Skip to content

<

Šifra Mistra Medvěda

A cache by medved2 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/11/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hrnec medu nenajdete na úvodních souřadnicích. Pojďte se vydat po stopách medvědů, snad nás k němu dovedou.

Trocha medvědovitých informací

Abyste měli ve spěchu co přeskakovat. Podívejte se ale aspoň na obrázky. Body neutečou.

medvěd grizzly

Tohle je medvěd grizzly. Žije ve výše položených oblastech Severní Ameriky. Jméno má po šedých chlupech ve své srsti, grizzled znamená v angličtině šedovlasý. Když ho však v roce 1815 biolog George Ord formálně pojmenovával, dal mu latinské přízvisko horribilis, protože se domníval, že se jmenuje grisly.


Koala

Medvídek koala není medvídek! To by byl titulek v medvědím bulváru, panečku. Koala není šelma, medvědovitá, ale je to dvojitozubec, koalovitý (jediný zástupce čeledi). Výraz koala pochází ze slova gula, z domorodého jazyka dharuk.


Panda velká
J. Patrick Fischer [CC BY-SA 3.0]

Doma v Číně ji říkají "medvěd-kočka". Známe ji jako symbol World Wildlife Fund a všech ohrožených zvířat. V roce 2016 byl ale změněn stupeň ohrožení tohoto druhu z "ohrožený" na "zranitelný". Snad to bylo učiněno na reálném základě a situace se alespoň pomalu zlepšuje. Pandy můžete vidět i v ZOO, nejblíže ve Vídni. A když si ještě chvíli počkáte, budeme mít pandy i v Praze. Tuto keš mám v přípravě dost dlouho na to, abych mohl napsat, že pandy nebudou.


Mýval
Bastique [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or 2.5]

Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Medvídek není jen zdrobnělina, ale je to skutečný název čeledi. Mýval pochází ze Severní Ameriky, ale byl člověkem zavlečen i do dalších částí světa. Je sice roztomilý, ale taky pěkný prevít, takže je na něj nazíráno i jako na invazivní druh a na škůdce.


Medvědí tlapy

Medvěd lední
Arturo de Frias MarquesVlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Jako jedna z největších šelem nemá lední medvěd přirozeného nepřítele. Největším nepřítelem je pro něj člověk, a to nejen lovci s puškami, ale lidstvo jako takové. Oteplování planety způsobuje úbytek životního prostoru a potravy.


Kodiak
By Yathin S Krishnappa - Own work, CC BY-SA 3.0

Ač medvěd grizzly je nejspíš "známější", je to medvěd kodiak, kterému patří titul největšího (hnědého) medvěda. Na délku měří až 3,2 metru. Tento druh medvěda naleznete pouze na ostrově Kodiak u jižního pobřeží Aljašky. Kdyby byla toto virtuálka, měla by atribut "teamwork cache" a podmínkou logu by byla fotka, jak děláte značku drápem.


Teddy Bear

Teddy Bear, anglické označení pro plyšového medvídka, pochází od 26. prezidenta Spojených států - Theodora "Teddyho" Roosevelta. Ten se v roce 1902 účastnil lovu, a protože byl jeden z mála, kdo ještě žádného medvěda neulovil, jeho společníci se rozhodli mu jednoho předložit. Zvíře, přivázané ke stromu řetězem Roosevelt odmítl zastřelit. Nicméně muselo být stejně utraceno, protože aby ho mohli k tomu stromu přivázat, museli použít "donucovacích prostředků".


Huňáč

Máte ještě svého plyšového medvídka?

Ke keši

Tato keš je z jedné poloviny mystery a z druhé multi. Multi vám řekne, kde kešku najdete, a mystery vám řekne heslo, bez kterého nebudete moci zalogovat. Ale protože mystery budete chtít asi začít, v klidu doma, dostane přednost.

Mystery

Mystery má formu videa, můžete se podívat na YouTube. Výsledkem luštění bude šestice písmen. Jestli chceš, můžeš si to zkontrolovat. Kvůli tomu, že jsem video umístil i na svůj free hosting, se vyčerpal limit přenesených dat a do konce období je můj web nepřístupný, a to včetně ověřovátka. Takže malá nápověda - správná verze hesla zapadne do tématu keše a vy poznáte, že tohle je dobře. Ale samozřejmě, pokud chcete mít 100% jistotu, napište mi.

Multi

Na začátku padlo "po stopách medvědů", kde by to tak mohlo být, tady v Jičíně... Já bych o tom náhodou něco málo věděl, a tak vás vezmu na krátkou procházku. Vy to jistě oběhnete tak za 15 - 20 minut max, protože nebudete čmuchat, zvedat tlapku ani se válet v trávě... jako někdo.

Stage 1 - Hmyzí hotel

Dříve zde bývala prostá travnatá plocha. Město zde s využitím dotace z kraje vybudovalo malou "zahrádku" s přírodě blízkými trvalkami a "ubytováním" pro bezobratlé živočichy (hmyzí hotel). Součástí hotelového komplexu je i zídka z kamenů, kterým dává formu drátěná kostra. Běžte se podívat zblízka, kolik dílů (o velikosti 10x10 ok) tvoří vrchní část této zídky. To bude hodnota A.

Pokračujte dále proti proudu Cidliny. Minete budovu Komerční banky / fitness centra. O něco později budete přecházet silnici - po levé ruce budova průmyslovky, po pravé tělocvičny (ekonomky), která mi připomíná záď či příď lodi.

Stage 2 - Most Butovská

Na ulici Butovská máme most, na jehož severozápadním sloupku zanechali stavitelé svůj podpis. Jak se jmenovali?

                         &           ?         

Hodnotu B zjistíte, když převedete na číslo písmeno na pozici otazníku (písmeno => číslo => ciferace).

Náš okruh pokračuje po stezce pro pěší a cyklisty až na ulici Ruská, kde zahneme nahoru směr Lidické náměstí.

Stage 3 - Socha patrona

Mezi kostelem Panny Marie de Sale a trvale zavřenou branou do hřbitova stojí socha svatého. Dobře si ji prohlédněte a řekněte, čeho je dotyčný patronem? To bude hodnota C.

  • učitelů - 3
  • lékařů - 5
  • hasičů - 0

Pokračujte ulicí Ruskou, která za pár metrů přejde v Poděbradovu a Lidické náměstí.

Stage 4 - Lidické nám. 11

Dnes na tento dům nejsnáze odkážeme pomocí názvu baru "U Čápa", relativně nově je zde také bistro. Jaké je však historické jméno tohoto domu? (Hodnota D)

  • U Zeleného stromu - 3
  • U svatého Huberta - 5
  • U Děravého kotle - 7

Stage 5 - Svatý Jan Křtitel

Svatý Jan Křtitel stojí uprostřed Lidického náměstí, částečně ve stínu okolních stromů. Od kterého roku? (Hodnota E je poslední číslice letopočtu.)

No a to je všechno. Můžete se posadit na lavičku ve stínu a v klidu si spočítat finálové souřadnice. Čeká vás ještě trošku procházka, tak se případně můžete posilnit na Veselce. Než vyrazíte na finálku, ujistěte se, že jste nezapomněli na domácí přípravu! ;-)

Finálka

Kešku naleznete na souřadnicích:

N 50° 25,(E-D)(A-2)C E 015° 21,D(B+C-A)(A-1)

A heslo z mystery části máte, že jo? ;-)

Hledáte krabici velikosti někde mezi small a regular.

Hodně štěstí!

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.