Skip to Content

<

Křížová cesta v Bělském lese

A cache by Shida Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/01/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Jednoduchá a terénně relativně nenáročná procházka v okolí studánky v Bělském lese. Vše se luští až v terénu. Doporučuji si s sebou vzít svítilnu. Bude stačit zadní světlo z mobilu. Není to k odlovu nutné, ale možná to trochu vylepší dojem z finálky.


Na jižním konci Bělského lesa byla na trase necelých 500 metrů vybudována nová křížová cesta, která vás přivede k poutnímu místu, jemuž se zde tradičně říká Starobělské Lurdy. Celkem ji tvoří čtrnáct zastavení z modřínového dřeva, které zdobí ručně vyráběné reliéfy uměleckého kováře Davida Sekuly. U kapličky je cesta ukončena monumentálním křížem ze smrkového dřeva.

Křížová cesta vznikla z iniciativy několika nadšenců. Její náklady pomohli pokrýt jak obvod a statutární město, tak i místní občané a církevní spolky, kteří na místě pomáhali také s instalací prvků této cesty. Nad koncepcí bylo stráveno značné množství času. Nakonec bylo ale rozhodnuto, že primárním materiálem nebude dřevo ani kámen, nýbrž železo, které je s historií Ostravy úzce spjato. Vždyť samotné Starobělské Lurdy byly na počátku 20. století vybudovány pracovníky Vítkovických železáren.


Udělejte si hezkou procházku. Prohlédněte si jednotlivá zastavení, u kapličky se posaďte a spočítejte finálku a kód zámku. K finálce se můžete vydat stejnou cestou, nebo pokračovat od kapličky dále. Vzdálenostně to vychází podobně. U finálky se prosím snažte na sebe nepoutat pozornost.


Na úvodních souřadnicích začíná křížová cesta. Keš tam nehledejte.

Finálka:

N49° 4 (SPOLEČENSTVÍ RODIN - HEIKENWÄLDEROVI) . (FATURA - PAULOVI) (OBVOD OSTRAVA JIH + FARNOST ZÁBŘEH) (DRAHOŠAN - OBVOD STARÁ BĚLÁ)
E018° 1 (LANGHAMMER -
OBVOD OSTRAVA JIH - STAŇKOVI) . (PAULOVI + DVOŘÁK) (SVĚRKOŠ / VRUBEL) (CARBOLOVI - OBVOD OSTRAVA JIH)

Kód zámku:

(CARBOLOVI) (VRUBEL) (
FARNOST ZÁBŘEH) (PAULOVI)

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.