Skip to Content

This cache has been archived.

SimonCooper.sk: Nezabúdame

More
<

CITO - NPR Devínska Kobyla IV

A cache by Simon Cooper Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 15 February 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

15 February 2020, 09:30 - 15:00

Čo budeme robiť


Cieľ: Obnovova vzácnych suchomilných a trávnatých porastov.

Čo robíme: Potrebná je pomoc s odstraňovaním náletových a nepôvodných drevín, vyhrabávanie opadaného ihličia a stariny, aby sa uvoľnil priestor pre vzácne druhy rastlín ako sú viaceré druhy stavačov (orchideí), poniklece, hlaváčiky jarné.


Svahy Devínskej Kobyly boli kedysi spásané a takmer bez stromov. Kvôli umelej výsadbe borovice čiernej, šíreniu inváznych drevín a dlhodobej absencii pastvy bola veľká časť vzácnych suchomilných biotopov zarastená a degradovaná. Z tohto dôvodu sa snažíme vzácne lokality obnoviť – jednak odstránením náletov a nepôvodných drevín a v druhom kroku rozširovaním pastvy na tieto vyčistené lokality.


Devínska Kobyla

Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla je chránené územie ležiace v Bratislavskom kraji neďaleko miesta, kde sa rieka Morava vlieva do Dunaja.
Cieľom ochrany je najmä jedinečná fauna a flóra obývajúca xerotermné biotopy a významné geologické a paleontologické lokality. Nachádza sa tu mnoho chránených a ohrozených druhov rastlín aj živočíchov. Na ich záchranu sú nevyhnutné niektoré systémové opatrenia slúžiace na obnovu a udržanie jedinečných biotopov, od ktorých závisí ich prežitie a ďalšie prosperovanie.

V roku 1964 bolo toto územie s rozlohou 1 011 157 m² vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu a platí tu 4. stupeň ochrany.

Waitov lomWaitov lom v minulosti nazývaný Devínsky kameňolom sa nachádza na západnom svahu vrchu Devínska Kobyla. V minulosti bol súčasťou Prvej Bratislavskej vápenky, ktorá fungovala od konca 19. storočia do roku 1935. Dnes lom predstavuje zaujímavú prírodnú lokalitu, ktorá sa vyznačuje hojným výskytom skamenelín a mimoriadne vzácnou faunou a flórou (leží na území národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla).

Najväčšou atrakciou Waitovho lomu je veľký kruhový labyrint postavený podľa vzoru záhadných kruhov v obilí. Labyrint je najlepšie vidieť z vrcholových partií kameňolomu.
K labyrintu vo Waitovom lome sa možno dostať napríklad po modro značenom turistickom chodníku spájajúcom Devín a Devínsku novú Ves.

Kedy, kde, ako?

Stretneme sa na súradniciach +-25m od 09:29.
K práci na CITO evente je potrebný zápis tvojho mena s podpisom do prezenčky projektu Natura 2000, kedže práce sa vykonávajú mimo vyznačeného chodníka a ide o prírodnú rezerváciu.
Ak prídeš neskôr, nájdeš nás na svahu v okolí súradníc.
Pracovné (kožené) rukavice, hrable, nožnice, píly atď. zabezpečím.
UPOZORŇUJEM na ťažký terén vo svahu, ktorý podľa práce kolíše medzi T4 a T4,5. Nutná pevná obuv a počítaj aj so strmým výstupom pri príchode (od parkingu asi 20 min chôdze).
Oblečením sa priprav na borovicu, tj lepkavý stromček, ktorý sa z obleku a kravaty ťažko dáva dole! Ideme pracovať, prispôsob sa tomu.
Logbook a SWG (za dobrovoľný príspevok) nájdeš pri ownerovi.


Foto, texty: owner, Štátna ochrana prírody, vypadni.sk, wikipedia

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.