Skip to content

PNB 00 - Pět neděl v balónu Mystery Cache

Hidden : 04/06/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Inspirováno románem Pět neděl v balónu (Jules Verne)


Vše začalo tím, že cestovatel a objevitel doktor Samuel Fergusson dostal v lednu roku 1862 důvěru i peněžní podporu od Královské zeměpisné společnosti v Londýně, k doplnění poznatků o mapě Afriky.

V přeplněném sále Královské zeměpisné společnosti se představil přítomným členům svým krátkým, ale všeříkajícím proslovem. Řekl jediné slovo: „????????? “.

Doktorův plán byl přeletět Afriku, v řiditelném balónu, od ostrova Zanzibar západním směrem a pokusit se objevit prameny řeky Nilu.

Pro svůj odvážný čin získal i svého skotského přítele Dicka Kennedyho, kterému se ze začátku do tohoto podniku vůbec nechtělo, a sluhu jménem Joe, který byl nadšený pro vše, co jeho pán podnikal.

Následovaly dlouhé a pečlivé přípravy, které se dne 10. února blížily ke konci.
... Oba balóny, uzavřené v sobě, byly hotovy. Vydržely velký tlak vzduchu, kterým byly nahuštěny. Tato zkouška jen ospravedlňovala dobré mínění o jejich pevnosti a svědčila o péči věnované jejich výrobě. ...

... Joe se neznal radostí. Neustále odcházel z Greek Streetu do Mittchellovy dílny, stále něčím zaměstnán, ale stále zářící, ochotně vykládaje podrobnosti příprav lidem, kteří to po něm nechtěli, a hrdý především na to, že bude svého pána doprovázet. Myslím dokonce, že si ten hodný chlapec vydělal několik půlkorun tím, že ukazoval lidem balón, vysvětloval doktorovy myšlenky a plány, ukazoval doktora pootevřeným oknem nebo při procházkách ulicemi. Nemějme mu to za zlé, měl právo spekulovat trochu s obdivem a se zvědavostí svých bližních. ...


... Dne 16. února zakotvila před Greenwichem Resolute. Byla to šroubová loď o nosnosti osmi set tun, výborně plovoucí. ...

... Kapitán Pennet byl velmi příjemný muž. Neobyčejně se zajímal o doktorovu cestu, kterou odhadoval na velmi dlouhou. ...


Po všech přípravách, slavnostním obědu a poselství od samotné královny, která jim popřála úspěchy na jejich výpravě, konečně plni očekávání vyrazili na klidnou plavbu ke břehům Zanzibaru.
Loď Resolute zvedla 21. února kotvu a zamířila k ústí Temže.

Cesta probíhala bez potíží a zdála by se až nudná, nebýt výkladu doktora o řiditelnosti balónu.
Joe všechny pobavil svým vyprávěním o budoucích výpravách z planety Země po ostatních planetách naší sluneční soustavy. Dodnes není jasné, proč na jednu z nich úplně zapomněl. ????


... Konečně se octla loď v dohledu města Zanzibaru na ostrově stejného jména, kde 15. dubna v jedenáct hodin dopoledne zakotvila v přístavu. ...

Hint: mezi slovy použijte podtržítko

Můžeš ověřit své řešení s certitude.
Dne 18. dubna v devět hodin ráno je vše připraveno k vzdušné plavbě.

Zveme tedy všechny odvážné, kteří mají rádi dobrodružství, nebojí se výšek a mají radost z luštění různých záhad, k doprovodu našich hrdinů. Na pětinedělní cestě balónem budete mít na každý den jiný úkol, tak jako naši cestovatelé zažili každý den jiné dobrodružství. Nezmeškejte ho, jinak musíte počkat na další příležitost do příštího kola. Na luštění šifry máte tedy čas do půlnoci. Příští start balónu bude znovu den po přistání.

Buďte stateční a nebuďte smutní, i kdyby vám některý den balón uletěl, nic se nestane. Můžete další den pokračovat v dobrodružství dál a balón se vám v následujícím kole zase objeví na stejném místě.

Řešení šifry si zadejte do ověřovače, který vám prozradí, kam si můžete dojít pro poklad a dozvíte se v něm také informaci k bonusu.
Doktor Fergusson a jeho přátelé si svoje slova_v_poznámkách_oddělovali_podtržítkem a souřadnice si zapisovali známým systémem WGS 84, určitě vám hodně pomůže dělat totéž.

A již dost řečí, pomalu je čas připravit se na dobrodružství. Den D se rychle blíží, náš balón odlétá na svoji první vzdušnou pouť dne 18. dubna 2019 v ranních hodinách.


Tak tedy

VZHŮRU, S VĚTREM O ZÁVOD !!!


Additional Hints (No hints available.)