Skip to content

ADVENTNI GEOSKORAPKY / ADVENT GEONUTSHELLS 2019 Mega-Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching Event! The date of the Event has passed. We automatically archive Events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived Events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Sunday, 15 December 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

15 December 2019, 17:00 - 21:00

CZ: Milé geokolegyně a geokolegové, přinášíme poslední organizační informace o průběhu megaeventu Adventní geoskořápky 2019:

1) Od 15.00 do 16.00 bude na Kampě probíhat průvodní event Adventní geoskořápky CWG eXchange 2019 – Předvánoční CWG šmelení.

2) Od 16.00 budou puštěny Lab keše. Pozor, Groundspeak změnil postup hledání lab keší: nově můžete hledat již jen s chytrým telefonem a oficiální aplikací Adventure lab.

Logovat půjdou jenom do 200 metrů od labky přímo přes mobil a budou přístupné jenom v době konání megaeventu, ve 21.30 je vypneme a již nebude možné zalogovat je.

3) Megaevent začíná od 17.00 hod. a končí v 21.00. Přineste prosím jenom geoplavidla z přírodních materálů.

4) V Saském dvoře (viz waypoint) můžete po celý den až do 20.00 navštívit expozici Muzea Karla Zemana za speciální eventovou cenu (sleva 60 procent) po vyslovení hesla Geoskořápky 2019.

5) V Saském dvoře bude také oficiální Logbook Megaeventu a prodej CWG (2 druhy) a SQ za 10 Kč/ks 6) Výdej a doprodej geocoinů a triček + prodej cwg a vSq bude tradičně u schodů k Čertovce.

Těšíme se na Vás, za organizační team Šaman, vojrou a Plha.

EN: Dear geocolleagues, I would like to inform you in advance of some organizational details of the megaevent Advent geonutshells 2019:

1) We invite you to the accompanying event Advent geonut shells CWG eXchange 2019, which will take place from 15.00 to 16.00 at Kampa island.

2) Lab caches will be released from 4pm. Attention, Groundspeak has changed the procedure of searching for lab caches: now you can search only with a smartphone and the official application Adventure lab

Log will only be on site (max. 200 m from the location via mobile and will be accessible from 16.00 - we turn them off after 21.30

3) The megaevent itself starts at 17.00 and ends at 21.00.

4) You can buy CWG, SQ and last pieces of geocoins at the initial coordinates of the megaevent.

We look forward to meet you in Prague,

Saman, vojrou and Plha

 

 

click for English 

 

Adventní Geoskořápky 2019

15. 12. 2019, kanál Čertovka, Praha

Srdečně vás zveme na 14. ročník Adventních geoskořápek - opět na oblíbeném místě u Čertovky pod Karlovým mostem. Společně si připomeneme předvánoční lidové tradice - pouštění plovoucích svíček po vodě pro štěstí. Jedná se o setkání s kačery, kačerkami, kačerčaty, přáteli, známými a všemi dalšími. V nekonečné skupině všech přítomných bude zcela jistě příjemné zase vidět své „staré“ známé a určitě bude i dost času na seznámení se s nicky, které známe zatím jen z logbooku. Potom se můžete projít třeba na Karlův most, připíjet si na blížící se Vánoce a dívat se na krásy Prahy osvětlené našimi lodičkami.
Můžete se také vydat hledat 10 megaeventových LAB keší do okolí.
Pojďme tedy, zastavme se na chvíli a rozsviťme světla na našich lodičkách v tomto předvánočním čase. Prosíme, přineste si lodičky již předem vyrobené, jenom z přírodních materiálů (žádný plast, lodičky končí ve Vltavě), zápalky nebo zapalovač a nezapomeňte na skleníčku pro sebe a členy svého teamu, a nějaký nápoj vhodný k jejímu naplnění (myslete i na své děti :). Ostatní kačeři také ocení, nabídnete-li jim vánoční cukroví, placatku nebo jinou specialitu.

