Skip to Content

<

DCP#72 - Dolín, Želevčice, Beřovice, Bakov...

A cache by P.I.A.F. Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/28/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O torzu dolínského kříže, kde začíná tato multina je pramálo informací. Něco mi kdysi říkala Ilonina babička. Obdobné informace nabízí pan Jaroslav Zícha st. na webu Dolína v sekci Vzpomínky na Dolín:

"Nebyl to pouze náboženský symbol, nýbrž hlavní orientační bod. Před tím než existovala silnice, bylo tak označené hlavní rozcestí cest na Dolín, do Vítova a do Hobšovic. Byly to nejpřímějši cesty, naši předci to měli vymyšlené. K těmto cestám byly vyměřované pozemky statkářů i drobných zemědělců. I silnice šla mezi těmito pozemky, proto je tak nerovná a dvakrát ohnutá. Křížek také sloužil jako označení ohybu podzemní chodby. Chodby, co vedla od místního kostela do babek a prý až do Slaného. Existenci chodby prokázala stavba kanalizace, když se do ní bagr probořil. Dostal se do ní dvakrát, protože poprvé to bylo pod vozovkou u zdi kostela a po silnici již jezdila těžká vozidla a chodba byla tak 1,5 m pod povrchem, stavebníci ji zasypali. Podruhé u zdi Janouškovy zahrady se probořila také. Paní Lindová tenkráte vlezla do výkopu, kam chodba vede, vedla od kostela směrem pomyslnou čarou ke křížku. Sám jsem si to s virgulí prověřil, prochodil jsem celé pole/po žních/ až ke křížku a virgule vykazovala pruh jakoby tu vedla cesta. Za křížkem uhýbal mírně doprava k babkám.Vím jen to, že se někde v těchto místech prooral traktor při hlubokém orání také do chodby. To vím jen z doslechu."

Stage 1: Prohlédněte si zbytek kříže a všimněte si, že na straně směrem k Dolínu je 6 znaků. Poslední číslice je A.  Budete-li na pochybách, použijte Fotohint 01
 

Dále se vydáte ke kapli v Želevčicích. Protože tuhle multinu jsem volil tak, aby byla vhodná pro cyklisty a pěší, nabízím vám příjemnou spojovačku - waypoint "z Dolina do Zelevcic (T0)", kterou se pěkně dostanete až ke Stage 2, kde získáte hned dvě indicie. Na provozním a návštěvním řádu veřejného a dětského hřiště najděte "Důležitá telefonní čísla". Poslední číslice druhého telefonního čísla je B. Dále se podívejte na konec textu řádu "Ve Slaném dne: DD.M.RRRR" Měsíc (třetí číslo) je C. Budete-li na pochybách, použijte Fotohint 02
Pěkně položenou kapličku a okolní zajímavosti máte prohlédnuté, děcka si pohrála, motokačeři jsou už dávno pryč...však je to tu jeden zákaz zastavení za druhým...no tak nezbývá než se přiblížit k Beřovicím. Bohužel nejsnažší je to po silnici. Odvážní (!!!) pěšáci to mohou zkusit cestou pod kaplí, podél potoka až na území DuTyho...je nutné počítat s nějakou tou štrapácí, ale také s kouzelnými kouty. Cyklistům toto nedoporučuji. Vydáte-li se cestou nejmenšího odporu, po silnici , povšimněte si kapličky v zatáčce, jen tak...bez zjišťování indicií.

 

                                                                                                                                                                                                                                          Jó, v Beřovicích na návsi...mají kromě jiného kapličku zasvěcenou Panně Marii Lurdské a vysadil jí tady zahradník Klemen ze Zlo a Nic. Bych se nedivil, že to byl taky nějaký kámoš akrachusova dědkapředka. Jedná se o krásnou barokní osmibokou stavbu s osmidílnou bání a s lucernou. Kaple je z roku 1732. 
Tady na Stage 3 věnujte pozornost sloupu s bílou bednou. V levém horním rohu je štítek. Počet alfanumerických znaků na štítku je D. Budete-li na pochybách, použijte Fotohint 03.

Milou povinností je upozornit vás na existenci keše Mr. Miracle, kterou je možné dopočítat lehce nedaleko a jít se podívat, proč keš v takové řiti a navíc od autora, který nemá v nicku žádnou číslovku  nasbírala více jak 100 FP. No a taky to budete mít při cestě. Od beřovické nádhery to vezměte do Bakova a použijte k tomu waypoint "Z Berovic do Bakova (T1)" je to hezká cesta s nabídkou kochačky (nejen) u rybníčka. 

 

 

Bakov má telefonní budku...to už je taky skoro památka. A vedle budky krásnou kapličku z 19. století. Je lehce utopená na návsi, naproti hospodářskému dvoru s bývalou tvrzí. Ale pěkná, obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou. Východní průčelí je završené zvoncovým nástavcem, členěným obdélným otvorem se zkosenými rohy překladu. Nástavec ukončuje velmi nízká stanová stříška s kovovým křížem. Fasády člení nárožní lizény zdobené kvádrováním, sokl a fabionová římsa. V půlkruhově završeném vstupu jsou osazené výplňové dveře, v horní části se svislým laťováním. Vnitřní nečleněný prostor ukončuje rovný dřevěný strop. Kapli ohraničuje litinové zábradlí s geometrizujícím ornamentem. 

Vaším úkolem na Stage 4 je povšimnout si bedny na sloupu. V horním, větším štítku jsou dvě čísla. Součet čísel z většího, horního štítku je E. Budete-li na pochybách, použijte Fotohint 04.

 


Tak a teď zbývá jen dosadit do N 50° 1A.BCD' E 14° 5.AE9' a dojít/dojet si pro finále.
Kontrolní součet souřadnic je 54
Pro bezpečné a příjemnější putování touto oblastí je v trasových bodech připraveno ještě "Může se hodit"

Jak píši výše, primárně je keš zamýšlena pro pěší či na kole. Proto volím terén 3. Multina není okruh, od stage 1 k finále počítejte s cca 7 kilometry, půjdete/pojedete-li jak nabízím. Přeji hodně radosti na cestě.


Za provedení betatestu ze srdce děkuji KoniKle a ashberrymu.


 

Informace o sérii Drobné církevní památky (DCP)

Série je otevřená. Drobné sakrální architektury je v našem regionu dost a časem by mohla být pěkně podchycena a zdokumentovaná část krajiny. Pokud by vás někoho tento záměr zaujal a chtěl vytvořit keš do série prosím jej jen o zachování tvaru názvu keše, volby DCP v kladenském okrese a o zvážení zda jsem ochotný/á se o keš dlouhodobě starat, případně jí nabídnout k adopci pokud to již nebude možné. První keš série byla publikována v pátek 13.června 2014.


Do série DCP patří tyto keše

Additional Hints (Decrypt)

Zvxeb cbq xnzrarz. Mrmnqh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.