Skip to content

This cache is temporarily unavailable.

sivmon92: Dnes proběhla kontrola keše. Krabičku si někdo vzal, asi ji nutně potřeboval. Na místě pouze rozmočený logbook. Keš brzy obnovím.

More
<

Památník

A cache by sivmon92 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/30/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


„Všechno, co je dnes, co bude v budoucnu, co je naším novým životem, nadějí a jistotou, to všechno začalo v těch slavných květnových dnech, kdy 5. května 1945 byla osvobozena i naše obec a zavlál zde prapor vítězství.“

Takto je popsáno osvobození od fašistické okupace ve sborníku prací k 600. výročí první dochované zmínky o obci s názvem Holčovice 1377 – 1977. Koncem dubna 1945 připravili Němci zátarasy a zákopy podél hlavních silnic a po rozpadnutí fronty, kdy se sovětská vojska dostala do Olomouce, se i odtud stáhly poslední německé jednotky. 5. května ráno prošly Holčovicemi bez jakéhokoliv odporu první sovětské jednotky. Osvobození tedy proběhlo klidně, bez bojů.

Již od června roku 1945 přicházely do obce první české rodiny. Správní komise připravovala odsuny Němců, kterých bylo provedeno deset a bylo odsunuto celkem 2 278 osob. Národnostní struktura dříve takřka čistě německých vesnic se tak radikálně změnila. Kromě Čechů zde našli nový domov i Slováci a Řekové.

Na počest 60. výročí osvobození od fašistické okupace vznikl 8.5.2005 památník, ke kterému Vás zavede tato keška.

zdroj: Musil, J. V. a kolektiv - Holčovice 1377 - 1977, www.fotohistorie.cz

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.