Skip to content

<

Kamzík 👻

A cache by Lasička.cz, Dacinka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/04/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 
Přijměte pozvání ke kamzíkovi, symbolu Karlových Varů a užijte si výhled z Mayerova glorietu, odkud budete mít Karlovy Vary jako na dlani.
 

Pro uznání logu musí být splněny 2 následující úkoly:

1) Vyfoť sebe nebo GPS na úvodních souřadnicích s kamzíkem a fotku přilož ke svému logu. Jelikož jsme na Jelením skoku, kačeři se smyslem pro humor mohou pořídit kreativní fotografie třeba ve výskoku či jako kamzík s parůžky.

2) Vyfoť sebe nebo GPS ve vyhlídkovém altánu Mayerův gloriet (nazývaném též Jelení skok) (WPT 2) a fotku přilož ke svému logu.

Upozornění: Podmínku musí splnit každý, logy bez obou fotografií budou smazány. Akceptuji pouze aktuální fotografie (pořízené po publikaci).

 

The following conditions must be met to recognize the log:

1) Take a photo of yourself or your GPS with chamois and upload photo to your log. (WPT 1)

2) Take a picture of yourself or GPS in the Mayer's Gloriette (also called Deer Jump) (WPT 2) and upload photo to your log.

Note: I reserve the right to delete any logs that do not have the required picture attached. I will accept only actual photos (after publication). 

 

Pověst o založení Karlových Varů

Vypráví se, že v dobách panování Karla IV, zdejší lesy oplývaly zvěří a král se sem vydal se svou družinou na lov. Panovník pronásledoval statného jelena až na okraj skály. Jelen se však rozhodl pro odvážný skok do hlubin. Jeden ze psů při jeho pronásledování spadl do tůně, která byla velmi horká, a proto začal výt bolestí. Lovci, kteří uslyšeli psí nářek přistoupili blíže, vytáhli psa a a objevili horký pramen. Císař Karel IV. dorazil i s četnou družinou k onomu místu a dílo přírody ho velmi uchvátilo. Moudrý panovník usoudil, že minerální horká voda může zažehnat mnohé těžké nemoci a jest velmi užitečná a posilující. Sám okusil sílu lečívých pramenů a a seznal úlevu a zlepšení. Nad tím se panovník radoval a brzy nařídil, aby celé místo bylo osídleno a založil na tomto místě královské město Karlovy Vary. 

English

Italiano

 

Proč je na Jelením skoku kamzík?

Možná si říkáte, proč se na vrcholku skály tyčí socha kamzíka a ne jelena? Vysvětlení je prosté. Soška kamzíka na Jelením skoku je proslulým symbolem města. Když jej tam nechal baron August von Lützow v roce 1851 nainstalovat, šlo o šprým. Baron si rád ze zdejších radních utahoval. Kamzík stojí na skále odkud se podle pověsti vrhl jelen pronásledovaný Karlem IV.  Městská rada se rozhodla, na toto místo nechat zhotovit bronzového jelena v nadživotní velikosti. Pak ale spočítali, kolik by to stálo a začali redukovat, až skončili u pamětní desky. To bylo něco pro barona Lützowa. V Berlíně nechal u slavného sochaře Augusta Kisse vyrobit sošku kamzíka a v noci ho dal tajně připevnit na skálu. Druhý den si toho lidé všimli a divili se, proč v lese na skále stojí nějaká koza. Baron se k akci přiznal. Radní byli rozčileni a barona si pozvali, aby ho pokárali. On jim ale řekl - celý život  jsem lovcem, znám mentalitu vysoké zvěře a tvrdím, že z této skály rozhodně žádný jelen neskočil. Pokud tady v minulosti něco skákalo, musel to být jedině kamzík. Traduje se dokonce, že městská rada nechala na cestě ke kamzíkovi postavit stůl a vybíralo se vstupné. Kamzík se objevoval nejen na lázeňských oplatkách ale i reklamních předmětech. Kamzíka zná celý svět a stal se symbolem Karlových Varů.

 

Odlov můžete spojit s multinkou Melody cache, která vede přímo na trase. Doufáme, že se vám tu bude líbit stejně jako nám a budeme se těšit na vaše fotky a logy. Přejeme šťastnou cestu!

 
Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020
This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.