Skip to Content

<

Stylova Bratislava / Stylish Bratislava

A cache by kafemata Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/22/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pamätám si, ako sme sa niekedy koncom osemdesiatych rokov minulého storočia vybehli po schodoch na Michalskú vežu, aby sme si užili pekný výhľad. Ale to, čo sme videli, pekné nebolo. Historické domy pod vežou v strašnom stave, totálne zničené strechy, doslova na zaplakanie.

Našťastie prišli lepšie časy a väčšina domov v Starom meste sa dočkala rekonštrukcie. Páči sa mi prechádzať sa uličkami, ktoré si pamätajú dávne časy. Obzerať si veže, kostoly, paláce alebo aj meštianske domy. Objavujem zaujímavé architektonické prvky na ich fasádach, zamýšľam sa, v akom stavebnom slohu poli postavené... Bratislava ako mesto s dlhou históriou prešla mnohými štýlmi a hoci jej historické centrum nie je veľké, je tu čo obdivovať.

Zamocnicka ulica

Táto hra je vytvorená na spôsob interaktívnej multikešky. Prevedie ťa po známych aj menej známych uličkách a námestiach historického jadra Bratislavy. Ukáže ti pozoruhodné budovy od gotiky po secesiu. Dozvieš sa zaujímavosti z architektúry a aj niečo z histórie.

Prechádzka bude trvať asi 1 až 1,5 hodiny. Zahŕňa niekoľko zastávok a pár ľahkých otázok.
Hra sa automaticky ukladá.

Cartridge si mozes stiahnut z wherigo.com na linke

Hra bola otestovaná na Androide. Veľmi pekne ďakujem Pogi26 za podnetné pripomienky.
Prosím nehrajte na Garminoch, nebude to fungovať.


I remember how we went up the stairs to the Michael's tower sometime in the late eighties to get a nice view. But what we saw was not nice. Historic houses under the tower in a terrible state, totally destroyed roofs, truly a sad view.

Fortunately, better times have come, and most houses in the Old Town have been renovated. I like to walk through the streets that remember long ago, to watch towers, churches, palaces, or burgher's houses. I notice interesting architectonic elements on their facades, I try to guess which architectural styles they were built in... Bratislava as a city with a long history has gone through many styles and although its historical centre is not big, there is a lot to admire.

Hlavne namestie

The game is created as an interactive multicache. You will go to familiar and lesser known streets and squares of Bratislava. You will see the most interesting buildings from the architectural point of view, from the Gothic Style to Art Nouveau. You will also learn something about history of these buildings.

The walk will take about 1 to 1.5 hours. It includes several stages, you will get a few easy questions.
Status of the game is automatically saved.

You can download the cartridge from wherigo.com link

The game was tested at Android, thanks to Pogi26.
Please don't play at Garmin.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

190 Logged Visits

Found it 187     Didn't find it 2     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 21 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.