Skip to content

NIKDY SE NEVZDÁME! Virtual Cache

Hidden : 06/18/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


NIKDY SE NEVZDÁME!

 

Je ráno, 18. červen 1942, krátce po čtvrté hodině ranní.

 

Tři parašutisté – Adolf Opálka (výsadek Out Distance), Jan Kubiš (výsadek Anthropoid) a Josef Bublík (výsadek Bioscop), drží hlídku na kúru pravoslavného kostela Karla Boromejského, když zaslechnou motory nákladních automobilů, které se sem blíží. Pohledem na Resslovu ulici zjistí, že je jejich úkryt v kostele prozrazen a Němci kostel obkličují.

 

Adolf Opálka (*4.1.1915, Rešice), Jan Kubiš (*24.6.1913, Dolní Vilémovice), Josef Bublík (*12.2.1920, Bánov)

 

Dole v kryptě jsou ukryti další čtyři parašutisté – Jozef Gabčík (výsadek Anthropoid), Josef Valčík (výsadek Silver A), Jaroslav Švarc (výsadek Tin) a Jan Hrubý (výsadek Bioscop). I oni už slyší úzkým větracím okénkem, vedoucím do Resslovy ulice, zvuky motorů nákladních automobilů a  dusot vojenských bot.

 

Jozef Gabčík (*8.4.1912, Poluvsie), Josef Valčík (*2.11.1914, Smolina u Valašských Klobouk),

Jaroslav Švarc (*11.5.1914, Velký Újezd), Jan Hrubý (*4.3.1915, Kunovice)

 

Prostor okolo kostela je neprodyšně obklíčen Němci. Proti předpokládaným dvěma mužům – Janu Kubišovi a Jozefu Gabčíkovi, kteří dne 27. května 1942 provedli úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který po osmi dnech podlehl svým zraněním, povolal velitel Waffen-SS Brigadeführer Karl von Treuenfeld 407 mužů jednotky Ersatz-Bataillon SS „Deutschland“ (Náhradní prapor SS „Německo“) a 350 příslušníků SS-Wachbataillon Prag (SS Strážní prapor Praha), celkem 17 důstojníků a 740 poddůstojníků a mužstva. Spolu s úředníky gestapa je nasazeno téměř 800 lidí.

Protektorátní četnictvo vytvořilo ještě jeden kordon, kolem toho německého a okolí kostela tak bylo hermeticky uzavřeno. Ve 4,15 hodin přijede gestapo, které zatýká kostelníka Karla Loudu a jeho manželku Marii.

 

 

Mezitím se parašutisté v kostele opevňují a zaujímají vhodná palebná postavení. Velitel Adolf Opálka si vzal na starost obranu kúru a točitého schodiště, jediné možné přístupové cesty z kostelní lodi k nim. Jan Kubiš s Josefem Bublíkem se ukrývají na galerii, která vede od kúru po pravé straně kostela ve výšce zhruba šesti metrů. Všichni tři mají prostor kostela perfektně pod kontrolou, střelbou ze svých pistolí se jim pravděpodobně podaří chvíli německý nápor odrážet. Možná doufají, že se jim povede odvrátit pozornost Němců od krypty a jejich kamarádi dole tak budou zachráněni.

 

 

Po zatčení kostelníka a jeho manželky, vstoupila úderná skupina gestapa, posílená příslušníky SS, jejich bytem až do kostelního prostoru, k ikonostasu. Během dalších okamžiků se Němci dostali pod palbu tří parašutistů. Střely se na ně sypou hned z několika stran. Už mají i raněné, tak kvapně opouští prostor kostela.

Při dalším útoku, vedeném hlavním vchodem, byli útočící Němci opět zastaveni střelbou parašutistů. Tuto opětují, znovu bez valného úspěchu. Parašutisté mají totiž shora perfektní výhled na celý prostor kostela a dobře se tu orientují. Němci jen střílí naslepo k možným ohniskům odporu, ale poté následuje mnohem větší střelba do jejich řad. Velitel SS totiž nařídil kulometům v obchodní škole naproti přes ulici zahájit palbu do kostelních oken. Smršť nábojů rozbíjí okna, odlamuje kusy stěn i podlahy, ale na obránce, perfektně ukryté za sloupy na galerii a na kúru, to však nemá žádný vliv. Úderná skupina Němců proto rychle opustí kostel.

 

 

Proti třem parašutistům nyní zasahuje další devítičlenné přepadové komando, esesáci vběhnou do prostoru kostela, jedni zahájí prudkou palbu z automatů na místa odporu, jiní hází své granáty a opět se stahují před odvetnou palbou shora. Takovýchto útoků je vedeno postupně několik.

 

Parašutisté jsou sice pod těžkou palbou, ale kúr stále není dobyt. To, že ještě v sedm hodin ráno bojují, přestože mají jen pár pistolí a několik zásobníků, je téměř zázrak. Postupně jsou však všichni zraněni německými granáty. Explozí zasažený Jan Kubiš padá do bezvědomí a pomalu z něj s množstvím ztracené krve vyprchává život. Adolf Opálka, s tříštivou zlomeninou pravé paže, polyká ampuli s jedem a současně se střelí pistolí. Stejně se rozhodl i Josef Bublík, jemuž granát přeťal chodidlo.

