Skip to content

<

Standa

A cache by MiciPaci007 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/27/2018
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ne, tato keš opravdu není věnována tamtomu Standovi, nýbrž mému kamarádovi, který mě naučil hrát pořádně šachy. Bohužel musím jedním dechem dodat, že mě toho mimoděk naučil ještě mnohem víc…
POZNÁMKA NA ÚVOD: LISTING JE TENTOKRÁT OPRAVDU DLOUHÝ. JESTLI HO NECHCETE ČÍST, KLIDNĚ JDĚTE ROVNOU NA ŠIFRU; NA JEJÍ VYŘEŠENÍ NEMÁ ČETBA LISTINGU VLIV.

____________________

Se Standou jsem se seznámil zhruba ve svých 25 letech v nemocnici a záhy jsem zjistil, že bydlí kousek ode mě. Což se mi hodilo do krámu, protože jsme se krátce předtím přestěhovali a byl jsem rád za každý kontakt v novém bydlišti. A když jsem se navíc dozvěděl, že Standa hraje závodně šachy, bylo o mém dalším osudu rozhodnuto. Tuhle hru totiž odjakživa miluju.

Začali jsme se scházet v naší spádové hospodě v Ostravě-Zábřehu a Standa mě rychle zasvěcoval do tajů šachového sportu. Přestože to nebyl elitní hráč (ELO cca 1900), o šachách toho věděl opravdu hodně, a navíc mě kromě hry samotné naučil i spoustu užitečných průpovídek, jako například „oba stojíme na prohru“, „to je remízová pozic“ nebo „upletl jsem mu matovou síťku“.

S rostoucí úrovní mé hry se bohužel zvyšovala i četnost a délka hospodských tréninků. Postupně jsem si potykal se všemi číšníky, několikrát jsem zvedal židle, několikrát zvedali ze židle mě… a mé nejdražší Paci se to samozřejmě nelíbilo. Doma to začalo skřípat.


Zátiší bez Standy (šel právě na záchod)


No ale protože jsem hlava otevřená, vyřešil jsem to velice jednoduše: pozval jsem Standu domů. Dostavil se s igelitovou taškou, ve které měl papuče a velké šachy stauntonky, a následujících pět hodin se mnou rozebíral vlastní novinku v zahájení Caro-Kann, kdy černý zahraje ve čtvrtém tahu a6 a vynuceně vyhrává. A když se za Standou konečně v noci zavřely dveře, utrousila Paci mezi zuby: „Příště si ho vem do hospody.“ Měl jsem vyhráno.

Do hospody jsem tedy chodil dál, kvalita mé hry šla výrazně nahoru a postupně jsem začal poznávat i další významné šachisty z regionu. Jeden si během partie se mnou ostentativně položil na stůl revolver (myslel to z legrace, ale pro jistotu jsem prohrál), druhému jsem někdy před půlnocí půjčil padesát korun (dodnes toho lituju) a třetí dokázal na turnaji v rapid šachu (partie hrané na 2x25 minut) přijít k šachovnici o 24 minut později, protože se zdržel na obědě (rozuměj na pěti pivech), a za zbývající minutu dát zcela střízlivému soupeři mat.

Jednu věc přitom měli všichni tihle chytří a kvalitní lidé společnou: každý pátek večer se sebrali, vyklidili ostravské hospody a svorně vyrazili „do Bogáča“. Nevěděl jsem, co to znamená, ale tohle magické zaklínadlo fungovalo úplně na všechny. Jakmile padla řeč na Bogáča, všichni zpozorněli a začali se chovat jinak než předtím.


Velmistři "u Bogáča". Zcela vpravo Standa s místní krasavicí


Vždycky jsem si myslel, že pan Bogáč je majitel nějakého exkluzivního šachového klubu, kam smějí jen lidé políbení šachovou bohyní Caissa, a svůj omyl jsem poznal až ve chvíli, kdy mě jednou (konečně!!!) vzali jako amatéra s sebou. Byl jsem rozklepaný jako prvnička, a když jsme se blížili tramvají do centra, myslel jsem, že to nevydržím. No a pak jsem pochopil, že je to všechno trochu jinak.

