Skip to Content

<

Šturmovik

A cache by JKaTK Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/10/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Už je to dávno. Čas letí a my zapomínáme. Žijeme si své krásné životy v míru. Neměli bychom ale zapomínat na dobu, kdy slovo mír bylo jen toužebným snem a každý den umíralo nespočet lidí.
Připomeňme si jednoho - vlastně více hrdinů, kteří za druhé světové války bojovali za naši svobodu a mnozí i položili své životy.
________________________________________________________________________________________________________________

Náš hrdina (A) se narodil (B) v Leopoldově v rodině železničáře. Po ukončení školy se vyučil soustružníkem a zároveň zahájil v žilinském aeroklubu plachtařský výcvik. V říjnu 1940 narukoval do armády. Absolvoval poddůstojnickou školu v Trenčíně, kde také prodělal pilotní výcvik. Poté sloužil ve Zvolenu. V roce 1943 se zúčastnil přeškolování slovenských letců na německý bombardér Heinkel He-111, které probíhalo na Krymu. K bojovému nasazení ale nedošlo.

Po návratu na Slovensko sloužil na letištích v Žilině a Popradu. Odtud také 20. srpna 1944 spolu s dalšími ulétl do Sovětského svazu. Zde byl přidělen ke (C) a prodělal přeškolení na (D). V rámci pluku se spolu se svým střelcem des. Jánem Valkem zapojil do Ostravské operace.

(E) vystartovaly (D) do šesti akcí, ve skupinách po šesti až osmi s doprovodem stíhačů. Jedna dvojice provedla dokonce samostatný let bez ochrany stíhačů. Dopoledním cílem se staly dělostřelecké a minometné baterie u Ludgeřovic. Ty společně s dvěma bateriemi flaku zničila již první vlna, a proto druhou odchýlil pozemní návodčík na nedaleké Petřkovice. Další skupiny (D) zasáhly palebná postavení v Hlučíně, Lhotce, nákladové nádraží v Přívoze a přepravu přes Odru u Petřkovic.

Stejného dne byl (F)(A) při svém druhém letu toho dne kolem 18. hodiny zasažen nepřátelskou protiletadlovou palbou. S poškozeným strojem ještě nouzově přistál na vlastním území poblíž Wodzislawi (u sádrovcového lomu kousek od osady Czernica), ale na rozdíl od svého střelce se mu nepodařilo opustit letoun, ve kterém po explozi palivových nádrží uhořel. Pohřben je poblíž místa havárie.

Plk. v.v. Ing. Pavel Čavojský vzpomíná:
Pamatuji na zvláštní situaci, která nastala, když se koncem dubna z bojového letu nevrátili pilot (F)(A) se střelcem des. J. Valkem. Osmičlenná bojová skupina (D) dosáhla cíle a přešla do útoku, nejvíce zranitelné byly v sestavě vždy dva poslední letouny tedy čísla 7 a 8. Znamenalo to, že tyto letouny nebyly kryté, protože sestava ještě nad bojištěm neutvořila kruh, to platilo i pro Flak, hlavně proti malorážovému seskupení Oerlikonů (pravděpodobně Flakvierling 4 x 20mm). Pokud měl Flak prostor, dokázal letoun těžce poškodit, toto postihlo i zmíněnou posádku. Pilot se okamžitě odpoutal klesavým letem směrem k Polsku, při letu s obtížemi obletěl vysokonapěťové vedení a krátce na to nouzově přistál. Po přistání začal motor hořet, možná už dříve. Nedaleko hrající si děti přiběhly osádce na pomoc, střelec byl tou dobou již na křídle, oheň se však rychle rozšířil do kokpitu a pilot uhořel. J. Valko byl převezen do nemocnice a poté se vrátil zpět k útvaru. 