V sedm hodin ráno se kostelem opět rozprostřelo ticho.

Mrtvý Adolf Opálka byl vynesen před kostel a položen na koberec a brzy k němu byli položeni i Josef Bublík s Janem Kubišem, které Němci vezli sanitkou do lazaretu v Podolí. Oba již nenabyli vědomí a zemřeli, Josef Bublík cestou a Jan Kubiš krátce po převozu do nemocnice.

Dole v kryptě zbylí čtyři parašutisté stále čekají a pak se náhle otevře kamenná deska na stropě, zakrývající malý čtvercový vstup do krypty. V otvoru se objeví hlava parašutisty z výsadku Out Distance Karla Čurdy, který jim říká: „Kamarádi, vzdejte se. Boj je marný!“

Odpovědí zrádci je sprška střel. Když je k tomuto otvoru přiveden zatčený místní kaplan ThDr. Vladimír Petřek, opakuje z donucení výzvu k složení zbraní. Odpovědí mu jsou výkřiky parašutistů: „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!“

Otvor ve stropě je opět zakryt kamennou deskou a z protější školy začne do větracího otvoru z krypty střílet kulomet. Jeden esesák pak tímto okénkem vhazuje dovnitř i bombu se slzným plynem, kterou ale parašutisté pohotově vyhazují ven.

 

Přivolaní hasiči zasunují do větracího okénka krypty, z něhož byla předtím vylomena mříž, konce svých hadic a pouští dovnitř vodu. Parašutisté koncem svého žebříku, kterým vstupovali do krypty, nyní vystrkují hadice ven na ulici a svými výstřely zlikvidují i světlomet, který byl k okénku přinesen.

 

 

Němci se pokusí kryptu dobýt i tak, že postupně přivážou tři ozbrojené esesáky na lano a spustí je dolů otvorem v podlaze kostela. Toto se jim ale pro výstřely parašutistů nepovede, takže už vědí, že touto cestou se k nim nedostanou.

Jednomu z hasičů se podaří zachytit hákem konec žebříku. Ten pak za pomoci dalšího hasiče a několika esesáků vytáhnou na ulici. Hadice opět putují do okénka a začínají chrlit dovnitř vodu, když další hadicí je tam vháněn i dráždivý kouř.

Čtyřem statečným už zbývá jen několik minut života.

Němci pak objevují druhý vstup do krypty, který je ale zakrytý kamennou deskou. Protože by její rozbití kladivy hasičů trvalo příliš dlouho, přichází na řadu ekrazitová nálož. Ta betonovou desku roztrhá na kousky a pod ní se objevuje strmé schodiště. Vstup do krypty je nyní volný. První útočná vlna je však smetena palbou čtyř parašutistů, lépe se nevede ani druhé. Před útokem třetí skupiny odtud zazní čtyři osamocené vystřely.

 

 

Než, aby padli do rukou nepříteli, zvolili hrdinnou smrt a střílí se do spánku.

Mrtvoly čtyř hrdinů jsou vyneseny na ulici a položeny vedle jejich mrtvých kamarádů a Jana Milíče Zelenky (* 12.8.1923), spolupracovníka parašutistů a člena sokolské odbojové skupiny Říjen, který spáchal sebevraždu o den dříve. Všichni jsou identifikováni Karlem Čurdou, „vítězové“ se s nimi fotografují. Kolem 11. hodiny je boji konec.

 

 

Toto drama končí a další začíná … Válka ještě totiž zdaleka nekončí.


Pro uznání logu musí být splněna tato podmínka:
 

Ke svému logu přidej fotografii sebe nebo své GPS pod větracím oknem do krypty. Podmínku musí splnit každý, logy bez fotografie budou smazány. Neposílejte fotku mně (přes profil či messenger), přiložte ji k logu!

 

To acknowledge the logs, the following condition has to be met:
 

Add to your log a photo of yourself or your GPS under the ventilation window of the crypt. This condition must be fulfilled by everyone, logs without a photo will be deleted. Do not send me the picture, upload it with your log!


Doporučená a použitá literatura, včetně fotografií:

Jaroslav Čvančara - ANTHROPOID, Jaroslav Čvančara – Heydrich, Pavel Šmejkal, Jiří Padevět – ANTHROPOID, Jiří Padevět – Průvodce protektorátní Prahou, Pavel Šmejkal – Protektorátem po stopách parašutistů, Jiří Padevět - Dotek Anthropoidu, https://cs.wikipedia.org/wiki/Boj_v_kostele_svat%C3%BDch_Cyrila_a_Metod%C4%9Bje

Text částečně použit z archivní kešky  GC1YN35 - ANTHROPOID / Smrt v kostele 

Doporučené video:

https://www.stream.cz/krvava-leta/10019881-kubis-gabcik-a-spol-jak-probihal-posledni-boj-parasutistu-v-pravoslavnem-kostele


Doporučená píseň:

https://www.youtube.com/watch?v=k85jvNkY7HY

https://www.youtube.com/watch?v=2y16ThiVc6A

https://www.youtube.com/watch?v=OYzgfa0RXjc


This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

SBGBUVAG

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)