Skip to content

This cache is temporarily unavailable.

geJulie: Nech nestraší na mape, vypínam.

More
<

ŠVP - T5 VIA FERRATY

A cache by geJulie Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Friday, 03 July 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

03 July 2020, 09:30 - 11:45

Upozorňujem, že vstup na ferraty je na vlastné riziko. Doporučujem min. jednoďnové poistenie.
Vopred ďakujem skúseným lezcom simo62, Mikme a Simon Cooper za ponúknutú pomoc a možné sprevádzanie pre záujemcov.

Viac informácií, časový plán, možnosti prenájmu výbavy a sprievodu poskytnem announcement logom pred eventom. Ferraty budú k dispozícií po celý čas aj verejnosti a samozrejme vybrané trasy viete absolvovať aj pred / po evente.
V čase eventu budeme na mieste a radi poradíme začiatočníkom a odprevadíme skúsených. K dispozícií bude aj logbook a eventové SWG.

Pre koho sú ferraty určené?
Všetkým, ktorí sa neboja skúsiť niečo nové a milujú adrenalín. Aj deti zvládajú v doprovode rodiča jednoduchšie cesty, pokiaľ majú záujem a nepanikária pri výškach. Vyskúšať si to s nimi viete na Mini (cvičnej) ferrate a ak to zvládnu, zvládnu aj taký Komín. Z vlastnej skúsenosti s mojimi babami, ľahšie zvládli Komín ako cvičnú J.

Čo potrebujete?
Ferratový výstroj, ktorý pozostáva zo sedáku, tlmiča pádu a prilby, doporučujú sa aj rukavice. Nemáte? Žiaden problém, predbežne máme dohodnuté nejaké sety od Dušana Šimoníka (pre tých čo budú mať chuť len vyskúšať si ferratu na cvičnej skale) a výstroj požičiavajú aj v okolitých hoteloch (napr. v Relax centre, v hoteli Golfer alebo Penzióne Guldiner – vhodné rezervovať vopred)

Tí, ktorí sa cítia na ďalšie ferraty, nakoľko takých čo milujú adrenalín je medzi nami dosť, sa majú možnosť následne presunúť na ferraty náročnejšie, ktoré sú neďaleko.

Ako sa sem dostať?
Verejnou dopravou prakticky nedosiahnuteľné. Autom z Kremnice Partizánskou dolinou (resp. z Kremnických Baní cez Krahule do Partizánskej doliny) až do lyžiarskeho centra Skalka (parkoviská). Ďalej cestou smerom ku vysielaču ku vyhliadke na hrebeni. Pokračujete hrebeňom po červenej turistickej značke až k nástupu na ferraty (z parkoviska cca 800 m).

KDE?
Na západnej strane hrebeňa sa nachádza bralo s ferratou “MINI” a “JÁNOŠÍKOVA DIERA” . Ferrata “MINI” je dlhá len 30 m a vedie nevysoko nad zemou. Je vhodná na nácvik pohybu a istiacej techniky. Bol na nej použitý väčší počet stúpacích pomôcok. Vedie v strmej skale a na najvyššom mieste je potrebné prekročiť puklinu Jánošíkovej diery. „JÁNOŠÍKOVA DIERA“ je puklina v skale, do ktorej sa dá vojsť horizontálne 9 m, výstup je zabezpečený istiacim lanom. Pre vstup je potrebná čelovka.


Alebo obrázok

Zostup k cestám Komín, Trubačova veža, Sieť aj Výzva začína Zostupovkou. Na bezpečné absolvovanie týchto ciest musíte mať vhodný výstroj.