Na setkání s vámi se i letos těší organizační team 

Šaman, Vojrou a Plha s přáteli 

Organizační informace

15. 12. 2019, kanál Čertovka, Praha

Před samotným megaeventem se bude konat doprovodný event - setkaní zájemců o výměnu CWG v parku Kampa na souřadnicích N50°05.021 E14°24.450, v čase 15:00 – 16:00. Labky se otevřou v 16:00. Samotné vypouštění skořápek začne v 17:00. Díky spolupráci s Muzeem Karla Zemana a Pražskými Benátkami máme letos k dispozici všechny tři úseky mola u Čertovky. Provoz na molu bude jednosměrný – na obvyklém místě na úvodních souřadnicích sejdete po schodech k Čertovce, na molu vypustíte skořápky a jiná geoplavidla a po molu budete dál pokračovat na jeho konec, kde po pravé straně po schodech vyjdete na Saský dvůr, kde se nachází Muzeum filmového mága Karla Zemana. U muzea můžete využít slevu 60 procent z ceny na prohlídku muzea (heslo GEOSKORAPKY 2019 - sleva platí celý den konání akce) nebo pokračovat dál zpátky k úvodním souřadnicím. Kočárky a psy pohlídáme u schodů na molo.

Malostranské lucerny

K atmosféře Malé Strany i Geoskořápek neodmyslitelně přispívají její lucerny. Letošní ročník proto věnujeme jim. Lucerny uvidíte na geocoinech i CWG, a po krásných malostranských zákoutích s lucernami vás provedou i letošní LAB cache.

Megaeventové geocoiny a trika

Megaeventové geocoiny a trika si můžete zakoupit na oficialních stránkách megaeventu: 

stránky Megaeventu - klikněte pro vstup


Objednané geocoiny a trika budeme vydávat přímo na souřadnicích eventu v průběhu celého megaeventu.~ English listing ~

 

Advent Geonutshells 2019

15 December 2019, Certovka channel, Prague

Join us in Advent Time to celebrate approaching Christmas holidays. We will meet for the 14th time near Certovka channel in Prague close to Charles Bridge. Each participant should bring a small boat (e.g. from a nut shell) with a candle light. We will let the candle boats float in Certovka channel and then watch all together this spectacular show. Historical buildings illuminated by hundreds of candle lights, happy children, new and old friends around and small gifts being exchanged create an unforgettable atmosphere. Do not forget to bring some Christmas food and drink and share it with fellow geocachers.Geonutshells is a traditional Christmas event that takes place every year (from 2006) in mid December. Although by design it is a simple event, spontaneously it grew into a megaevent because in last 8 years more than 500 nicks (> 1000 individuals) attended each event.
Why Geonutshells? The name is related to an old Czech Christmas tradition. On Christmas Eve people make small boats, usually from walnut shells. They place small candles inside the boats, light them and then they let the boats float on water in a large pot or washing-up bowl. The fun is in predicting future from how far the boats float, how they stick together (or not), etc.

You are warmly welcome! 

Saman, Vojrou and Plha with friends 

Megaevent program

launching of candle boats, discussions, photos, toast, searching for LABCACHES

Before megaevent accompanying event will be held. You are invited to meet geocachers interested in exchanging of Wooden Geocoins in Kampa park on the coordinates N 50°05.021, E 14°24.450 nearby the Megaevent site, in time 15:00 - 16:00. LOGBOOK, sale of Czech Wooden Geocoins, SQ, sale and dispensing of ordered Geocoins and ordered T-shirts: There will be two Logbooks, one bit from the initial coordinates and second one in the middle of the Saxon court at the Museum of Karel Zeman, which is the partner of Megaevent. Selling of CWG (2 species) and SQ will take place in the Saxon court, the other table with CWG, SQ, and geocoins will be near introductory coordinates.

Lanterns of the Lesser Town

The Lesser town lanterns inherently contribute to the atmosphere of Christmas and our megaevent. This year of Megaevent is dedicated to them.  You will see lanterns on geocoins and CWG, and this year's Lab caches will guide you through beautiful Lesser Town places with lanterns. 

Megaevent geocoins and T-shirts

You can order Megaevent geocoin inspired by Christmas Lanterns at Megaevent Geo Site

Megaevent Geo Site - click to enter


You can pick up ordered geocoins at the published coordinates throughout the mega-event.

Additional Hints (Decrypt)

Irfryr Inabpr / Zreel Kznf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)