Ilmoitukset olivat selvästi tavoittaneet alueen ihmisiä, sillä he katselivat tuijottavasti Leoa tämän ratsastaessa heidän ohitseen. Tästä huolestuneena hän oli päättänyt poiketa metsän puolelle ja rakentaa sinne valmiiksi yhden mahdollisista kätköpaikoistaan massille. Leo tiesi rangaistustyövuosiltaan, että seudulla oli myös kätketty pirtua niitä vartavasten rakennettuihin kaivoihin. Kaivokätkö ei tullut nyt kysymykseen, ne olivat jo liian tuttuja täälläpäin. Katseeni kääntyy ylöspäin, Waris kun olen, Leo tokaisi! Tämä rakennelma olisi luonteva kätkönpaikka. Luonnolleen ei voi mitään, hän hymyili tyytyväisenä keksinnöstään.
______________________________________________________________________________________________________________________
Tämä kätkö on osa Aurajoen maisematie, AMT222 – kätkösarjaa, jossa voit seurata Leo Wariksen seikkailuja. Leo oli lain kahta puolta kulkeva, mutta hyvän tahtoinen nuorukainen, josta tilaisuus tekee ah niin usein varkaan.
Tarina alkaa kätköstä GC868FV, mutta voit toki hakea kätköt mieleisessäsi järjestyksessä. …muista myös kerätä vihjeitä matkalta, niille on käyttöä myöhemmässä vaiheessa.