Skip to content

<

Národní hřebčín

A cache by Demkes3 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/04/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Národní hřebčín Kladruby nad Labem

O hřebčíně

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je nejstarším hřebčínem na světě a jde o chovnou stanici pro bělouše českého plemene starokladrubských koní. Vraníci stejného plemene se chovají v hřebčíně ve Slatiňanech.
Od roku 2019 je hřebčín na seznamu UNESCO.

(zdroj: Wikipedie)

Jak na keš

K logu přiložte fotku s vámi (nemusí jít nutně o obličej - postačí např. ruka) nebo vaší GPS před zámkem v Kladrubech nad Labem (na úvodních souřadnicích).

Logy nesplňující tuto podmínku budou smazány.

English

To your log add a photo of yourself (or your GPS) taken in front of castle in Kladruby nad Labem Castle (at GPS coordinates of this cache).

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.