Skip to Content

This cache has been archived.

FlyingBottle: konec ...

More
<

Slunovrat u orloje

A cache by FlyingBottle Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 21 December 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

21 December 2019, 22:00 - 22:30

CZ: Malá oslava v předvečer zimního slunovratu u Pražského orloje. Pojďme spolu přivítat začátek půlročního prodlužování dne.

EN: A small celebration on the eve of the winter solstice at the Prague Astronomical Clock.

Kdy/when: 21.12.2019, 22:00 - 22:30


Sejdeme se na úvodních souřadnicích, večer před slunovratem, sedm hodin před začátkem astronomické zimy, pod zlatým Sluncem, které nepřetržitě září z astrolábu pražského orloje.

slunce


Pár hodin po eventu se Slunce dotkne obratníku Kozoroha (22.12.2019 v 5:20) a začne se vracet k nám na sever. Kdo to chce oslavit přesně v tuto dobu, můžete si přivstat a přijít sem: Slunovrat na Skále 2019.

Obvykle dělám eventy někde v přírodě, spíš stranou, pokud jsou v noci nebo když není teplo, tak s ohněm. Tuto tradici chci přenést i sem a vezmu zlatému Slunci na pomoc jednu velkou svíčku. Kdo se chce přidat, bude vítán.

Pro ty, co jsou na dřevo - nejsem příznivec CWG, ale rozhodně nic nezkazíte tím, že do WA logu napíšete, kolik byste koleček chtěli. Pokud se najde hodně zájemců a bude jistá naděje, že mi moc CWG nezbyde, nechám nějaká udělat. Jinak budou k dispozici jen zbytky z minulých eventů.


A teď trocha povídání o Slunovratu

Trocha teorie:
Proč je nějaký slunovrat? Jak to vzniká a proč se to děje? Laicky a jednoduše - Je to tím, že osa rotace Země okolo své osy je trochu skloněná k ose rotace okolo Slunce, takže část roku (podzim + zima) je severní polokoule Země odkloněná od Slunce, dopadá k nám méně světla než na jaře a v létě a tudíž je tu věší zima. V první polovině tohoto období se dny zkracují, ale od poloviny tohoto období se dny prodlužují. A právě tento předěl zkracování a prodlužování dne je zimní slunovrat.

Trocha historie:
Slunovrat jako svátek zrození Slunce slavili už staří Egypťané, Řekové, Etruskové a po nich i Římané, staří Slované, slavil se i u amerických indiánů i v Asii. Návrat Slunce a tím prodlužování dne byl a je oslavován prakticky na celé severní polokouli.

Staré národy slavili slunovrat zapalováním ohňů, hodováním o slavnostních večeřích, slunovrat měl pro ně i další stránku - byl kouzelný. Otvíraly se poklady, zvířata mluvila lidskou řečí, voda ve studnách se měnívala ve víno, potoky a řekami teklo zlato nebo stříbro.

Praktické dopady na každodenní kačerský život:
I nám, kačerům, přináší zimní slunovrat určitá pozitiva. Kromě toho, že krátce po slunovratu bývají Vánoce a tudíž víc volného času (Vánoce ze slunovratu mimo jiné vycházejí také), tak se začíná prodlužovat den a zase bude více světla na keše.


Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.