Via Ferrata – ZOSTUPOVKA (B)
Netradičná ferrata “ZOSTUPOVKA” je prístupovou cestou ku komplexu ferrát na Skalke – Komín C, Trubačova veža B a Výzva E. Ako už hovorí názov – lezie sa netradične zhora dole. Zostupuje sa spodkom steny kombinovane po stúpacích železách a prudkom šmykľavom lesnom teréne spevnenom schodami. Na konci zostupu sa zlieza po koreňoch 200 ročného javora a po 15 m Tibetskom moste sa dostanete ku traverzu pod skalami, ktorý Vás dovedie k nástupu všetkých ferrát.Via Ferrata – KOMÍN (C)
Z východzieho bodu sa nastupuje vpravo cez šikmú platňu. Vlieza sa do komínového systému, kde sa striedavo prepchávate pomedzi vklinené kamene. Najnáročnejším miestom je kolmý rebrík, ktorý sa dá obísť cez úzku dieru (obtiažnosť B – pozor len bez batohu a brucha). V strede Komína sa vpravo odpája ferrata „Trubačova veža“. Komín je zakončený krátkou bočnou osem metrovou ferratkou „KOMINÁRSKA“.


Via Ferrata – KOMINÁRSKA (B)
Oddeľuje sa v posledných metroch od Komína a vedie cez čierny otvor, je to krátky variant len 8 metrov.Via Ferrata – TRUBAČOVA VEŽA (B)
Ferrata „TRUBAČOVA VEŽA“ odbočuje z ferraty Komín nad rebríkom. Sama o sebe je obtiažnosti B, ale až po absolvovaní rebríka obtiažnosti C. Vedie cez exponovaný pilier s prekrásnymi výhľadmi až na vrchol samostatného brala – Trubačovej veže. Od vrcholu veže vedie jednolanový most dvadsať metrov nad komínovým systémom. Za lanovým mostom pokračuje cesta na hrebeň.


Via Ferrata – VÝZVA (E)
Z nástupného miesta pod “Komínom” nastupujeme do ferraty “VÝZVA” vľavo. Na celkovej dĺžke 70 m je previsnutá 4 m. Na zaistenie je použitých minimum stúpacích prvkov. Obtiažnosť je konštantná v celej dĺžke, kľúčovým miestom je previs vo vrchnej časti cesty. POZOR – LEN PRE SKÚSENÝCH. NÁROČNÉ NA KONDÍCIU. NAJŤAŽŠIA FERRATA NA SLOVENSKU!

Ďalšie adrenalínové aktivity, ktoré tu čakajú:

Via ferratový most
Alebo aj lanový most. Tento lanový most je skutočne unikátny, keďže sa jedná o najdlhší lanový most v strednej Európe. Jeho dĺžka je 80 metrov. Kľudne by sme ho mohli nazvať aj „most nad korunami stromov“, keďže sa nachádza vo ýške 40 metrov nad terénom, čiže prechádzate nad stromami. Most je zhotovený z lanovej konštrukcie, takže sa s vami mierne pokolíše, čo pridáva na zážitku. Z hľadiska bezpečnosti je most určený len pre pohyb dvoch osôb naraz a pri nepriaznivom počasí je vstup naň zakázaný.Lanová sieť (D)
Lanová sieť, to je zážitok sám o sebe. Netreba pripomínať, že je tiež jediná svojho druhu na Slovensku a o jedinečnom zážitku ani nehovoríme. Ale opäť treba brať do úvahy, že sa jedná o konštrukciu z oceľového lana, preto kolísanie je samozrejmosťou. Celková dĺžka tejto originálnej siete je 37 metrov a z hľadiska obtiažnosti ferratovej trasy je to náročnosť D. Lanová sieť už nie je prechádzkou po moste, pohyb po kolísavej sieti vie slušne vyčerpať, takže by ste si mali zvážiť vaše schopnosti. Samozrejmosťou je ferratové vybavenie. Sieť z oceľových lán je určená taktiež pre maximálne dve osoby a nástup na ňu nájdete hneď za ferratou Zostupovka.
V rámci bezpečnosti opakujem, že vstup na ferraty je na vlastné riziko. Samotný stretko sa koná na "pevnej" zemi, LB a SWG však nie... Ale neboj, zvládnu aj deti.
Nezabudni na na správne istiace prvky ako lezecký sedák, tlmič pádov a prilbu.

Community Celebration Events - 2020
This Event is part of a limited release of Community Celebration Events to celebrate 20 years of geocaching. Geocachers hosted events between May 2, 2020 and December 31, 2021. Learn more about Community Celebration Events on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.