Benvinguts a Terradets extrem! Avís: no hi ha cobertura mòbil, i el GPS rebota per les altíssimes parets d’aquest majestuós congost. Gaudiu molt, però sobretot PRECAUCIÓ!
El túnel Mito és el 29è dels 41 que formen part de la línia Lleida - La Pobla de Segur, amb una distància de 144 metres. En el seu interior hi ha 2 senyals reflectants que avisen dels 25 metres propers a cada sortida del túnel.
Per trobar el catxé NO CAL XAFAR LA VIA NI ENTRAR AL TÚNEL. S’hi arriba per un curt però costerut i descompost sender, després de travessar el pont sobre el Noguera Pallaresa, que és utilitzat pels escaladors per accedir a les nombroses vies d’aquestes parets imponents.
La línia té els seus orígens en el projecte d'unir Lleida amb Saint-Girons, a França, a través de port de Salau. El primer tram, de Lleida a Balaguer es va inaugurar l'any 1924, arribant a Cellers el 1949, a Tremp el 1950 i a La Pobla de Segur el 1951. El 1941 passava a formar part de RENFE i el 2005 es traspassava a Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya, tot i que hi continuaren operant trens de renfe fins el juliol de 2016, quan s’incorporen dos nous trens suïssos Stadler i un nou model de gestió a la línia. La línia s’anomena RL2 des del gener de 2018.
Actualment té 89 km, amb un ample de via de 1668 mm, i s’ha realitzat una gran millora en els darrers anys: canvi de vies i senyalització. Els trens tenen parada a 17 estacions, 11 de les quals facultatives i que cal sol·licitar a l'andana o al comboi. La línia és de via única sense electrificar, excepte l'estació de Lleida-Pirineus. Els trens que cobreixen el servei són les unitats dièsel sèrie 331, que triguen 93 minuts a cobrir la línia. La línia RL2 s’inicia a l’estació d’adif de Lleida-Pirineus, habitualment per la via 6. Els trens creuen el pont sobre el riu Segre i enfilen la línia cap a la Pobla. El traçat al PK 1+927 passa a ser de FGC i discorre per la plana lleidatana sense dificultats, per la riba esquerra del riu Segre, per un traçat amb rectes i corbes de radi ampli. La línia fins a Balaguer passa per Alcoletge, Vilanova de la Barca, Térmens i Vallfogona de Balaguer. Sortint de Balaguer, la línia creua el riu Segre per un pont metàl·lic per segona i última vegada, per dirigir-se cap a Gerb. La línia ascendeix cap a Sant Llorenç de Montgai on es pot veure el primer pantà del trajecte. El traçat salva la serra de Montsec pel túnel de Coll de Porta, amb 3.499 metres. A la sortida del túnel es passa per Vilanova de la Sal, entrant a la vall del riu Noguera Pallaresa pel pantà de Camarasa. El traçat passa per l’emblemàtic viaducte metàl·lic Santa Linya per seguir vorejant el pantà per l’oest fins a Àger, passant abans també pel baixador de Santa Linya. Sortint d'Àger la línia s'endinsa al congost de Terradets, per entrar a la vall del pantà de Terradets, amb l’estació de Cellers-Llimiana. Segueix per la Conca de Tremp, pels baixadors de Guàrdia de Tremp i Palau de Noguera, fins arribar a Tremp. Sortint de Tremp el trajecte fa una altra "S" per guanyar cota i se situa a l'oest del darrer pantà que voreja, el de Sant Antoni. Passa per Salàs de Pallars i ressegueix la riba del pantà fins arribar a l'estació de la Pobla de Segur.
CPAM Balaguer, keep on CATxin’ in the free world