob zjištění finálních souřadnic nechám také na každém z vás. Pokud bude třeba, tak rád popostrčím nebo přímo poradím. Ale zadarmo to nebude, nějakou tu aktivitu budete muset vynaložit.

Keš hledejte na souřadnicích:   N 49° 56.ABC E 016° 57.DEF

Do logu můžete uvést, který skeč vás pobavil nebo doživotně poznamenal. Do logů, prosím, neuvádějte žádné nápovědy, rady a ani fotky keše - ať z toho ostatní taky něco mají.

Součástí keše je "Hlídací prase Bobík" - neodnášejte ho! 

V keši jsou i nějaké věci na výměnu, takže měňte férově. Pro jistotu si doneste svou vlastní tužku.

Tímto bych téma Monty Python opustil a snad se mi někdy podaří stvořit něco úplně jiného. Takže přeji zábavné luštění a bezproblémový lov!

 

GeoCheck.org

Additional Hints (Decrypt)

trbpurpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.