Skip to Content

<

DCP #80 - BĚLEČ

A cache by yaroushek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/15/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Osmdesáté pokračování série DCP vás přivede do Bělče. Ves Běleč vznikla při dávné lovčí stezce z Prahy na hrad Křivoklát. První písemné zmínky pocházejí už z jedenáctého století a praví se v nich, že Běleč patřila ke zboží Křivoklátskému, tedy českým panovníkům... Zastavíme se tu na dvou místech.

 

Zastavení první.

Volně stojící sousoší je umístěné při potoku mezi stromy na návsi. Z původního sousoší zůstala zachována jen ústřední socha sv. Jana Nepomuckého. Socha je umístěna na hranolovém podstavci, jehož dřík zdobí mírně vpadlá, v rozích vykrajovaná zrcadla. Zrcadlo na čelní straně dekoruje reliéfně provedený mušlovitý ornament a letopočet 1752. Dřík ukončuje desková římsa, na níž je umístěn vlastní, konvex-konkávně tvarovaný podstavec sochy. Po straně tohoto nízkého podstavce původně seděli dva andílci. Socha světce je zachycena v kontrapostu s uvolněnou levou nohou, v tradičním kanovnickém rouchu. V náručí drží krucifix opřený o levou paži, kterou se zároveň opírá o zídku zdobenou rokajovým ornamentem.

 

Stojíte-li čelem k soše, pak po pravé ruce spatříte silniční mostek (s modrým zábradlím) přes potůček. Počet kamenů v nejvyšší vodorovné řadě (pod betonovými tvárnicemi) je indicie A.

 

Zastavení druhé.

V dubnu L.P. 2007 po dvaatřiceti letech byl navrácen zpět na své původní místo dřevěný kříž. Ten původní zcela uhnil a padl. Dříve se k němu chodívalo procesím dvakrát do roka s prosbou za dobrou úrodu. Až do pětasedmdesátého roku zde stával v polích. Byl zdobný s litinovým Kristem v životní velikosti. Měl plechovou zdobnou stříšku kříže a byl opatřen dřevěnou ohrádkou z plaňkového plůtku.

Nový dřevěný kříž je vytesán z modřínu a ošetřen hovězí krví.

Podívejte se na zadní stranu kříže, zhruba ve výši očí je možno spatřit vyrytých B písmen. Na lavičce vedle kříže najdete C šroubů.

 

 

Krabičku pak hledejte na souřadnicích:

N 50° (11*A*B*C+A*C+C/2)/1000

E 013° (175*A*B*C+A*B+C)/1000

 

 

Informace o sérii Drobné církevní památky (DCP):
Série je otevřená. Drobné sakrální architektury je v našem regionu dost a časem by mohla být pěkně podchycena a zdokumentovaná část krajiny. Pokud by vás někoho tento záměr zaujal a chtěl vytvořit keš do série prosím jej jen o zachování tvaru názvu keše a volby DCP v kladenském okrese.

Do série Drobné církevní památky patří tyto keše:

 

 

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.