Skip to Content

<

Odra - Nisa

A cache by Tapity Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/24/2020
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tuto Multi cache chci věnovat Cyklotrase Odra - Nisa.

Chci aby tato keška byl nenáročny výlet na kole.

Jsem vášnivý cykloturista, a celou cyklotrasu jsem si projel. Podílel jsem se i na její výstavě, a jako první jsem přejel Rádelskou lávku.Trasa se mi moc líbila , klidně bych si cestu zopakoval. Všem vřele doporučuji.Kousíček se po této trase projedeme.Celá keška se dá zvládnout na kole. Začínáme v místech kde je největší stoupání s celé cyklostezky, až k moři nenarazíte na takový kopec. Nepojedeme do kopce ale naopak budeme se vracet k pramenu.  

Mezinárodní cyklotrasa Odra - Nisa prochází územím tří zemí: Německa, Česka a Polska. Provede vás 591 km dlouhou cestou od pramene Nisy v Jizerských horách až k Baltskému moři.

Cyklostezka Odra - Nisa, Rujana

Jizerské hory

 Úsek: pramen Nisy – Žitava (Zittau)

Naše cesta podél toku řeky začíná u jejího pramene v Nové Vsi nad Nisou a vine se územím při úpatí hor. Budete mít požitek z pohledu do širokého okolí a vždy znovu se v dálce objeví věž na Ještědu. Na tomto úseku cesty můžete obdivovat nádherné historické staré městské části Jablonce nad Nisou a Liberce. Než přejedete přes hranice do Německa, nabídne se vám v Hrádku nebo u jezera Kristýna ještě jednou příležitost posilnit se specialitami české kuchyně.

Žitavské pohoří

Úsek: Žitava (Zittau) - Görlitz (Zhořelec)

Po překročení hranice vás přivítá „Národní park Žitavské pohoří“ a historické město Žitava (Zittau) v pohraničním trojmezí. K nejdůležitějším turistickým objektům patří Městská muzea s Velkým žitavským postním plátnem z roku 1472 a radnice ve stylu italské neorenesance. V romantickém údolí vás doprovází na vaší cestě řeka Nisa a zavede vás k opatství cisterciaček v klášteře St. Marienthal u Ostritze, které je částečně otevřeno veřejnosti. Kolem Bertzdorfského jezera, do kterého se v současné době napouští voda, se dostanete do „Evropského města“ Zhořelce (Görlitz/Zgorzelec).

Cyklostezka Odra - Nisa, Rujana

Horní Lužicko / Dolní Slezsko

Úsek: Görlitz – Bad Muskau

 Evropské město Görlitz/Zgorzelec (Zhořelec), které leží na 15. stupni zemské délky, se může pochlubit jedním z nejkrásnějších historických středů města v Německu. K jeho asi 4.000 stavebním památkám patří pozdně středověký Svatý hrob, rozsáhlé městské čtvrti z doby bouřlivého zakládání kapitalistických podniků, tzv. gründerství, a skvostný secesní obchodní dům. Severně od Görlitze láká návštěvníky na cestě do luhů okolo Nisy u Zentendorfu „kulturní ostrov Einsiedel“ s velkým areálem v podobě obrovského přírodního hřiště a parkem plným zvláštních dřevěných soch. Krátce předtím, než opustíte na cyklistické stezce oblast Horní Lužice, se vyplatí vyjít si v lázeňském městečku Bad Muskau na procházku do parku knížete Pücklera, který patří ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO.

Dolní Lužice

Dolní Lužicko se považuje za nejslunečnější region Braniborska. Rozmanitou rovinatou krajinu utváří říční nivy Sprévy a Nisy, vřesoviště, oblasti jezer a zalesněných pásem. Kopce, které dosahují výšky 180 m nad mořem, naleznete pouze v Calauském nebo Buckském Švýcarsku a v Kmehlenských horách. Vedle nedotčené přírody padnou okamžitě do oka hnědouhelné povrchové doly, které na první pohled vtiskly krajině těžebních oblastí a nově rekultivovaných ploch, jako je oblast lužických jezer, její specifický ráz. Ve vrásovém horském oblouku Muskauer Faltenbogen, který je celoevropsky jedinečnou geologickou zvláštností, se můžete přenést do doby ledové. Zde vzniká geologický park, který se rozkládá na území Braniborska, Saska a Polska.

Jezerní oblast Odry a Sprévy

 Za soutokem Odry s Nisou se rozevře pohled na klášterní kostel Neuzelle. Udělejte si zajížďku do Neuzelle a navštivte tento klášterní kostel, založený v roce 1253, barokní klášterní zahradu a klášterní pivovar. zavede dále do Eisenhüttenstadtu. Tady můžete blíže poznat protiklady historické atmosféry 750 let staré městské čtvrti Fürstenberg a ocelářského města Eisenhüttenstadt, které bylo celé navrženo na rýsovacím prkně. Po cestě do Frankfurtu nad Odrou vás budou později doprovázet čápi, kormoráni a mnoho jiných druhů zvěře. V tomto rozdvojeném městě – Frankfurtu na jedné, Slubici na druhé straně – si můžete vybrat z pestré německo-polské kulturní nabídky.

