Skip to content

Stromy ve Slatiňanech Mystery Cache

Hidden : 9/6/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


STROMY  VE  SLATIŇANECH

Toto je vlastně staronová keš, protože kvůli mamutí rekonstrukci slatiňanského parku, o které nikdo neví, kdy vlastně skončí a jak vůbec park bude vypadat, jsem zrušila své 3 slatiňanské stromové keše. Jelikož mi ale bylo líto, že by stromy ve Slatiňanech takto přišly o pozornost kačerů, tak se tato keš zaměřila na stromy mimo park.

1. stage:  N 49°55.128        E 015°48.757
Začínáme na nábřeží ve Slatiňanech, kde roste nádherná  smuteční vrba.

Vrba bílá smuteční, Salix alba subsp. tristis L. má převislé větve a je poddruhem Vrby bílé a často se vysazuje zejména v parcích.Cedr

Vrba roste poblíž mostu, který má zábradlí: 

A1 = dřevěné = 7

A2 = kovové = 8

 2. stage:  N 49°55.168        E 015°48.671
Cedr
je vždy zelený dlouhověký jehličnan (dožívá se i věku 2000 let), který je pro nás především okrasnou dřevinou s velmi hodnotným a trvanlivým dřevem vhodným například pro výrobu nábytku.

Za cedrem je zámecká zeď, na které jsou sgrafita ve tvaru = B
B1 = listů rostlin = 5
B2 = psaníček = 6
B3 = zvířat = 9
  

3. stage:  N 49°55.183          E 015°48.646
 Ořešák černý americký, který roste v zahradě zámeckého zahradnictví.
Ořešák černý pochází ze Severní Ameriky. Jako parková a okrasná dřevina se rozšířil do Evropy, střední Asie a Číny. Do Evropy se dostal v 17. století, k nám až v 19. století (např. Lednice 1803, Konopiště 1831). V České republice jej můžeme potkat převážně jen v parcích.

Popis:Až 30 m vysoký strom (ve svém původním areálu dorůstá až 50 m), s průběžným kmenem a široce rozložitou korunou. Borka je hnědošedá až černošedá, hluboce brázditá. Listy bývají lichozpeřené, 20–50 cm dlouhé a složené nejčastěji z 15–19 kopinatých až vejčitých lístků, s protaženou špičkou. Kvete v květnu a v červnu. Plod, který při dozrávání černá, je kulovitý a 3,5–5 cm veliký. Samotná skořápka je velmi tvrdá, ořech pak kulovitý a 3–4 cm velký.

OřešákVýznam:Ořešák černý je často pěstován jako okrasná dřevina v parcích. Pevné a těžké dřevo s tmavohnědým až nafialovělým jádrem je hojně využívané v nábytkářství. Plody jsou nutričně hodnotné, údajně málo chutné. Využívají se ve farmacii a bižuterii.

Podél plotu, za kterým ořešák roste, nevede turistická značka = C
C1 = červená = 0
C2 = zelená = 3
C3 = modrá = 6
 

4. stage:  N 49°54.852        E 015°48.358 
Branka nás vyvedla z parku na pastviny pro koně, kde roste několik krásných dubů.
Dub letní (Quercus robur), česky též křemelák, je mohutný listnatý strom z čeledi bukovitých.
Koruna je mohutná, nepravidelně a mohutně rozložitá, protáhlá směrem nahoru. Borka tmavošedá, hrubě rozpukaná. Listy obvejčité, nepravidelně peřenolaločnaté, na bázi srdčitě ouškaté.
Kvete v dubnu až květnu. Plodem je žalud (jednosemenná nažka) sedící v číšce.
Dub letní dorůstá výšky až 45 metrů. Roste v téměř jakémkoli typu půdy včetně písčité, daří se mu i na vlhkých hlinitých půdách. Má hluboké kořeny, které mohou tvořit spojení se spodní vodou, proto bývá častěji zasažen bleskem než jiné stromy. Je mimořádně odolný proti větru.
Dub letní roste velmi pomalu, zralého věku dosahuje až ve 100 letech, zato je ale dlouhověký, může se dožít i 2000 let. Za nejstarší žijící dub České republiky je považovaný Žižkův dub v Náměšti, jehož věk dendrochronologická metoda určila na více než 1000 let. S obvodem kmene 1010 cm je zároveň i našim nejmohutnějším žijícím dubem letním. Z odumřelých stromů ho o 30 cm překonává Goethův dub, který stojí v Krásném Dvoře. Maximální zaznamenané výšky v Čechách - 57 metrů - dosáhl dub u Mostu poražený roku 1905. Tato výška je ale značně netypická, obvyklé je rozpětí 30-35 metrů.
Čerstvá kůra mladých stromů se využívá k léčení různých kožních onemocnění a vyrážek.
Dub byl odjakživa symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti, a proto získal výsadní postavení zejména v germánské mytologii, kde byl zasvěcen bohu
blesku, Thórovi. Je považován za německý národní strom a symbol německého národa. Vyšší třídy některých německých vyznamenání se od svých nižších variant odlišují přidáním dubových ratolestí. Dubové listy jsou také mnohde znakemlesníků.

