Skip to Content

<

Virtual Reward 2.0 - Nový mlýn u Okoře

A cache by ryvova Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/08/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dostala jsem příležitost v rámci Virtual Rewards 2.0 vytvořit také jednu svoji virtuálku. Dlouho jsem přemýšlela kde a nakonec jsem zvolila toto místo, protože mlýn a hlavně jeho zahrada se mi velmi líbí a vzhledem k velké frekventovanosti v sezóně bych zde těžko zakládala tradičku bez rizika, že budu muset každou chvíli řešit ztracenou krabku.

Na v turistické sezóně velmi frekventované červené turistické značce vedoucí z Okoře na Budeč se kousek za Okoří na Zákolanském potoce nachází Nový mlýn. Jeho majitelkou je Sidonie Jiravová.

Nový mlýn

Historie

První zprávy o mlýnu sahají až do doby husitských válek. Podle dodnes zčernalého zdiva ve sklepení je vidět, že mlýn byl stejně jako řada dalších v tomto období vypálen, aby se zamezilo zásobování nepřátel moukou. Naposledy byl vypálen v r. 1710. Od této doby je v mapách uváděn jako Nový mlýn. Vystavěn byl ve stylu lidového baroka a tuto podobu má dodnes.

Hospodařilo zde 5 generací mlynářské rodiny Vojtěcha Varhaníka z Otvovic. Poslední mlynář z tohoto rodu byl Vojtěch Varhaník, který zemřel 6. října 1858.

Později byl mlýn prodaný mlynáři Čeňkovi Bauerovi, který mlýn proměnil na tzv. válcový a mlel zde až do r. 1929. Pan Bauer rád chodil do nedaleké hospody ve vsi Hole na pivo. Když přišlo nařízení o povinné přeměně vodních mlýnů na parní, neměl dostatek peněz. Nakonec bylo mlýnu přeříznuto mlýnské kolo na polovinu, aby se zamezilo dalšímu mletí. Svou roli zde sehrála i celosvětová hospodářská krize, která začala v r. 1929. Z mlýna se stal statek.

Častým návštěvníkem ve mlýně ještě před ukončením činnosti byl pozdější prezident Antonín Zápotocký z nedalekých Zákolan. Než se dal na politiku, tak chodil po mlýnech v údolí a hrál na harmoniku, tento mlýn navštěvoval nejčastěji.

Za 2. sv. války zde Bauerovi ukrývali čtyřletého židovského chlapce Jiřího Volfa z Lichocevsi. V r. 1948 komunisté zabavili všechny polnosti a přilehlé pozemky. Pan Bauer se ženou postupně umírají a v 50. letech se dcery stěhují do Noutonic. Mlýn postupně chátrá.

V r. 1960 ho objevuje akademický sochař Miroslav Jirava z Prahy a je okolní krajinou nadšen stejně jako byli začátkem 20. století členové "Okořské školy krajinářské" - malíři Antonín Slavíček, Mařák, Chittusi, Lebeda a další. Jirava se zde rozhodne vytvořit svůj dávný sen o krajině Harmonie, tj. spojení soch, vody a zahrady. Mlýnici použije jako sochařský ateliér. Na přelomu r. 1964/65 se seznámil se svou třetí ženou Sidonií Nádhernou, které mlýn patří dodnes (prosinec 2019).

Mlýn má nádhernou zahradu vyzdobenou uměleckými sochami. Sidonie zde totiž žila se svým manželem sochařem Miroslavem Jiravou, který zahradu vyzdobil svými sochami. Jeho dílem jsou i rybníčky. Zemřel v r. 2002. O několik let později se Sidonie provdala za dalšího sochaře Petra Kaftana, který zemřel v r. 2014. Sidonie zde žije trvale od r. 1992, kdy Jiravovi opustili byt v centru Prahy pro příliš vysoké nájemné. Do té doby mlýn využívali jen jako ateliér a rekreační objekt. Zatímco manželé se starali o výzdobu zahrady sochami, paní Sidonie vysázela většinu vzrostlých stromů, které zde vidíme. V 60. letech byla zahrada přístupná a u rybníčků byla lavička pro pocestné, ale protože lidé po sobě zanechávali bordel, tak je pozemek v současnost oplocen.

O cache

Ke mlýnu se můžete dostat buď po svých nebo za použití nemotorového geovozidla - např. kolo/koloběžka, vede okolo něj i cyklotrasa, vhodná pro treková a MTB kola (trasa vede terénem). Všechny přístupové cesty jsou označené zákazem vjezdu všech motorových vozidel s výjimkou dopravní obsluhy. Geovozidlo můžete zaparkovat na všech odbočkách ze silnice před zákazem. Nejblíže je to z odbočky ze silnice ze Svrkyně do Hole, ale tam je to z kopce a zpět do kopce, parkoviště na Okoři je placené.

Budu ráda, když nějaký vozíčkář otestuje dostupnost - myslím si, že na mechanickém vozíku by snad cesta ve směru z Okoře nebo od Hole zvládnout jít měla, ale jistá si tím nejsem.

K logu připojte fotografii vás a mlýnu se zahradou v pozadí.

Logy nesplňující výše uvedenou podmínku budou smazány!

ENGLISH:
About cache

Attach a photo of you in the background with a mill and garden to the log.

Logs not meeting the required conditions will be deleted!

Použitá literatura

Smíšek, Zdeněk: Jak bydlí majitelka mlýna Sidonie Jiravová, dostupné on-line na https://www.novinky.cz/bydleni/jak-bydli-vip/clanek/jak-bydli-majitelka-mlyna-sidonie-jiravova-333309
Jiravová, Sidonie: Historie Nového mlýna

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.