Zapraszam do spaceru wzdłuż nasypu będącego pozostałością linii kolejowej numer 412, łączącej Wałcz z miejscowością Krzyż Wielkopolski. Pierwszy odcinek linii biegnący z Krzyża do Człopy otwarto w 1899 roku a kolejny z Człopy do Wałcza w 1904. Linia była eksploatowana dość intensywnie, aż do lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku (odbywał się na niej ruch pociągów pasażerskich i towarowych), ale nie szły za tym niestety w czasach powojennych niezbędne remonty i naprawy torowiska. W latach 1980-1981 przejazd pociągu pasażerskiego na całym odcinku trwał już prawie trzy godziny co dawało średnią prędkość około 25km/h. Postępująca degradacja torowiska doprowadziła do zamknięcia odcinka Wałcz – Człopa w sierpniu 1988. W latach 1990-1992 na pozostałym odcinku prędkość spadła do 18 km/h. Kolejne obniżenie prędkości szlakowej oraz rozwijający się ruch samochodowy doprowadziły w lipcu 1991 roku do zamknięcia linii dla ruchu pasażerskiego. W 1994 roku rozebrano odcinek Wałcz-Człopa. W 2002 roku, decyzją władz PKP, linia została wykreślona z wykazu a następnie całkowicie rozebrana w 2016 roku. Staraniem władz Wałcza na pozostałym nasypie utworzona została ścieżka pieszo – rowerowa łącząca Wałcz z miejscowością Chwiram, która pozwala pieszym i cyklistom ominąć ruchliwą i niebezpieczną drogę wojewódzką nr 178. Całkowita długość linii kolejowej numer 412 wynosiła pierwotnie 61 km, ale nasz spacer aż tak długi nie będzie. Ograniczymy się do odcinka Wałcz – Chwiram o długości około 4 km.