Skip to Content

<

Amonit pana hraběte

A cache by von Bronin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/07/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zvu Vás na návštěvu krásného zámku Hrubý Rohozec. Na jeho nádvoří můžete spatřit úctyhodné exepláře místních amonitů. Tito tvorové zde žili v mořích dávno před námi a jednalo se vlastně o pravěké ponorky - jejich schránka byla rozčleněna přepážkami na komory vyplněné plynem, čímž tito často velcí predátoři získávali potřebný vztlak a podmořský "tank" se mohl lehce vznášet a snadno pohybovat. Místní amonity nejsou jen tak obyčejné zkameněliny - byly nalezeny při stavbě místní silnice a věnovány panu hraběti, který je umístil právě na svém krásném sídle, kde zůstaly dodnes. Keš je přístupná v otevírací době zámku, ale nachází se v neplaceném prostoru. Návštěvu zámku vřele doporučuji.
V geologii existuje řada symbolů a jedním z nich je i amonit. Když se řeknou druhohory, křída, jura, tak se snad každému ihned vybaví dinosauři. Ano, to je pravda, dinosauři žili na souši a jsou po právu symbolem druhohor. Mořským symbolem druhohor je však právě amonit. Amonit je souhrnné označení pro početnou skupinu hlavonožců s charakteristicky stočenou schránkou tvořenou minerály s obsahem vápníku. Tato již vymřelá skupina organismů je přímým předchůdcem např. dnešních chobotnic. Amoniti vlastně tak i vypadali, tedy, kdybyste jim tu schránku sundali. Schránky amonitů mohly dosahovat až metrových rozměrů a ve spojení s jejich velkou dravostí se jednalo o dokonalé vodní zabijáky. Dosud největší nalezený exemplář má 2,3 metru.
V prostoru pod zámkem je vysoká skalní stěna, tvořená horninami jizerského souvrství české křídové pánve - jemnozrnnými, vápnitými pískovci s čočkami tvrdých, jílovito-písčitých vápenců. Místo je geologická lokalita národního významu neboť je bohatým nalezištěm pravěké fauny. Kromě amonitů zde najdeme zkameněliny mlžů, ježovek, ramenonožců atd.


OTÁZKY PRO ÚSPĚŠNÉ ZALOGOVÁNÍ:

Pro úspěšné zalogování je třeba mrknout na listing a nalézt amonity na nádvoří, potom bude snadné odpovědět na následující otázky. Odpovědi, prosím, zasílejte ihned po zalogování na můj MAIL.

1) V jaké části nádvoří se amonity nacházejí a kolik zde celkem vystavují exemplářů?
2) Jakou barvu mají tyto zkameněliny a čím je to podle vás způsobeno?
3) Jak je podle vás možné, že tento tvor tak lehce plaval a neklesl ke dnu?
4) Změřte velikost nejmenší poškozené ulity.
5) Přiložte k logu foto sebe u amonitu, případně své GPS či jiného osobního předmětu. (Povinná součást logu)Zdroje: www.geoparkzh.cz, wikipedia

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.