Skip to content

<

Velký Plačtivý kámen

A cache by bedla tygrovana Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/20/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Velký Plačtivý kámen (něm. Grosser Weinstein) nebo také Milenci, je skalní věž na hřebeni nad údolím Malého Vlčího potoka. Vytažením usazené horniny podél lužického zlomu vznikl pevný pískovec, po kterém se dá lézt celoročně. Na vrchol vede klasická cesta obtížnosti II, poprvé vylezená v roce 1911 německými lezci. A co víc, je odtud nádherný výhled.

Podmínky pro logování/requirement for logging:

1. vyfoťte sebe, nebo cokoliv jiného co vás charakterizuje, na úvodních souřadnicích na vrcholu skalní věže/take a picture of yourself, or any stuff which characterizes you on the top of rock. 

Do vrcholové knížky (viz foto) se můžete zapsat jen tehdy, když na vrchol vylezete čistě. V žádném případě do ní prosím neotiskujete svá razítka. 

2. cestou tam nebo zpět se stavte u smírčího kříže připomínajícího smrt Josepha Genaua v roce 1793. Také tady se vyfoťte podobným způsobem jako na vrcholu věže/ on the way to the rock take a picture of yourself or any stuff which characterizes you, with grave stone (see pic.). Obě fotografie připojte k logu/both pictures add to your log.

Pamatujte, že keš lovíte na vlastní nebezpečí a žádný bod nestojí za to, abyste si kvůli němu ublížili.

Takže prosím, vezměte si lano, pár smyček, karabin a něco na slanění/ Take the climbing stuff with you, please. 

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020
This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and December 31, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

 

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.