Před diskotékou Boccaccio postávala pestrá směska pochybných ostravských existencí, které se už nechytly ani na Stodolní, plus výkvět severomoravského šachu. Jakmile nás gorily konečně pustily dovnitř, začaly se dít věci. Moji kamarádi odhodili tituly mezinárodních mistrů, mistrů FIDE a kandidátů mistra, vysunuli tykadélka i kladélka a jako jeden muž začali obletovat místní lepé děvy. Pinožili se na parketu jako smyslů zbavení, lísali se k holkám a snažili se jim uplést matovou síťku.

Když jsem se podíval na náš prázdný box plný odložených igelitek s papučema a stauntonkama, bylo mi trochu smutno. Odešel jsem z klubu, sedl jsem na tramvaj a před půlnocí jsem byl u nejdražší Paci. Hrála zrovna v posteli s plyšovým zajíčkem výměnnou variantu francouzské hry a oba stáli na výhru...

Nechci tvrdit, že jsem se po tomhle večeru se Standou už nikdy neviděl, ale pravdou je, že jsme se od té doby scházeli míň. Caro-Kann už jsem měl zmáklý až do vynucené výhry po 4. ...a6, z piva jsem byl nafouklý jako balon, a tak naše krásné šachové období postupně vyšumělo. Dnes se se Standou vídám sotva jednou ročně – co jsem slyšel, tak po nocích hraje na internetu minutové bleskové partie a dosáhl už ELO přes 3000, což neměl ani Kasparov. Bílýma jede tvrdě na výhru, černýma drží remízovou pozic a na žebříčku globálních magorů stoupá výš a výš. Naštěstí se vzpomínky vymazat nedají a ty společné zážitky nám nikdo nikdy nevezme.

____________________

A to už je vážně všechno a můžeme přejít k šifře: z uvedených čtyř diagramů získejte čtyři dvouciferná čísla A, B, C a D.

Pokud jste z diagramů jednoznačně určili čtyři dvouciferná čísla, dosaďte je do souřadnic podle následujícího klíče:


N 49°A.B6
E 018°
C.D8
A ještě malý dodatek: text v listingu samozřejmě není zcela pravdivý. Někdo jako Standa sice opravdu existuje, šachisti kdysi "do Bogáča" opravdu chodili, ale jinak je hodně věcí upravených nebo přibarvených. Jo, a ten čtvrtý tah černým na a6 zřejmě taky vynuceně nevyhrává, protože co jsem se díval, od půlky 90. let ho žádný velmistr nepoužil... ;-)

Chtěl jsem Standu poprosit o betatest šifry, ale za ten listing by mi asi rozbil hubu, a tak mi to jako obvykle betnul Pilif 007. Mockrát díky!

P. S.: Toto je první z volné série mých obtížnějších mysterek (D4 a více). Sám takové mysterky rád luštím, a tak jsem jich chtěl pár připravit i pro Vás.
Na druhou stranu zastávám názor, že keše jsou od toho, aby se lovily, a ne aby zůstávaly neodlovené, a proto budu u keší z této série posílat v případě problémů s luštěním WN s postupnými nápovědami (řekněme jednou za dva dny). Budu to dělat tak dlouho, dokud se v ověřovači neobjeví pět jedinečných zelených. Nicméně si myslím, že zrovna tuto konkrétní šifru hravě vyluštíte sami...
(A stejně tak platí, že jakmile padne FTF, STF i TTF, každému rád individuálně napovím. Klidně mi tedy pište, rozhodně je to lepší, než kdybyste pro finálky chodili víte kam.)

Odkazy na další Miciho obtížné mysterky:
2. Dennis


Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Fvsen: Uyniar arcbpvgrw svthexl! :-)
Svany: Irm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.