Dette er en liten runde i mitt nærmiljø, jåbergskogen. Et fint lite turområde mellom Marum, Hybbestad og Golfbanen.
For noen år siden ble det anlagt ridestier her, men området blir ikke benyttet så mye til det lenger. Men man kan imidlertid av og til treffe på en hest her.
Rett bakenfor parkeringsplassen her, lå det for mange år siden et steinbrudd. Skulpturen av salmedikteren Magnus B. Landstad, som står ved Sandar Kirke, ble hugget ut her, av billedhuggeren hans holmen.
"Til materiale ble valgt den sterke, mørke labrador, som den gang ble brutt ved Jåberg. Endel av arbeidet ble utført ved selve steinbruddet, og transporten av den digre statuen satte store krav til billed-huggerens oppfinnsomhet.
Den tradisjonsrike kirkebakken ved Sandar kirke ble utsett som plass for monumentet. Avdukingen den 17. mai 1928 ble nasjonaldagens store begivenhet her hos oss. Etter salmen «Herre, bevar og velsigne din aker» talte prost Bonde om Landstad som menneske, prest og salmedikter. Han understreket Landstads betydning for den norske kirke, og minnet om at hans studier i folkediktning hadde satt ham i stand til å gi sine salmer en nasjonal form og tone, og gi dem det jevne og inderlige innhold. Hans nære, kontakt med det nasjonale og folkelige førte til et frigjøringsverk på det språklige område, og satte ham i rekke med de nordmenn som har banet vei for kommende slekter. Derfor passet det så godt, uttalte prost Bonde, at hans statue ble avduket på 17. mai, og at det var barn som hadde samlet inn de fleste midlene." Kilde, Sandar Historielag.