Skip to Content

<

👻 Ťap, ťap! 👏

A cache by Luboši Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/04/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SK

Táto virtuálna keška je venovaná dvom známym žilinským námestiam. Rád by som ťa ňou pozval na krátku cca. 10 minútovú prechádzku, pri ktorej objavíš niečo, čo si možno ešte nepoznal! Pretože aj miesta, ktorými denne prejdú stovky, možno až tisíce ľudí ukrývajú tajomstvá, ktoré odhalia len tí vyvolení!

Ikonka virtuálky síce ukazuje na jednu zo zastávok, ale ja odporúčam postupne cestu od Stage 1 po Stage 3. Pochopitelne, trasa je na vás :-)

Stage 1: ( N 49° 13.403' E 18° 44.360')

Čo vlastne je Immaculata ?

Ide o typ zobrazenia Panny Márie vo výtvarnom umení. Do výtvarného umenia sa ,samozrejme, ráta aj sochárstvo. Dlhší výraz Immaculata conceptio, slovensky nepoškvrnené počatie, odkazuje na Nepoškvrnené počatie Panny Márie v lone jej matky.

Immaculata v Žiline je zapísaná v Zozname národných kultúrnych pamiatok . Postavená bola v roku 1738 autormi Jozef Weisman a Václav Petráš priamo v strede námestia.

Na sokli je vyobrazený svätý Florián, patrón hasičov a ochranca pred požiarom (pretože v období baroka boli časté požiare). Immaculata stojí na zemeguli a na polmesiaci s ľudským profilom a nohou prišľapuje hada.

Na piedestáli bol pôvodne latinský nápis: Z úcty k Panne Márii a Bohu dal postaviť gróf Juraj Erdődy. V čase snáh premenovať mesto na Stalinovo chceli v roku 1953 sochu odstrániť a presunúť na iné miesto. Avšak po páde kamenára z lešenia a jeho následnom úmrtí sa o to už nikto iný nepokúsil. Dlho trvalo kým bolo odstránené aj postavené lešenie.

Oproti soche v blízkostí súradníc waypointu Stage 1, je postavená veľmi pekná fontána, choďte sa tam pozrieť a skúste zodpovedať úlohu :-)

Fotka - Akákoľvek fotka z oblasti súradníc na ktorej je vidieť Vás a celú sochu Immaculaty.

Úloha - Do správy mi napíšte názvy zvierat, ktoré sú osadené do rímsy fontány.

Stage 2: ( N 49° 13.456' E 18° 44.424')

Malebné Farské schody sú významnou pešou spojnicou medzi Mariánskym námestím a Námestím Andreja Hlinku. Na mieste, kde sa dnes nachádzajú Farské schody, sa rozprestierala pôvodná farská záhrada. Farské schody vznikli na základe petícií a silných tlakov najmä obchodníkov z Mariánskeho námestia. Návštevníci mesta a cestujúci zo železničnej stanice mali totiž na námestie sťaženú cestu, preto nakupovali v novej časti mesta, čo znižovalo zisky obchodníkom na námestí. Preto sa mesto dohodlo s cirkvou na výmene pozemkov, aby tak mohli vybudovať pohodlnú spojnicu medzi železnicou a Mariánskym námestím. A takto svoje meno získali od roku 1990.

Úloha - Do správy mi napíšte počet Farských schodov od Farskej uličky (počiatočné súradnice) po Námestie A. Hlinku.

Stage 3: ( N 49° 13.508' E 18° 44.520')

Dostávame sa k dôvodu založenia tejto virtuálky a jej názvu. Námestie Andreja Hlinku je veľmi špecifické, aj keď o tom veľmi veľa (dokonca ani domácich) ľudí nevie.

Narozdiel od štvorcového Mariánskeho námestia je toto námestie robené do tvaru kruhu. Všimnite si, či už z obrázku v listingu alebo priamo na mieste, že samotné kruhové námestie je farebnými kockami rozdelené na viacero menších kruhov. Stredom všetkých týchto kruhov je presný stred námestia (súradnice waypointu +/- 5 metrov)

A prečo je to tak?

