Skip to content

<

Śpiący Rycerz / Sleeping Knight

A cache by Kisia & MrDeadhead Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/24/2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Śpiący Rycerz


Giewont jest najwyższym szczytem Tatr Zachodnich, który znajduje się w całości po Polskiej stronie granicy. Cały masyw ma aż 2.7 kilometra długości, a jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1894 m n. p. m. Północna, stroma ściana masywu jest doskonale widoczna z Zakopanego jak i okolicznych miejscowości. Najbliżej położonym dobrym punktem widokowym na Giewont, jest Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) - czyli nasz punkt docelowy.

Jest to góra z bardzo charakterystyczną sylwetką, przypominającą właśnie śpiącego rycerza. Na szczycie jego "głowy", w 1901 górale z Zakopanego postawili mierzący 17.5 metra żelazny krzyż. Stanowi on jednym z symboli Zakopanego i Podhala.

Legenda

Jest wiele legend o Śpiącym Rycerzu (czy też kilku rycerzach) na Giewoncie. Jedną z nich, opracowaną przez Stanisława Kałamackiego zamieszczamy poniżej.

W Tatrach, w podziemnych korytarzach Giewontu jest zaklęte wojsko. Tak od wieków mówi się na Podhalu, Orawie i Spiszu. Również na Słowacji powiadają, że w Giewoncie śpi zaklęte wojsko, a jeden, co go nazywają królem, czuwa nad nimi. Jego podobizna jest wyryta w skalnym bloku góry.
Patrzy na świat i ludzi, potem wchodzi do podziemnych, skalnych korytarzy i rozmawia ze swoimi rycerzami o tym, co słychać pod Giewontem. Czasem ubierze się w strój wędrowca i chodzi po Podhalu, rozmawia z ludźmi, a potem wraca do swojego wojska.

Ludzie gadają, że jeśli na świecie więcej będzie niesprawiedliwości, zła i ludzkiej krzywdy to rycerze wstaną i rusza w świat. Złych ludzi ukarzą i zaprowadzą sprawiedliwość. Niektórzy gadają, że wówczas będzie koniec świata, ale w to górale nie wierzą.

W Jaworzynie gazdował kiedyś młody juhas Kuba. Na polanie miał szałas i całe lato pasł owce. Jednego dnia Kubie zginęła owieczka. Szukał jej, wędrował polanami, dolinami i tak doszedł w okolice Giewontu. Tam ujrzał ślady owieczki. Doprowadziły go one do jednej z grot Giewontu. Kuba wszedł do środka i nagle spostrzegł przed sobą starego człowieka z koroną na głowie.

- Czyżby to król zaklętego wojska? Wyszeptał nie wierząc własnym oczom. Dobrze znał legendę o śpiącym w Tatrach wojsku.

- Tak, ja jestem królem wojska zaklętego w Giewoncie - odpowiedział stary człowiek w koronie, zanim Kuba zdążył cokolwiek zapytać.

- I nie martw się, twoja owieczka jest bezpieczna, zaraz ją znajdziesz, ale zanim to nastąpi chodź ze mną, zaprowadzę cię do moich rycerzy. Kuba podążył w milczeniu za królem. Przez dobrych parę chwil szli ciemnymi korytarzami, aż dotarli do drugiej jaskini. Pod jej ścianami leżeli uśpieni rycerze.

- Jest tu juhas Kuba z Jaworzyny, odezwał się król do swoich rycerzy. - Opowie wam o tym, co się dzieje na świecie. - rycerze otworzyli oczy i wpatrywali się w Kubę, który zaczął opowiadać o ludzkich krzywdach, biedzie, złym losie, ale też o dobrych ludziach. Mówił o tym jak górale gazdują. Opowiadał o dobrych zbójnikach, którzy bogatych karzą ludzkie krzywdy, a biednym pomagają.

- Czy czas już wstać? Spytali swego króla rycerze, gdy Kuba skończył opowieść.

- Jeszcze nie, odrzekł król. I stała się rzecz niesłychana. Rycerze zamknęli oczy, ułożyli się na powrót pod ścianami jaskini i po chwili słychać było tylko ich spokojny, głęboki oddech. Spali kamiennym snem.

- Teraz czas już na Ciebie. - Rzekł do Kuby stary człowiek.

- Przed jaskinią czeka na Ciebie twoja owieczka. Bądź nadal tak dobrym człowiekiem, powiedział król i uścisnął mu dłoń. Potem wskazał mu drogę wyjścia z jaskini.

Wyszedł Kuba z jaskini, patrzy, a tam jego owieczka pasie się na skalnym urwisku. Zawołał ją i wrócili na bacówkę do Jaworzyny. Kuba na całe życie zapamiętał sobie słowa króla zaklętego wojska. Pomagał biednym i upominał tych, którzy źle czynili. I nikomu nie przyznał się, że był u rycerzy zaklętych w Giewoncie.

Zadanie

Aby "zaliczyć" tego wirtualnego kesza, musisz sobie zrobić zdjęcie z tarasu widokowego na Gubałówce - z Giewontem w tle. Opcjonalnie może to być woodcoin, kartka papieru z nickiem - coś co pozwoli na identyfikację keszera. Brak zdjęcia lub zdjęcie Giewontu z innego miejsca mogą być podstawą do usunięcia Twojego logu.

Uwagi

Na Gubałówkę można dostać się pieszo z Zakopanego - idąc czarnym szlakiem (waypoint). Jest to wejście bezpłatne - na co trzeba zwrócić uwagę. Idąc inną drogą możemy zostać poproszeni o uiszczenie opłaty za przejście przez prywatne tereny. Można też skorzystać z płatnej opcji wjazdu kolejką.


Sleeping Knight


Giewont is the highest peak of Western Tatra Mountains which is completely placed in Poland. Whole massif is 2.7 kilometers long, and it's highest point has 1894 m a.s.l. Northern and very steep side of the mountain is perfectly visible from Zakopane and it's neighborhood. Closest and nice viewing point is Sarnia Skała (Roe Deer Rock, with 1377 m a.s.l.) — our waypoint.

Giewont is a very distinctive mountain. It's silhouette remains a mentioned in the title "sleeping knight". On the night's "head" local highlanders placed in 1901 a steel cross. Cross is 17.5 m tall, and is one of the symbols of Zakopane and Podhale region.

The legend

There are couple of legends or fairy tales about the Sleeping Knight. Most popular is about young shepherd named Kuba. Once a time one of his sheep was lost. During the search he found a cave where he met a king of the Sleeping Knights army. Whole army is hidden in the mountain, waiting to wake up and fight when Poland is in danger.

The task

To log this virtual as found you have to attach picture from the view terrace on Gubałówka hill — with Giewont peak in the background. As option you can use piece of paper with nickname, woodcoin or whatever will help to identify geocacher. No photo or photo taken somewhere else may lead to deleting your log.

Warnings

To get to the Gubałówka hill you can walk using black marked trail (waypoint) - it's free. Using other routes may be paid due to walking through private lands. As opportunity - you can use nearby funicular. It costs around 25PLN.Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.