Skip to Content

<

3D08 Sextant

A cache by pracj3am Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/07/2019
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jak mohl vypadat Geocaching před érou GPS? To si s trochou představivosti můžete zažít na vlastní kůži díky této keši.

Je 7. září 2019 a kačer James ukrývá svoji schránku na jistém ostrově v Karibském moři. Našel dobrou skrýš v lese, potom se vrací na pláž a zaměří sextantem výšku Slunce na hladinou moře. Je přesně 11:54:12 světového času (GMT), když James na stupnici naměří 28° 18.3'. Jedno měření by ovšem nestačilo a tak James čeká. Na ostrově je hezky, James si užívá moře, když se náhle setmí a na obloze se objeví půlměsíc. Přesně v 23:39:51 světového času naměří James na sextantu hodnotu 53° 45.8' pro výšku Měsíce nad horizontem.

Při obou měřeních byl sextant ve výšce 1,7 m nad hladinou moře a index error sextantu byl +1,2. James zaměřoval dolní limbus – to znamená spodní bod kotoučku Slunce či Měsíce.

Až budete vědět, na jakém ostrově byla keš ukryta, použijte ověřovač pro kontrolu souřadnic ostrova. A to je vše, hodně štěstí!

Pokud nejste zběhlí v astronavigaci, doporučuju knihu Základy astronavigace od Petra Scheiricha.


It is 7th September 2019 and geocacher James hides his container on some island in the Caribbean sea. Then on a beach he measures height of the Sun and the Moon above the horizon. At 11:54:12 he on his sextant measured 28° 18.3' for the height of the Sun, and at 23:39:51 he measured 53° 45.8' for the height of the Moon.

A height of the sextant during measurements was 1.7 m above the sea and index error +1.2. James took measurements of the lower limb of the Sun and the Moon.

When you find the island, where James hid his cache, use the checker to check coordinates of the island. Good luck!

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.