Skip to content

Bratislava hlavná stanica Virtual Cache

Hidden : 06/07/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bratislava hlavná stanicaBratislava hlavná stanica (nem. Pressburger Hauptbahnhof, maď. Pozsony főpályaudvar, angl. Bratislava main railway / train station) je hlavná a najdôležitejšia železničná stanica v Bratislave a jedna z najdôležitejších a najfrekventovanejších železničných staníc na Slovensku.
Železničná stanica Bratislava hlavná stanica leží v km 54,364 dvojkoľajnej trate Štúrovo - Kúty. Nachádza sa na rozhraní mestských časti Staré Mesto a Nové Mesto na adrese Nám. Franza Liszta 3215/1. Prechádzajú cez ňu železničné trate 100, 110, 120, 130 a 132, vďaka ktorým má priame spojenie s Českom, Rakúskom, Maďarskom, Poľskom, Švajčiarskom, Srbskom a zvyškom Slovenska. Denne sa ňou premelie asi 60 000 cestujúcich a prejde asi 125 vlakov.

Podľa povahy práce je koľajisko ŽST Bratislava hl.st. rozdelené na tri časti:
a) osobné koľajisko, kde sú dopravné koľaje a zariadenia pre prepravu cestujúcich
b) koľajisko Dvor so zariadeniami pre rozraďovanie a zoraďovanie záťaže pre končiace a východzie nákladné vlaky, pre dočasné deponovanie osobných vozňov, pre zbrojenie resp. odzbrojenie špeciálnych osobných vozňov
c) odstavné koľajisko slúži k deponovaniu, čisteniu, zostave, oprave a predkurovaniu vozňov osobnej dopravy, k zostave a rozraďovaniu vlakov osobnej dopravy.


Vstupná hala sa skladá z dvoch častí - zo staršej pôvodnej budovy stanice z roku 1871 a z novšej prístavby z roku 1989. Vo vstupnej hale sa nachádza väčšina prevádzok a služieb pre cestujúcich, ako predaj lístkov, úschovňa batožín, zákaznícke centrum ZSSK, reštaurácia a viacero bufetov. Stanica má 6 nástupíšť. Nástupištia 1 a 6 sú jednokoľajné, ostatné sú dvojkoľajné.
Nad hlavnou rímsou druhej staničnej budovy sa vypína umelecké dielo „Okrídlené koleso“ od akademickej sochárky Heleny Mandičovej-Šinályovej. Je zhotovené z bronzu a na strechu už purizovanej prijímacej budovy bolo osadené v roku 1939.
Vo vestibule historickej prijímacej budovy sa na šírku celej steny nad vstupom k nástupištiu a podchodu nachádza veľkorozmerná freska v štýle socialistického realizmu, ktorú v roku 1960 zhotovil akademický maliar František Gajdoš.

Tvoja úloha:

tvojou úlohou je k Found It logu, priložiť aktuálnu fotografiu teba, alebo tvojho osobného predmetu pod (alebo nad) nápisom BRATISLAVA HLAVNÁ STANICA. Fotografia zo stanice bez teba, alebo tvojho predmetu, alebo neaktuálna ťa neoprávňuje logovať.

Your Task:

Take a photo of yourself or your personal item under (or over) BRATISLAVA HLAVNÁ STANICA sign and attach it to your Found It log. Photos that only show the train station, without yourself or your personal item, or old photos do not qualify for logging.

použité zdroje: wikipedia, vlaky.net

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)