Mezinárodní cyklotrasa Odra - Nisa - Cyklotrasy, cyklobusy ...

Říční niva Odry (Oderbruch)

Niva řeky Odry v oblasti Oderbruch se dnes před námi rozkládá jako intenzivně zemědělsky využívané rozšířené údolí středního toku řeky mezi novomarkskou náhorní rovinou a Barnimskou a Lubuskou tabulí. Ještě asi před 250 lety byla niva v oblasti Oderbruch krajinou luh, které byly pravidelně zaplavovány povodněmi. Teprve v letech 1747 až 1753 došlo z podnětu pruského krále Friedricha II k vysušení rozsáhlé části těchto oderských záplavových oblastí. Je však jen málo známo, že zde panují „holandské“ hydrologické podmínky, protože střední úroveň vody Odry je vyšší než vodní úroveň okolní severozápadní krajiny, což znamená, že se zde téměř vždy vyskytuje voda, která musí být využita nebo odvedena. 

Národní park Údolí Dolní Odry

 Údolí Dolní Odry je říční dolinou o délce 60 kilometrů, která se táhne mezi městečkem Hohensaaten na jihu a Štětínem (Szcecin) na severu. Téměř 10.000letá historie tohoto údolí sahá hluboko do pomořanského stadia Wurmské doby ledové. Systém chráněných oblastí zahrnuje národní park Údolí Dolní Odry (10.500 ha), chráněný krajinný park - park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry (6.009 ha) a park Cedynska Park Krajobrazowy (30.000 ha). Zde má každé roční období své vlastní kouzlo. Zatímco na podzim táhnou touto nížinou, zahalenou do husté mlhy, velká hejna hus a jeřábů, převažuje v chladných zimních měsících pod vrbami pokrytými jinovatkou klid a po Odře jdou téměř bezzvučně ledy. Probouzející se jaro přiláká naopak do luhů štěbetající ptačí hejna. V létě zase okouzlí mnoho oblastí podél břehů starých ramen řeky nádherou rozkvetlých bažinatých a vodních rostlin.

Předpomořansko

Předpomořansko je krajinou plnou skrytého půvabu, jejíž krása se odhaluje pouze tomu, kdo si ponechá dostatek času na její objevení. Aleje, tichá jezera, čápi a rozlehlé pláže vzbuzují dávné, téměř již zapomenuté vzpomínky z dětství. Stará města a vesnice jako Penkum, Löknitz nebo Rothenklempenow se svými pamětihodnostmi lákají k bližšímu seznámení nebo k opětnému objevení.

Štětínský záliv

Krásu tohoto kraje tvoří na jedné straně oblast jižního zálivu s přístavním městem Ueckermünde a všemi ostatními obcemi, rozkládajícími se podél pobřeží, a na druhé straně rozlehlá zalesněná pásma Ueckermündského vřesoviště. Návštěvníky z měst, cyklisty, milovníky přírody a pěší turistiky přitahuje bez rozdílu nedotčená příroda a harmonie vody a lesa. Na začátku 20. století se zde nacházelo centrum cihlářského průmyslu. Na nákladních člunech se převážely cihly po řece Uecker a Randow a přes záliv do velkoměsta Štětína a do Swinoujscie, a odtud se rozvážely dále po celém Baltském moři. Dnes je vystřídal rušný provoz výletních lodí, které jezdí na polské straně zálivu do Noweho Warpna a Swinoujscie. Všechny lodě přepravují také jízdní kola.

Baltské moře - Usedom

Usedom – přímořská letoviska, jedno krásnější než druhé. Ahlbek, Heringsdorf a Bansin jsou dodnes považovány za „císařská letoviska“. Již koncem 19. století dobyla šlechta tento kus země, omývané Baltským mořem a říční zátokou Achterwasser. Během několika málo let se z poklidných rybářských vesnic stala exkluzivní zábavní střediska. Rozkvetlo jedno přímořské letovisko za druhým. Tento ostrov a jeho pobřeží s jemnými písečnými plážemi se stal tím, čím zůstává až dodnes – „koupací vanou Berlína“. Z přitažlivosti moře těžilo také zelené, poklidné vnitrozemí ostrova. Návštěvníci, hledající klidná zákoutí, si váží mimo jiné četných cyklistických a turistických stezek a blahodárné směsi slaného mořského vzduchu a lahodného lesního klimatu.

Cyklostezka Odra - Nisa, Rujana

 

Tak už dost povídání, nasedat na kola a jedem.

Všechno se dovíš cestou.

VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE.

Pomůže Ti zrcátko.

V zimě dostupná když je malá sněhová nadílka. 

 

Additional Hints (Decrypt)

Iýpubmí : I cbqxebií
Fgntr 1 : Cbmbe an zlfyvipr.
Fgntr 2 : Gebwpr
Fgntr 3 : 3038 - 30
Svaáy : Wruyna

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.