Vďaka kruhovému tvaru námestia a ideálnemu rozloženiu budov dochádza práve na tomto jedinom mieste pri tlesknutí k akustickej anomálii. Je spôsobená tým, že zvuk vyslaný z tohto miesta sa odráža od budov naspať do toho istého miesta a to vytvára v danom mieste zvláštnu ozvenu.

Aby ste počuli ten zvuk, musíte stáť a tlesknúť v presnom strede námestia! Ak budete o dva kroky vedľa, už sa vám môže zvuk javiť normálne. Počuť ho bez ohľadu na to, koľko ľudí sa na námestí nachádza.

Vyskúšajte si to, začnite tlieskať od akéhokoľvek kraja námestia a dopracujte sa až po stred. Všímajte si koľkými kruhmi ste už prešli a ako sa zároveň zintenzívňuje zvláštnosť zvuku, až skončíte priamo v strede, kde príde posledné ťap :-) Hustéé,že?

Úloha - Do správy mi napíšte akému zvuku by ste priradili tlesknutie v strede námestia?

Fotka - Máte 2 varianty ako spraviť fotku :

1. Postavte sa do stredu námestia. Poproste kamaráta alebo okoloidúceho, nech Vás odfotí tak, aby bolo vidieť, že stojíte na správnom mieste so spätými rukami a zároveň za vami stála Katedrála Najsvätejšej trojice.

EDIT 30.6.2019 :

2.Môžte si urobiť akúkoľvek selfie fotku z okolia súradníc, jedinou podmienkou je, aby ste na fotke boli vy a za vami stála Katedrála Najsvätejšej trojice.

Prikladám vzorovú fotku, ako to má vyzerať :

Betatest virtuálky : Taddo3

Týmto mu ďakujem za vyskúšanie kešky :-)

Logovať virtuálku môžte zároveň so zaslaním všetkých odpovedí mne do správy. Fotky pripojte do logu, a ak máte aj nejaké iné, môžte samozrejme priložiť aj tie. Ak by niečo nebolo správne, ozvem sa. :-)

Virtuálne odmeny 2.0 - 2019/2020

Táto virtuálna Keška je súčasťou obmedzeného vydania virtuálnych kešiek vytvorených medzi 4. júnom 2019 a 4. júnom 2020. Iba 4 000 vlastníkov kešiek dostali možnosť založiť virtuálnu kešku. Viac informácií o Virtual Rewards 2.0 nájdete na Geocaching Blog

EN (from 5.7. 2019)

I want to invite you to short, cca 10 minutes long walk through the well-known squares of Žilina.

What is your task?

Stage 1: ( N 49° 13.403' E 18° 44.360')

Photo - Any photo from the coordinates area, where we can see you and the whole Immaculata statue.

Task - Send me a message with the names of the animals that are placed in the fountain ledge.

Stage 2: (N 49 ° 13.456 'E 18 ° 44.424')

Task - Send me a message with the number of Parish Stairs from the Parish Street (the waypoint coordinates) to the Square of A. Hlinka.

Stage 3: (N 49 ° 13.508 'E 18 ° 44.520')

Photo - You have 2 variations to take a photo:

1. Stand up in the center of the square. Ask a friend or passerby to take a picture of you with your clapping hands (as in the pictures in listing higher). We must see, that you are in the right place and the Holy Trinity Cathedral behind you.

2.You can take any selfie photo from the waypoint coordinates. The only condition is you on the photo and the Holy Trinity Cathedral behind you .

Task - Clap your hands in the middle of square. Send me a message, what kind of sound it reminds you?

To hear the sound, you have to clap in the exact middle of square! If you are 2 steps away, this sound may be normal. It doesn't matter, how many people are on the square, you can hear it everytime.

Please, send your answers (to my e-mail) and attach all photos (to your log) together with your Found it! log. In case there will be something wrong, I will contact you. Logs without completed tasks will be deleted.

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

65 Logged Visits

Found it 64     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 156 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.