Dřevo je tvrdé, pevné, těžké a vysoce trvanlivé. Snáší změny vlhkosti a vlivy počasí, při dlouhodobém ponoření pod vodou zkamení, je odolné vůči škůdcům. Používá se k výrobě konstrukcí, obkladů, parket, panelů, sudů (především na víno a pivo), pražců, v námořním průmyslu a v dřívějších dobách i k výrobě hamrů, mlýnských kol, pilotů a trvanlivého nábytku. Ze sloupnuté kůry se získávalo tříslo pro koželužství.

Okolo louky bývala ohrada - dnes už jen zbytky = D

D1 = železná = 4

D2 = dřevěná = 8

D3 = z umělé hmoty = 2

5. stage:  N 49°54.876      E 015°48.338 

Zde stojíte mezi krásnými mohutnými akáty.

Trnovník akát (Robinia pseudoacacia, syn. Robinia acacia), je rychle rostoucí opadavý listnatý strom nebo keř z čeledi bobovitých. Pochází z Mexika a ze Severní Ameriky z lesů Apalačských hor, kde tvořil asi 4 % lesního společenství. Je rozšířen v teplých částech Evropy a Asie. V některých zemích (včetně ČR) je akát nebezpečnou invazivní dřevinou. Trnovník akát patří mezi relativně krátkověké stromy, dožívá se jen zřídkakdy přes 200 let.Akát

Koruny akátů v dospělosti mají nepravidelnou rozložitou širokou korunu. Stromovité druhy dorůstají až 20 m a jejich koruna může být až 15 m široká. Otrněné větve akátů poskytují úkryt pro hnízdění a staré akáty s rozložitými korunami jsou shromaždištěm hejn drobných ptáků. Květy bývají cca 1–2 cm velké, uspořádané v hroznech, pro vysoký obsah glukózy mají výrazně sladkou chuť.  Plodem jsou ploché hnědé lusky s tmavě hnědými, hnědooranžovými semeny. Kořeny má dlouhé, tenké, bohatě větvené a spletité. Často vyrůstají těsně pod povrchem a tvoří mnoho výmladků, jimiž se rozšiřuje do okolí. Na kořenech jsou stejně jako u všech bobovitých nádorky s nitrogenními bakteriemi. Dřevo akátu je žlutohnědé, těžké, tvrdé, pevné, velmi odolné ve styku s půdou. Flavonoidy jsou schopny chránit akátové dřevo pod zemí proti hnilobě více než 100 let.

Trnovník akát byl dovezen jako medonosný strom. Akátový med má velmi světlou barvu a je jeden z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) a nejléčivějších medů. Čerstvá kůra i větévky jsou léčivé (žaludeční překyselení, neuralgie líce). Květ je jako droga sbírán pro farmaceutické zpracování. Dřevo se používá v nábytkářství, na stavbu plotů nebo malých člunů, ve stavebnictví i jako ceněné topivo.

Protože strom roste ve výběhu pro koně je chráněn proti okusu = E

E1 = dřevěnou ohrádkou = 1

E2 = umělohmotným plůtkem = 3

E3 = pletivem = 6 

6. stage     N 49°54.898   E 015°48.133 
Poslední zastávka u krásného platanu.
Platan(Platanus) je jediný rod čeledi platanovité (Platanaceae) vyšších dvouděložných rostlin.
Tento nádherný okrasný strom je nápadný svou borkou odlupující se ve velkých plátech. Po jejich odloupnutí na kmeni zůstávají světlá místa a celý povrch kmene a větví je tak nápadně „maskáčově“ flekatý. Strom je ceněn i pro svou schopnost prospívat ve znečistěném městském prostředí. Má také velmi krásné dřevo, které se používá nejen v nábytkářství, ale také pro výzdobu luxusních interiérů či pro výrobu dřevěných dekorací.

U cesty je lavička = F
F1 = dřevěná = 0
F2 = kamenná = 5
F3 = žádná = 7 

Nyní už stačí jen dosadit do vzorce a vyrazit pro finálku.
 

N 49°54.ABC

E 15°47.DEF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Oly n hž araí.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)