Skip to Content

<

Barbara - Virtual Reward 2.0

A cache by Krzosz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/20/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kaplica ku czci św. Barbary ufundowana przez Szymona Dziedzinę z żoną, synem Janem i powtórnym mężem Maciejem Wojtyczką. Ukończona została w R. P. 1833. Kaplicę odrestaurowano R P. 1993 staraniem miejscowego proboszcza z wydatnym udziałem rodziny Fundatorów Kaplicy i całej parafii.

Kaplica św. Barbary na os. Wojtyczki przy Szlaku Papieskim Matki Bożej Królowej Polski. Mszana Dolna - Ostra - Jasień - Rzeki. W dawnych czasach całą okolicę porastały lasy. Na miejscu obecnej kaplicy stała mała kapliczka, w której (w krzyżu) zbójnicy mieli małą skrytkę gdzie chowano zrabowane pieniądze. Skrytka, o której nikt nie wiedział była sprytnie wymyślona: głowę Pana Jezusa Ukrzyżowanego można było wyjąć i w wydrążonym otworze schować dukaty.

Krzyż zbójnicki był w obecnej kaplicy jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku; wtedy uznano, że jest cennym zabytkiem i został zabrany do muzeum archidiecezjalnego w Krakowie. Zbójników wyłapano prócz jednego niejakiego Eljasza, którzy zbiegł w lasy. Pewnego dnia napotkała go na leśnym dukcie gaździnka z Łostówki o imieniu Barbara, która niosła żywność na targ w Sączu. Zgłodniały zbójnik zażądał, aby dała mu swoje wyroby, a on wskaże jej miejsce ukrytego skarbu. Musiała tylko przysiąc, że za znalezione dukaty postawi porządną dużą kapliczkę.

Przestraszona kobieta zrobiła wszystko co kazał zbójnik i w 1831 roku wraz z mężem Szymonem Dziedziną rozpoczęli budowę. Wkrótce Szymon osierocił żonę i syna Jana. Wdowa wyszła powtórnie za mąż za Macieja Wojtyczkę i w 1833 roku wspólnie dokończyli dzieło.

19 czerwca roku 1962 w tej kapliczce modlił się i przemawiał do witających go wiernych bp. Karol Wojtyła, podczas wizytacji parafii dekanatu mszańskiego. Rok później w pierwszym tygodniu sierpnia 1963 roku, ponownie przyjechał tutaj, by z grupą studentów i profesorów, wyruszyć z Mszany Dolnej, drogą "Pod Skałą" poprzez Łostówkę, Ogorzałą, Ostrą, Kobylicę i Jasień, kończąc wędrówkę w Dolinie Kamienicy.

W 1986 roku kaplica została okradziona i podpalona, w tym samym okresie spłonęły kościoły w Olszówce i Niedźwiedziu. Odrestaurowali ją wspólnymi siłami w roku 1993 ks. Antoni Pawlita proboszcz mszański oraz rodziny fundatorów i cała parafia.

.

Aby zalogować virtuala:

.

Stojąc na kordach początkowych zrób zdjęcie siebie, GPS-a albo XWG na tle kapliczki.

.

LOGI BEZ WYMAGANEGO ZDJĘCIA BĘDĄ KASOWANE!

.

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.