Z výpovědi desátníka Jána Valka, střelce zasaženého letounu:
Když dostali zásah do motoru pilot otočil okamžitě hořící stroj a snažil se přeletět frontu, což se mu podařilo. Pilot (A) se rozhodl nouzově přistát. Stačil ještě vysunout podvozek, který ale vzápětí urval. Stroj se zastavil. Nevím, jak jsem se z letounu dostal, byl jsem chvílemi v bezvědomí. Ovládala mne jediná myšlenka - rychle ven! Letadlo hořelo, měl jsem ožehnutý obličej i vlasy. Pud sebezáchovy mi pomohl zvednout se ze střeliště. Vylezl jsem na křídlo a tělem mi projela strašná bolest. Spadl jsem z křídla a zůstal ležet u hořícího stroje. Cítil jsem, že mne někdo vleče. S námahou jsem otevřel oči - byla to skupina deseti až patnáctiletých chlapců a děvčat. Ti kluci mne za padák dovlekli až k domku. Ze dveří vyběhla žena s půllitrem v ruce. Zvedla mi hlavu a lila mi do úst studenou vodu. Několika loky jsem sklenici vyprázdnil. Zavřel jsem oči. Zlomená klíční kost mi tlačila na srdce a špatně se mi dýchalo...

Podle výpovědi jednoho polského pamětníka, který se vyprošťováni zúčastnil, chtěly děti vytáhnout i pilota, ale ten byl připoután a mládež neuměla pásy rozepnout. Těžko říct jestli pilot žil, jelikož nereagoval na nic i když mu hořely nohy. Mezitím přijeli sovětští vojáci a děcka odehnali, jeden sovětský seržant vyskočil na křídlo a zkoušel (A) tep, ale musel rychle seskočit, neboť plameny už olizovaly celé letadlo. Podle tohoto polského pamětníka byl (A) zřejmě mrtev, buď si zlámal vaz při nouzovém přistání nebo ho zabila elektrika vysokého napětí, do jejichž drátů pilot se svým strojem narazil.

Ostatky (F)(A) vyprostili až naši vojáci z pozemního personálu a někteří naši piloti, kteří přijeli nákladním automobilem až druhý den, neboť letadlo stále hořelo a vybuchovala munice.

Vzpomíná pilot rotmistr Petr Chebena:
Když jsem letoun viděl, byl bez podvozku a úplně shořelý. Z trosek se ještě kouřilo - na první pohled se nám zdálo, že (A) sedí v kabině na své sedačce. Teprve když jsme vylezli na křídlo, uviděli jsme tu hrůzu. To co z dálky vypadalo jako pilot, byla na uhel shořelá mrtvola. Pokoušeli jsme se ji z kabiny vytáhnout, doslova se nám pod rukama rozsypala. Nakonec se nám podařilo to, co z pilota zůstalo sesbírat do košile, kterou jsem svlékl. Nedaleko byla lipová alej. Mezi stromy jsme vykopali hrob a opodál našli dvě prkna, z nichž jsme sbili kříž. Nožem jsem do něj vyřezal jméno a datum. Pohřbili jsme nešťastného kamaráda, vojáci z personálu obstarali čestnou salvu z pušek. 

________________________________________________________________________________________________________________

Jak se jmenoval pilot havarovaného letadla (A):
- Pavol Slatinský - 7
- Jaroslav Gucman - 9
- Mikuláš Šinglovič - 8

Kdy se narodil (B):
- 22. 9. 1921 - 9
- 16. 4. 1919 - 6
- 12. 8. 1922 - 1

V jaké jednotce byl zařazen (C):
- 1. československý bojový letecký pluk - 5
- 3. československý bitevní letecký pluk - 7
- 1. československý stíhací letecký pluk - 3

Na jakém typu letounu létal (D):
- Il 2 - 3
- Il 10 - 2
- La 5 - 4

Kdy došlo k sestřelení letounu a úmrtí pilota (E):
- 22. 4. 1945 - 5
- 28. 4. 1945 - 8
- 29. 4. 1945 - 0

Jakou hodnost měl pilot (F):
- rotný - 5
- rotmistr - 7
- nadrotmistr - 2

____________________________________________________________________________________________________________

Všechny informace snadno naleznete na internetu. Keš hledejte na těchto souřadnicích:

N 049°49,ABC
E 018°15,DEF

Keš je v místech relativně hodně zamudlených, ale dá se v pohodě - při troše snahy - odlovit.
V keši jsou cwg na výměnu.

_____________________________________________________________________________________________________________

P.S.:
Doplnění na základě logů - ano, tento pilot má svou ulici v Ostravě - sice krátkou, ale má :) Ke jménu pilota - když budete hledat, naleznete celkem tři varianty jeho jména a každý používá jiný zdroj. Já jsem se přiklonil ke jménu, které má na náhrobku v jeho rodném městě - tam snad ví, jak se správně jmenoval jejich rodák...
 

Additional Hints (Decrypt)

Fgáyr mryraé

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.