Skip to content

Jozef Psotka Virtual Cache

Hidden : 08/09/2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jozef Psotka (Košice, 1934 - Mount Everest, 1984)

SK: Keš je venovaná košickému rodákovi, významnému horolezcovi Jozefovi Psotkovi, ktorý ako prvý "Čechoslovák" vystúpil na vrchol Mount Everestu, v tom čase ako najstarší horolezec, ktorý zdolal najvyššiu horu sveta bez použitia kyslíkového prístroja.

EN: Cache is dedicated to Jozef Psotka, eminent alpinist, native of Košice, who reached the top of Mount Everest as first "Czechoslovakian". At that time he was the oldest alpinist to beat the highest peak of the world without additional oxygen.  

 

 

Jozef Psotka sa narodil 12. februára 1934, v južnej časti Košíc, v dome na dnes už neexistujúcej Železnej ulici.  V Košiciach prežil svoju mladosť a študentské roky. Už ako 15 – 16 ročný gymnazista začal chodiť do Vysokých Tatier. Pritiahli ho tam košickí horolezci.  Počas krátkych pobytov v Tatrách vypomáhal pri záchranných akciách. Patril do tretej generácie Kubínovej lezeckej školy v Košiciach. Na horolezectvo ho naviedol spolužiak z gymnázia a jeho prvá horolezecká túra viedla na Cukrovú homoľu v Zádielskej doline.
Už ako 22 ročný bol ako československý reprezentant členom výpravy do francúzskych Álp. Zdolal viacero vrcholov, medzi iným v roku 1967 alpský Matterhorn Bonattiho cestou. Počas výpravy v roku 1965 na Hindúkuš dosiahol svoje prvé výškové rekordy. Ďalšie nasledovali v 80-tych rokoch vo vysnívaných Himalájach. Na prvú osemtisícovku vystúpil v roku 1981. Bol ňou tretí najvyšší vrchol Zeme - Kančendžonga. 

V roku 1984 bol súčasťou československej výpravy na Mount Everest. Na jeho vrchol vystúpili 15. októbra 1984 ako prví Slováci Zoltán Demján a Jozef Psotka. Vystúpil s nimi aj šerpa Ang Rita. Počas návratu sa Jozef Psotka v extrémnych poveternostných podmienkach od svojich spoločníkov oddelil a po vyše 1 000-metrovom páde do Západného kotla zahynul. 

Jozef Psotka bol živou legendou, vážili si ho celé generácie horolezcov. Bol nenápadný, obetavý, skromný a cnostný človek. Jeho najvyššími hodnotami bola solidarita, empatia a priateľstvo. O ňom a jeho ľudských hodnotách natočil pôsobivý dokument Pavol Barabáš. 

Obyvateľom Košíc ho pripomína pamätná tabuľa a parčík, ktorý nesie jeho meno. Tabuľu dala osadiť mestská časť Košice-Juh a bola odhalená 7. mája 2016. 

Na Jozefa Psotku však pamätá aj jeho alma mater, Gymnázium na Šrobárovej ulici, kde študoval v rokoch 1949-1953. Pamätnú tabuľu na jeho počesť odhalili v priestoroch školy 28. júna 2018.

Pri oboch slávnostných momentoch na Jozefa Psotku spomínala v príhovore jeho sestra, pani Eva Mathéová, mimochodom manželka ďalšieho významného Košičana, zosnulého sochára Jána Mathého.

Podmienky logovania: do logu prilož foto seba, prípadne niečoho, čo Ťa jasne identifikuje pri pamätnej tabuli.

For logging this cache attach a photo of yourself or something that clearly identifies you at the memorial plaque

 

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)